Kütüphane Haberler Arşivi
30.10.2021

Üniversitemiz ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arasında Protokol İmzalandı.

Üniversitemiz akademik personelinin akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan KARAKAYA ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar BAĞLI arasında kütüphanelerden karşılıklı yararlanmak ve kütüphanelerde fazla nüsha olan eğitim-öğretim faaliyetlerini destekleyici basılı kaynakların bağış yapılması adına bir protokol imzalandı.

1 Aralık 2018 tarihinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olacak protokol sayesinde Ahi Evran Üniversitesi akademisyenleri Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kütüphanesinden yararlanabilecekken Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi akademisyenleri de üniversitemiz kütüphanesinden faydalanabilecekler.

Üniversitemiz ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Arasında Protokol İmzalandı.

Üniversitemiz akademik personelinin akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız arasında kütüphanelerden karşılıklı yararlanmak ve kütüphanelerde fazla nüsha olan eğitim-öğretim faaliyetlerini destekleyici basılı kaynakların bağış yapılması adına bir protokol imzalandı.

1 Kasım 2018 tarihinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olacak protokol sayesinde Ahi Evran Üniversitesi akademisyenleri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kütüphanesinden yararlanabilecekken Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenleri de üniversitemiz kütüphanesinden faydalanabilecekler.

Ankara Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Üniversitemiz Arasında Protokol İmzalandı.

Üniversitemiz akademik personelinin akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan arasında üniversite kütüphanelerinden karşılıklı yararlanma konusunda protokol imzalandı. 1 Haziran 2018 tarihinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olacak protokol sayesinde Ahi Evran Üniversitesi akademisyenleri Ankara Üniversitesi Kütüphanesi ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kütüphanesinden yararlanabilecekken Ankara Üniversitesi ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi akademisyenleri üniversitemiz kütüphanesinden faydalanabilecekler.

Üniversitelerin ortak amaçlarının yetişmiş insan olduğuna her fırsatta değinen Rektör Karakaya, yapılan protokol ile üniversitelerin bilgi birikiminden akademisyenlerin karşılıklı faydalanarak kendilerini akademik anlamda geliştireceklerini belirtti. Ülkemizdeki üniversitelerin birbirleri ile iş birliği içinde olmalarının ülkenin ilerlemesi anlamında önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya, imzalanan protokolün ülkenin yetişmiş insan profili ihtiyacına katkısı olacağını kaydetti. “Ülkelerin bilim, kültür, sanat, ekonomi, spor gibi alanlarda ilerlemeleri için üniversitelerin iş birliği içinde olmaları önemlidir.” diyen Rektör Karakaya, eğitimde kaliteyi artırarak alanlarında uzman bireyler yetiştirmenin her üniversitenin en önemli görevi olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Vatan Karakaya üniversitelerin sadece kendi bünyelerindeki akademik birimlerden faydalanmalarından ziyade diğer üniversitelerin akademik birimleri ile de iş birliği içinde olmasının önemini vurgulayarak  üniversiteler ile iş birliklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

EndNote Programı Eğitim Semineri Düzenlendi.

Daire Başkanlığımızca abone olunarak akademik personel ile öğrencilerin kullanımına sunulan tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma, farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme yapmak ve yapılan çalışmaların hangi dergilerde yayınlanabileceğine dair önerilerde bulunmak gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma, makale yazım ve yayın sürecine destek veren EndNote programının etkin kullanımına yönelik olarak Daire Başkanlığımız tarafından E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlendi. 28 Kasım 2019 tarihinde Üniversitemiz Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonunda verilen eğitim seminerine çok sayıda akademik personel ile Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri katıldı. 

EndNote Eğitmeni Hakan Uyar tarafından verilen EndNote eğitiminde, EndNote veri tabanının sağladığı kolaylıklar anlatıldı. Bir online arama aracı da olan EndNote’ta olan özellikleri anlatan Uyar, bu sistemle arama-tarama, referansları yeniden düzenleme, özel kütüphane oluşturup yönetme, otomatik kaynakça oluşturma, makale arama, sınırsız dosyalama, aktif log kayıtları ile yapılan değişikleri anında kontrol etme, EndNote Online Match ile en uygun dergi seçimini kolaylaştırma ve makale yayınlama sürecini hızlandırma gibi konularla ilgili ayrıntılı bir sunum ve uygulamalı örnekler yaptı.

