Abone Olunan Veritabanları Kullanım Kılavuzları

   

TÜBİTAK ULAKBIM EKUAL 2015 yılı abonelik çalışmaları kapsamında, SpringerLink  e-dergi koleksiyonu için 2015-2017 yıllarını kapsayacak şekilde Ulusal Lisans anlaşması yapılarak üniversitemizin kullanımına sunulmuştur. Anlaşma Springer’in içerik platformu olan SpringerLink (http://link.springer.com )  üzerinden yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, matematik, tıp, enerji, fizik & astronomi ve mühendislik alanlarındaki 1989 dergiyi kapsamaktadır. Bu dergilerin 391 tanesi Springer Medicine koleksiyonu, 22 tanesi ise Springer’in Drugs serisini de içeren yine sağlık alanındaki ADIS koleksiyonudur. Springer’in tüm makalelerine tam metin erişim imkanı sağlayan Springer Dergi koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir.

Online Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu: http://kutuphane.ahievran.edu.tr/dosyalar/SpringerLink_Kullanim_Kilavuzu.pdf

 
   
 
SAGE yayınevinin e-dergi koleksiyonudur. İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Temel Bilimler, Teknoloji ve Tıp alanlarında 295 akademik ve profesyonel bilim derneği adına yayınlanan önde gelen uluslararası 730 adet hakemli dergiye erişim sağlar. İçeriğin erişim yılı 1999’a kadar uzanır.  
 
132,000'den fazla tam metin akademik kitaba erişim sağlanabilmektedir. Tıp' tan Mühendisliğe, Fen Bilimleri'nden Sosyal Bilimlere, Hemşirelik' ten Beden Eğitimi' ne tüm alanlarda en önde gelen 900 yayıncının en güncel kitaplarından faydalanabilirsiniz.  
     

2006 yılında yayın hayatına başlayan JoVE (Journal of Visualized Experiments), makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanıdir.

Ayrica, JoVE dünyada Etki Faktörü değerine (1.325) sahip olan tek video veri tabanıdır.

Ocak 2017 itibariyle, JoVE içerisinde 6,379 video makale mevcut olup her ay 90 yeni video eklenmektedir; JoVE icerisinde makalelerin PDF formatina da ulasabilirsiniz veya masaustune indirebilirsiniz.

Günlük olarak güncellenen JoVE içeriğindeki video makaleler, PubMed/Medline, ChemAbstracts, SciFinder ve Scopus gibi otorite kaynaklar tarafından indekslenmekte; Nature, Cell, PNASve PLoS gibi bilimsel çalışmalara yön veren yayınlarda atıf gösterilmektedir.

İçeriklerin görsel – işitsel olarak kullanıcıya sunulması, yazılı metinde atlanabilecek noktaların daha iyi ve daha kolay anlaşılabilmesine olanak tanımakta ve kullanıcılara vakit kazandırmaktadır.

Üniversitemizin 3 Journal bolumu uyeligi mevcuttur:

 
 

Kanıta Dayalı Tıp Veri tabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 650.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

Online Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu: http://prezi.com/aey-vodf-n1o/the-cochrane-library/

 
 

1899 yılında kurulan APS (American Physical Society) için amaç; fizik bilgisini ilerletmek ve yaymaktır. APS bu amaçla birincil araştırma ve inceleme dergileri yayınlar. APS Journals ile dünyada fizik dergilerinde önde gelen  “Physical Review” koleksiyonunu sunar.

Fizik konu alanında alttaki dergileri içerir. Ayrıca PROLA veri tabanı ile arşiv erişimi de sağlar.
Physical Review A 
Physical Review B 
Physical Review C 
Physical Review D 
Physical Review E 
Physical Review Letters
Reviews of Modern Physics
Physical Review Online Archive (PROLA) 
Physical Review X (Open Access)
Physical Review Special Topics – Accelerators and Beams (Open Access)
Physical Review Special Topics – Physics Education Research (Open Access) 
Physics –(Open Access)

 
 

Clinical Key doktorlarınızın sorularına daha hızlı yanıt veren daha akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır. Elsevier''e ait Clinical Key veritabanı içinde 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Elsevier Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır.Elsevier Clinical Key, Elsevier’in tum tıbbi ve cerrahi icerigini – 1100’den fazla kitap, 500’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu – bir araya getirerek ve uygulama rehberleri, hastaları eğitici broşürler ve MEDLINE’ın tamamı gibi diğer değerli içerikle birleştirerek gerçekleştirmektedir.

Online Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu: /kullanicidosya/files/clinicalkeykullanim.pdf

 
   
 
Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji alanlarında Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1.367 tammetin dergiye genel olarak 1997'den günümüze erişim sağlar.  
 
Humanities, Law, Life Sciences,Mathematics & Physical Sciences,Medicine, Social Sciences  
   
 
Matematik ve ilişkili alanlar.  
 
Arts and Sciences I , Arts and Sciences II , Arts and Sciences III, Arts and Sciences IV , Arts & Sciences Complement , Business, Ecology & Botany , General Science , Language & Literature, Mathematics & Statistics, Music  
 
EconLit with Full Text, EconLit'te bulunan kayıtların tümünü ve hiçbir sınırlama olmadan American Economic Association dergilerinin de içlerinde yer aldığı yaklaşık 550'nin üzerinde dergiyi tam metin olarak içermektedir. ( American Economic Review, Journal of Economic Literature ve Journal of Economic Perspectives). Bu veri tabanı aynı zamanda ekonomi ve finans alanlarında İngilizce olmayan pek çok tam metin seriyi de içermektedir. Tüm tam metin dergilerde cilt ve sayı taraması yapılabilmektedir.  
   
 
SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümlerin; Biyoloji, Fizik, Kimya Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, , Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. kullanabilecekleri önemli bir programdır. Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’ la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan 10500’den fazla güncel dergi ve 62 patent birimine ait patent bilgilerini içerir Kayıt linki: https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=7740E9C5X86F35055X1E5DFD995CB3E4A7C6 Erişim linki: Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler: Kullanıcı adı 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir.

Şifre 7-15 karakterli ve aşağıdakilerden en az üçünü içeren (büyük harf, küçük harf ve sayı birlikte kullanılması gerekmektedir.) bir kombinasyondan oluşmalıdır.
-harf,
-büyük-küçük harf karışık,
-sayı
-alfa numerik olmayan karakter, örneğin; (*,#,@,%,&)
Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz, en azından şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalı.
Ayrıca kayıt işlemlerinde e-mail adresi olarak @ahievran.edu.tr uzantılı adresinizi girmeniz gerekiyor.
Linkteki formu doldurulup register’ a tıklayınca, firmadan bildirdiğiniz üniversite e-mail hesabınıza bir e-mail gelecek ve e-maildeki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olacaksınız ve kendi hesabınızla adresinden giriş yapabileceksiniz. Kayıt formunu doldurma ve e-mail onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır.
 
 
Dünyanın en kapsamlı Tez veritabanı olan PQDT, 1861'den günümüze kadar 1,5 milyon tam metin olmak üzere toplamda 2,9 milyon doktora ve master tezini içermektedir. Önde gelen uluslararası 700'den fazla üniversite ve araştırma kuruluşu tezlerini PQDT ile yayınlamaktadır. Her yıl ortalama 15.000 tez eklenmektedir. Dünya genelinde 3.000, Türkiye'de ise 60'ın üzerinde üniversitede kullanılmaktadır.    
 
CAB Direct Online Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu için Tıklayınız.