Deneme Erişimli Veritabanları

     

SAYISAL KITAP

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Haziran 2020 - 02 Temmuz 2020

Sayısal Kitap Türkçe e-kitap ve e-dergi platformu veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

Sayısal Kitap Türkçe e-kitap ve e-dergi platformu - Türkçe Dijital Kütüphane veri tabanı: Kütüphane kullanıcıları, SAYISAL KİTAP platformundaki kitaplara herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerindeki web görüntüleyici ile ulaşabilir, sorgulama ve filtreleme seçenekleri ile istediği kitabı bulabilir ve ücretsiz olarak okuyabilir. Kullanıcılar dilerlerse, seçtikleri kitaplardan kendi kitaplığını oluşturabilir ve okudukları kitaplar içerisinde arama ve işaretleme yapabilir. Kitapla ilgili not alma, atıf yapma, sosyal medyada bağlantı paylaşma gibi özellikleri kullanabilir.

İçeriğinde Alis, Alef, Ankara Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat, Bulut, Ceres, Esenler Bel., Evrensel, Edebi Şeyler, Ege Yayınları, Ege Üniversitesi, Galeri Nev, Günışığı, Homer Yayınevi, İzmir BB yayınları, İzmir BB Akdeniz Akademisi yayınları, İş Bankası, Kırmızı Kedi, Nesin Yayınevi, Notos, Kaynak Yayınları, Maya, Öteki, Ötüken Neşriyat, Pusula, Tekir, Terakki Vakfı Okulları, Selenge, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Sadberk Hanım Müzesi, Varlık,  Yem Yayınevi, Yordam Kitap, Zoe gibi seçkin yayınevlerinin elektronik kitapları bulunmaktadır.

Akbank Sanat Yayınları, ART Unlimited Sanat Dergisi, Kültürel Mirası Koruma Derneği Yayınları, Bikepedia Dergisi, Tarih ve Teknoloji Dergisi ve  Tema Vakfı e-kitapları da açık erişim olarak kullanıma sunulmuştur.

Notos dergisinin tüm sayıları, Varlık Dergisi, Bilim ve Ütopya, Bikepedia Dergisi, Duvar Dergisi, Keçi Edebiyat Dergisi, Sinefilozofi Dergisi ve Terakki Vakfı Okulları’nın dergileri de platformumuzda mevcuttur.

     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

03 Haziran 2020 - 03 Temmuz 2020

Torrossa Güney Avrupa Akademik veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

Torrossa Güney Avrupa Akademik veri tabanı: İçeriğinde Sosyal Bilimler, Temel Bilimler, Sanat, Mimari, Uygulamalı Bilimler, Teknoloji, Dil ve Edebiyat, Tarih, Din, Psikoloji, Felsefe dermelerini bulundurmaktadır.

İspanya, Fransa ve Portekiz'den gibi Akdeniz ülkeleriden 265'den fazla yayınevi. 39.000’den fazla e-kitap, 1000’den fazla e-dergi Farklı dillerde kaynaklar; İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Portekizce, Almanca, ... Sanat, Mimari, Sosyal Bilimler, Temel Bilimler, Uygulamalı Bilimler, Teknoloji, Dil ve Edebiyat, Tarih, Din, Psikoloji, Felsefe alanları Tam metin arama, PDF indirme, sınırsız kullanım alanlarında hizmet vermektedir.

     

Primal Pictures 3D Anatomy veritabanı... - Kocaeli Üniversitesi ...

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

06 Mayıs 2020 - 03 Temmuz 2020

PRIMAL PICTURES 3D ANATOMİ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

Primal Pictures 3D Anatomi veri tabanı: İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek bir akademik kaynaktır. 3 Boyutlu Anatomi Atlası Primal Pictures kapsamlı ve Peer-Review’dan geçmiş anatomi veritabanıdır. Görsellerin doğruluğu (accuracy) üst düzeydedir; bu nedenle akademik makalelerde kullanımı teşvik edilmektedir. İçeriğinde insan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü, tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi, biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili animasyonlar, MR görüntüleri 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı bulunmaktadır. Yeni eklenen Diseases and Conditions modülü ile içeriğe hastalıklar, tanı ve tedavi yöntemleri de eklenerek zenginleştirilmiştir.