"Sobiad ile Akademiyi Keşfedin” Webinarı

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak abone olduğumuz Sobiad veri tabanının etkin kullanımına yönelik olarak düzenlenecek webinar ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Webinarda aşağıdaki konular ele alınacaktır:

•    Atıf Tarama Yöntemleri
•    Sobiad Atıf Dizininde Atıf Tarama
•    Sobiad Atıf Dizinini Veri Tabanı Olarak Kullanma

Webinar linki:  https://us02web.zoom.us/j/86011189657

Tarih: 25 Kasım 2020 Çarşamba    Saat: 15:30

Turnitin & iThenticate Programları Eğitim Semineri Düzenlendi.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Turnitin & iThenticate Programları Eğitim Semineri düzenlendi. 10 Ekim 2019 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonunda gerçekleşen seminerde firma yetkilisi Kerem ÖZATA, Turnitin ve iThenticate Akademik İntihali Engellemeye Yardımcı Programlar hakkında bilgi verirken seminere akademik personeller ile yüksek lisans ve doktora öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Seminerde Turnitin ve iThenticate programlarının kullanımı hakkında bilgiler veren firma yetkilisi Kerem ÖZATA ,üniversitemizde yapılan akademik çalışmaları desteklemek amacıyla Turnitin ve iThenticate Akademik İntihali Engellemeye Yardımcı Programların etkili ve verimli kullanımlarına yönelik olarak uygulamalı örnekler vererek karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile akademisyenler ve öğrenciler için kullanılmaları gereken programlar olduklarıni söyledi.

Turnitin & iThenticate Programları Eğitim Semineri katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Web of Science & InCites Programları Eğitim Semineri Düzenlendi.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Web of Science & InCites Programları E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlendi. 28 Mart 2019 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen seminerde firma yetkilisi Derya Soğuksu Web of Science & InCites veri tabanı programları hakkında bilgi verirken seminere akademik ve idari personel de yoğun ilgi gösterdi.

Seminerde Web of Science & InCites programlarının kullanımı hakkında bilgiler veren firma yetkilisi Derya Soğuksu, Web of Science & InCites programlarının akademik kariyerlerini geliştirmek isteyen akademisyenler ve öğrenciler için oldukça verimli birer program olduklarını anlattı. Web of Science & InCites programlarının 250’den fazla Fen bilimleri, Sosyal bilimler, Sanat ve İnsani bilimler disiplin içeriği ile atıf referans tarama imkanı sağladığını dile getiren Soğuksu, programların ayrıca yönetici ve akademisyenlerin verimliliklerini ölçme ve karşılaştırma yapma imkânı sunduğunu, uluslararası performans göstergeleri de incelemeyi mümkün kıldığını belirtti. Web of Science & InCites programları ile temel verileri keşfederek veri setleri oluşturulabildiğini ve araştırma performanslarının kıyaslandığını anlatan firma yetkilisi Derya Soğuksu, Web of Science & InCites programının akademisyenler ve öğrenciler için ideal birer veri tabanı programı olduklarıni söyledi.

Web of Science & InCites Programları E-Sertifikalı Eğitim Semineri katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Protokol İmzalandı Kütüphane Binamızın Temeli Atılacak

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın yoğun girişimleri sonucunda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Kütüphane Binasına kavuşuyor. Yaklaşık 25 milyonluk bir yatırım olan kütüphane binamız üniversitemizin kalbi olacak.

27 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Üniversitemiz Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verildi. Bu tören esnasında açılış konuşması yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kütüphanelerin üniversitelerin kalbi olduğunu ancak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bir kütüphane binasına sahip olmadığını dile getirerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan bir kütüphane binası yaptırılması talebinde bulundu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Spor Toto tarafından üniversitemize 11.327 m²’lik bir kütüphane binası yapılması kararı alındı.

Kütüphane Binamızın Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet M. Kasapoğlu arasında 6 Temmuz 2018 tarihinde kütüphane binamızın yapılabilmesi için üst düzey protokol imzalandı. Konu ile ilgili açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, 11.327 m²’lik bir alana yapılacak olan kütüphane binamızın uygulama projelerinin tamamlandığını ihale sürecine girildiğini söyledi. Kütüphane binasının yaklaşık 25 milyonluk bir yatırım olduğunu belirten Rektör Karakaya, binanın temelinin de çok kısa sürede atılacağını müjdeledi. Rektör Karakaya, kütüphane binasının toplam alanının 11.327m², bina oturum alanının 4.834 m² olduğunu belirterek binanın 17 çalışma salonu, 4 etkinlik salonu, 8 personel ofisi ve 2.100 m² toplam kitaplık alanından oluştuğunun bilgisini verdi.

Kütüphane binasının üniversitenin kalbi olacağını ifade eden Rektör Karakaya, binanın şehrimize ve üniversitemize hayırlı olmasını diledi. Prof. Dr. Vatan Karakaya, kütüphane binamızın yapılması talimatını veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve kütüphane binamızı yapacak olan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığına ve Teşkilat Başkanı Mehmet M. Kasapoğlu ile birlikte katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Kitap Tarama Hizmetimiz Başlamıştır.

