Duyurular

Aralık Ayının Kitapları...

 

Beyaz Zambaklar Ülkesi (Aralık Ayı'nın En Çok Satanları) 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Rus yazar Grigory Petrov tarafından kaleme alınmış 1923 tarihli kitaptır. Yazar Grigory Petrov'un çeşitli aralıklarla çıktığı Finlandiya seyahatlerindeki notlardan oluşan eser 1800'lerin son döneminde Finlandiya halkının içinde bulunduğu durumu, cehaletten kurtulmak için başta Yohan Vilhelm Snelman olmak üzere ülkedeki bir avuç Fin aydının verdiği olağanüstü mücadeleyi anlatır.

 

 

 

Yer Numarası  
DL 1015.2 P4819 2000

Ahi Evran Üniversitesi  Merkez Kütüphane Kitap İçin Tıklayınız.

 

Hayvan Çiftliği  (Aralık Ayı'nın En Çok Satanları)

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın siyasi hiciv tarzındaki kısa öyküsü Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser, alegorik açıdan zengin bir eserdir ve Sovyetler Birliği, Nazi Almanyası gibi totaliter rejimleri mizahî bir dille eleştirmektedir. Hayvan Çiftliği, özet olarak Stalinizmi yerden yere vururken Sovyetler’in kuruluşundan bu yana gerçekleşen olayları hicveder.

Hayvan Çiftliği eserinde adı geçen karakterlerin büyük bir kısmı domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlardır ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihî kişilerin alegorisi niteliğindedir.

Kitabın ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından tercüme edilmiştir. 

 

 

  Yer Numarası   

PR 6029 R8 H321 2015

  Ahi Evran Üniversitesi  Merkez Kütüphane Kitap İçin Tıklayınız

 

 

Agatha Christie

Üç Yanlış Üç Ceset (Ocak Ayı Yazarımız)

Öğrencilerin kaldığı bir pansiyonda patlak veren hırsızlık olayı Hercule Poirot için hiç de ilgi çekici bir durum değildir. Başlangıçta basit bir hırsızlık gibi görünen olayda çalınanların listesini gören Poirot, eşi bulunmaz bir sorunla karşılaştığını hemen anlar. Çünkü listede: bir steteskop, bir kutu çikolata, parçalanmış bir bez çanta ve çorba içinen çıkarılmış elmas bir yüzük vardır.

 

 

 

Yer Numarası  
PR 6005 H66 U131 2014

Ahi Evran Üniversitesi  Merkez Kütüphane Kitap İçin Tıklayınız

 

 

 

Kardeşimin Hikayesi

(Aralık Ayın'da Kütüphanemizde En Çok Okunanlar) 

Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalı’nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir.

 

 

 

Yer Numarası
PL 248 L58 K145 2014

Ahi Evran Üniversitesi  Merkez Kütüphane Kitap İçin Tıklayınız

 

Uçurtma Avcısı

(Aralık Ayında Kütüphanemizde En Çok Okunanlar) 

Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

 

Yer Numarası 

 PS 3608 H79 U139 2016

 Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphane Kitap için Tıklayınız

 

 

Yaralı

(Aralık Ayında Kütüphanemizde En Çok Okunanlar) 

Artık hatırlanmaya değecek kadar bile kalmadın. Seni unutmak hakkım! Unutkan biri değilimdir ama sen bende hatırlanacak hiçbir şey bırakmadın. Benim unutulmuşum olmak bile güzeldir, bil. Aşk mı? Aramızda kaldı; içimizde değil… Yanlış aşkta doğru aranmaz. Ama yine de oku istiyorum. Cümlelerimde gizlenmiş duygudan ne anladığını benim nasıl yazdığım değil, senin nasıl okuduğun belirler.

"Kör müydü gözlerin, nasıl göremedin" diye sordular senden sonra. Kör değildim. Ve hayatımda en çok iki kere parlamıştı gözlerim. Birincisi seni ilk gördüğüm, ikincisi giderken ardından baktığım gün. İlkinde aşkın ışığından, ikincisinde gözyaşlarımdan… O iki anın arasındaysa hep kapalıydı gözlerim. Aşkına inandığımdan.  

 

Yer Numarası 

PL 248 T11 Y37 2015

 Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphane Kitap için Tıklayınız