 

     

BMJ Best Practice

 

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

13 Mayıs 2020 - 12 Ağustos 2020

​BMJ Best Practice veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

BMJ Best Practice veri tabanı: hekimlerin, hemşirelerin ve tüm sağlık personelinin tanı ve tedavi sürecinde alacakları klinik kararlarda (hastalıkları erken teşhis etme, hataları önleme, sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirme, uygun tedavi uygulama vb...) destek sağlayan BMJ Best Practice'in klinik karar destek sistemleri içinde en iyi seçimdir. Günlük olarak güncellenen, tanı, prognoz, tedavi ve önleme konusunda adım adım rehberlik sunmak için kanıta dayalı en son araştırmalara, kılavuzlara ve uzman görüşlerine dayanmaktadır.

Dünya çapında sağlık profesyonelleri için en iyi klinik karar destek araçlarından biridir. BMJ Best Practice, ihtiyacınız olduğunda ve nerede olursanız olun, en yeni kanıt temelli bilgilere hızlı ve doğru bir şekilde ulaşır. Tanı, prognoz, tedavi ve önleme konusunda adım adım ilerleyen bu kılavuz, sağlam kanıt temelli metodoloji ve uzman görüşü kullanılarak günlük olarak güncellenmektedir.

Uygulamayı kullanmak için kişisel bir hesaba ihtiyacınız olacaktır, çünkü içeriği indirmek için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekecektir.

* Lütfen önce bir hesap oluşturun veya BMJ Best Practice'e çevrimiçi giriş yapın; ilgili düğmeler sayfanın sağ üst köşesinde bulunur.

* Kişisel hesabınıza sahip olduğunuzda, lütfen mobil cihazınızdaki BMJ En İyi Uygulama uygulamasında oturum açmak için bu kimlik bilgilerini kullanın ve içeriği indirmek için kararlı bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.

BMJ Best Practice’e Başlarken;

• Ana sayfadan sağ taraftaki Arama kutusuna bir soru yazın, ör. Diyabet ve büyüteçe tıklayın.

• Alternatif olarak, koşulları göstermek için yanındaki oka tıklayarak sitedeki koşullara göz atabilir ve sağ taraftaki A'dan Z'yi kullanarak durumunuzu bulabilir veya sol taraftaki alana göre arama yapabilirsiniz.

• BMJ Best Practice içeriği üç monografa ayrılmıştır: Koşullar, Genel Bakış ve Değerlendirmeler.

• Koşul monografları belirli koşulları kapsamaktadır; ör. Anoreksiya nevroza,

• Genel Bakış Monograflar, bir grup duruma genel bir bakış sunmaktadır; Birden fazla tipte durumun olduğu diyabet.

• Değerlendirme Monografları belirli bir semptomun tedavisi sırasında size yol göstermektedir; kronik öksürük.

     

placeholder

 

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

13 Mayıs 2020 - 12 Ağustos 2020

​BMJ Learning veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

BMJ Learning veri tabanı: BMJ Learning kişisel gelişim, öğrenme ve sürekli tıp eğitiminin desteklenmesi amacıyla; doktorlar, sağlık sektörü çalışanları ve tıp öğrencileri için tasarlanmış mevcut en iyi interaktif e-öğrenme web sitesidir. Öğrencilere bilgilerini test etmenin ve tıptaki en son gelişmelerden haberdar olmanın hızlı ve etkili bir yolunu sunar.

  • Yüzlerce klinik ve klinik olmayan hakemli modül, mevcut en son kanıtları kullanarak uzmanlar tarafından yazılmıştır
  • Bilginizi Probleme Dayalı Öğrenme ortamında test etme fırsatı veren klinik senaryolar
  • Bölümlerin yoğun programlar sırasında uygun zamanda tamamlanması için modülleri duraklatmak ve yeniden başlatmak için kişisel portföy
  • Somut öğrenme kanıtlarını gösteren sertifikalar
  • Videolar, animasyon, ses, çoktan seçmeli ve bir uzmana danışarak öğrenme ihtiyaçlarına uygun etkileşimli modüller.

      BMJ Learning'e uzaktan erişim için:

      • Kullanıcılar ilk kez kurumunuzun IP aralığında kaydolmalıdır - bundan sonra bilgiye yeni oluşturulan kullanıcı adı ve şifresi ile uzaktan erişebilirler.
      • Bir kullanıcı daha önce bir BMJ Ürünü kullandıysa, hesabı yenilemek için IP aralığı dahilinde mevcut kullanıcı adı ve şifresiyle oturum açması gerekir. Kullanıcılar parolalarını hatırlayamazlarsa, lütfen web sitesindeki unutulmuş parola bağlantısını tıklayın.

        Aşağıda yer alan BMJ Kaynak merkezinde, kullanıcı kılavuzları, karşılama belgeleri ve posterler gibi kullanıcıların başlamasını destekleyen çeşitli kaynaklar bulunmaktadır.
        BMJ Resource Centre

     

Medical Exam Revision from BMJ OnExamination

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

13 Mayıs 2020 - 12 Ağustos 2020

​BMJ OnExamination veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

BMJ OnExamination veri tabanı: Tıbbi Bilgiyi test etmek ve sınav yeterliliğini arttırmak amacıyla, 23 yıldır uzman bir ekip tıbbi revizyon desteği sağlayarak, dünya genelindeki sağlık profesyonellerininn tıbbi kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor, öğrencilerin sınavlara tam olarak hazırlanmalarını sağlıyor. 

300.000’den fazla aday benzersiz çevirimiçi revizyon platformumuz ve populer uygulaması aracılığıyla her saat ortalama 8.000 BMJ OnExamination sorusuna cevap veren çeşitli tıbbi muayenelere hazırlanmaktadır. TUS uzmanlık sınavı ve okul müfredatında başarılı olmaları ve  öğrencilerinin bilgilerini geliştirmeleri için önde gelen sınav revizyon aracıdır.

BMJ OnExamination deneme programının lisans Tıp Fakültesi kurslarına (1-3 ve 4-5. Yıllar) erişimi için kullanıcıların OnExamination'a bir kodla erişmek için kaydolmaları gerekmektedir.

Erişim kodu Ahievrantrial ve kodla erişim için en fazla 500 kişi kayıt olabilir.

Ahievrantrial kodu ile erişip ve kaydolmak için aşağıdaki bağlantıları tıklamanız yeterli.

https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-1-to-3   

https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-4-to-5

Deneme erişimi için nasıl kaydolacağınıza dair kısa kullanım kılavuzu için TIKLAYINIZ.

BMJ Kaynak Merkezi hakkında ek bilgi de bulabilirsiniz; BMJ Resource Centre

     

Library

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

15 Mayıs 2020 - 31 Ağustos 2020

DBpia Akademik e-kaynak veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

DBpia Akademik e-kaynak veri tabanı:

* Güney Kore'de yayımlanan periyodik kaynaklar,
* 2.500'den fazla dergi ve bildiri kitabı, 2,5 Milyon makale,
* 560.000 İngilizce özet, 270.000 İngilizce makale, 
* SCIE, Scopus, vb. indeksli dergiler,
* Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Mühendislik, Tıp, Tarım, Sanat ve Spor bölümleri,
* Tam metin arama
* İngilizce ve Korece kullanıcı arayüzü içermektedir.

     

상세정보 | 서강대학교 로욜라도서관

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

15 Mayıs 2020 - 31 Ağustos 2020

KRpia Korenoloji Çalışmaları veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

KRpia Korenoloji Çalışmaları veri tabanı:

* Kore tarihi ve kültürü ile ilgili e-kaynaklar,
* Metin ve görsel içerikler,
* Tarih ve Coğrafya, Sanat, Edebiyat, Kültür, Doğa Bilimleri,
* Sosyal Bilimler, Felsefe, Külliyatlar ve Sözlük bölümleri,
* Tam metin ve görsel arama içermektedir.

     

image

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 01 Eylül 2020

Asos İndex​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

Asos İndeks veri tabanı: Amacı, Fen, Sağlık ve Sosyal bilimler alanında yayın yapan dergileri indekslemek ve dergilerde yayınlanan makalelere yapılmış atıfları araştırmacılara sunmak şeklindedir. Bu bağlamda Fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında yayın yapan dergiler indekste taranmak için başvuru yapabilirler. Yapılan başvuruların sonucu akademik kurulun incelemesi neticesinde dergi editörüne iletilir.

Asos indeks; öğrenci ve akademisyenlerin araştırmalarında kullanabileceği tam metinlere erişimlerini kolaylaştırmayı amaç edinmiştir. Ayrıca indeks; dergi editörü, yöneticiler ve kamuoyu için raporlar yayınlamayı hedeflemektedir.

Asos İndeks; Türkiye’de var olan dizinleme kültürünün üzerine kurulmuş, yayınlanan tam metin ve bu metinlerdeki atıf yapan ile atıf yapılan metin arasındaki ilişkiyi bilimin hizmetine sunan bir veritabanıdır.

     

AKADEMİK SUNUM VERİ TABANI

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 01 Eylül 2020

Akademik Sunum​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan başlığa tıklayınız.

  Akademik Sunum veri tabanı: İçerisinde yer alan 10.000 akademik sunumun tamamı hiçbir üyelik girişine gerek kalmadan erişime açılmıştır.
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

23 Mart 2020 - Süresiz

Publicy Available Content Database Açık Erişim veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

ProQuest Publicly Available Content Database veri tabanı: Dünyanın dört bir yanından binlerce multidisipliner açık erişim kaynağı içermektedir. Diğer veritabanlarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, tümü açık erişim veya lisanssız olan bir dizi farklı kaynaktan halka açık içerik için tam metne bağlantılar sunar. ArXiv gibi ana konu depolarından ve ayrıca açık erişim dergilerinden gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makaleleri, ön baskılar, kitaplar, konferans raporları ve raporları içerir.

Açık erişim içeriğini kolayca tanımlayın.

ProQuest veritabanlarındaki açık erişim dergileri, öncelikle DOAJ veya YOL içine dahil edilme temelinde belirlenmiştir. Kamuya açık olduğu bilinen yayıncılardan veya kaynaklardan gelen içerik de buna dahildir. ProQuest platformundaki sonuçlar listesinde, bu veritabanındaki herhangi bir makale için bir Açık Erişim simgesi görünecektir (bazı başlıkların geri doldurmaları için bu göstergenin veritabanının başlangıcında yer almayacağını unutmayın). OA dışı dergilerdeki bireysel açık erişim makalelerinin ve hükümet belgeleri ve haberler gibi bilimsel olmayan kamuya açık kaynakların dahil edilmediğine dikkat edin.

     

zyBooks

Başlangıç Tarihi

07 Nisan 2020 - Süresiz

zyBooks​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

zyBooks veritabanı: C, C++, Python, Java, Web Programlama ve MATLAB konularında ders kitaplarına ücretsiz erişim sağlamaktadır.

     

 

Başlangıç Tarihi

13 Nisan 2020 - Süresiz

ENAGO LEARN​ programına giriş yapmak için üstte bulunan logoya veya yan bölümdeki Adım 1'de yer alan linke tıklayınız.

 

Enago Learn Programı: hükümetleri, akademik kurumları, araştırmacıları, yayınlanan araştırma çıktılarının miktarı ve kalitesinde büyümeyi teşvik etmek için geliştirilmiş kapsamlı bir çevrimiçi yazar eğitim programıdır. Enago Learn sizlere yayıncılıktaki uygulamaları, süreçleri ve eğilimleri ele alan 15'ten fazla kurs içeren yapılandırılmış bir program sunar. Deneme erişimi kapsamında program yayın uzmanları tarafından geliştirilen aşağıdaki 2 kurs erişime açılmıştır.

  * Kurs 1: How to Submit a Journal Article and Get it Published (with 8videos)
                Dergi Makalesi Nasil Sunulur ve Yayınlanması Sağlanır? (8 video ile)
  * Kurs 2: How to Write an Effective Research Paper (with 6videos)
                Etkili Araştırma Makalesi Nasıl Yazılır? (6 video ile)

Enago Learn kursuna kaydolmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Tarayıcınızda https://enago-academy.thinkific.com/bundles/enago-learn-specialedition-courses adresini açın.

Adım 2: ‘Enroll Now’ a tıklayın e-posta kimliği ve şifre ile oturum açın.

Adım 3: “Have a Coupon?” a tıklayın.

Adım 4: enagolearn100 kupon kodunu girin ve ‘Enroll Now’a tıklayın. Bu kuponun bir son kullanma tarihi yoktur ve yukarıdaki kurslar için sınırsız kullanıcı tarafından erişilebilir.

     

OJEMB Homepage – EMBS

 

Başlangıç Tarihi

14 Nisan 2020 - Süresiz

 

 

IEEE OJEMB (The IEEE Open Journal of Engineering in Medicine and Biology): COVID-19 ile mücadelede yardımcı olabilecek araştırma ve verilerin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi, analiz edilmesi ve yayınlanması için hızlı bir yayın mekanizması başlattı. Ön saflarda çalışan klinisyenler ve mühendisler için İlgili, yüksek kaliteli bilgileri hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Yüksek kaliteli, ilgili makalelerin mümkün olduğunca kısa sürede dağıtılmasını sağlayacak hızlandırılmış bir hakemlik süreci taahhüt edilmektedir.

Uygunluğun değerlendirilmesi için ilgili yayın kuruluna bir özet gönderiniz:  HEMEN GÖNDER

Aşağıdaki taslakları kullanabilirsiniz;

Editorial Template OJEMB

OJEMB Template – Science Letter

OJEMB-Template Technology-Letter

OJEMB-Template Data-Manuscript

Scholar One üzerinden de hızlı bir makale gönderebilirsiniz;  GÖNDER