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde iki adet kitap tarama cihazı  kullanıcılarımızın hizmetine sunulmuştur. Kütüphane kullanıcıları, bu cihaz sayesinde, çalışma saatleri içerisinde fotokopisini almak istedikleri materyalleri tarayarak yanlarında getirdikleri USB belleklerine kaydedebilirler.

Not: Her bir kullanıcı için günlük tarama limiti 20 sayfayla sınırlandırılmış olup Fikri Mülkiyet Hakları Gereği bir eserin %20'sinden fazlasının çoğaltılamayacağı unutulmamalıdır.

EndNote Eğitim Semineri Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından EndNote Veri Tabanı Kullanıcı Eğitimi verildi. 23 Şubat 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen tanıtım ve eğitim seminerine 150'nin üzerinde akademik personel, doktora ve yüksek lisans öğrencisi katıldı. Seminer kapsamında, bilimsel bilginin üretim sürecinde EndNote veritabanının ne gibi kolaylıklar sağladığı, hangi imkanlar doğrultusunda araştırmacının işlerini kolaylıştıracağı örnek uygulamalarla vurgulandı. Karşılıklı soru cevaplarla algı üst düzeyde tutularak, tanıtım ve eğitim semineri akademiyenlerin olumlu katkılarıyla sonlandırıldı.

Üniversitemizde ProQuest Sertifikalı Eğitim Semineri Verildi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından ProQuest Dissertation&Thesis ve RefWorks Veri Tabanı Sertifikalı Eğitim Semineri gerçekleştirildi. 30 Mart 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda ProQuest temsilcisi Esen Dağdelen’in verdiği eğitime Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya, akademik personeller ile öğrenciler katıldı.

Eğitimde Esen Dağdelen ProQuest Central – Genel Konulu Veri Tabanı, ProQuest Dissertation&Thesis – Tez Veri Tabanı, RefWorks – Atıf Yönetim Aracı programları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. ProQuest Central’in geniş içeriğe sahip bir program olduğunu belirten Dağdelen, programın Emerald Premier tanıtımı ve kullanımı, ProQuest Dissertation&Thesis ve RefWorks tanıtımı ve kullanımı, makale yazımında dikkat edilecek unsurlar, dergi seçimi, hakemlik süreci, revizyon için geri dönen makalenin düzeltilmesi ve yardımcı kaynaklara ulaşma konusunda katılımcılara yardımcı olacak nitelikte olduğunu söyledi. ProQuest Dissertation&Thesis – Global Veri Tabanın 2 milyonu tam metin olmak üzere 4 milyon teze erişim sağlandığını ve ProQuest Central Veri Tabanında 40 adet farklı konu başlığını kapsayan veri tabanından oluştuğunu vurgulayan Esen Dağdelen, RefWorks’ün ise kullanıcılara makale yazmada yardımcı olan bir Atıf Yönetim Aracı olduğunu belirtti. RefWorks’ün geniş kaynaklara erişimi sağlayan bir program olduğunu da vurgulayan Dağdelen, eğitim sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

Eğitimin ardından Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya bir konuşma yaptı. Konuşmasında Sarıkaya, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından sağlanan tüm elektronik kaynaklara üniversite kampüsü ve kampüs dışından erişilebildiğini kaydetti. Kullanıcılara ücretsiz hizmet verildiğini belirten Dilber Sarıkaya, araştırmacılara her türlü kütüphane kaynağını sağlamayı ve en iyi teknik olanaklarla hizmet sunmayı amaçladıklarını ifade etti. Sarıkaya konuşmasına şöyle noktaladı: “Kütüphaneler arası bilgi paylaşımını destekleyen Ahi Evran Üniversitesi Kütüphanesi, tüm kullanıcılara basılı ve elektronik kaynak sağlamada destek düzeydedir.”

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğrencileri Kütüphanemizi Ziyaret Etti...

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı, Dış Ticaret Bölümü ve Bankacılık - Sigortacılık Programı öğrencileri kütüphanemizi tanıma ve bilgi alma amaçlı  ziyarette bulunmuşlardır. Bölüm Başkanları Öğr. Gör. Evrim Ağaçdelen ve Öğr. Gör. E. Ece ÖZDEMİR koordinatörlüğünde 03 Ekim 2017 tarihinde Merkez Kütüphanede gerçekleşen tanıtım ve bilgilendirme ziyaretinde Şube Müdürü Levent KOCAASLAN ve Kütüphaneci Duygu YAŞAYAN katılan öğrencilere kütüphane hakkında bilgilendirmede bulunmuşlardır.

Bilgi Okuryazarlığı ve Katalog Tarama Eğitimi Verildi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü öğrencilerine, Araştırma Yöntem ve Teknikleri dersi kapsamında “Bilgi Okuryazarlığı ve Katalog Tarama Eğitimi” verildi. Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Evrim Ağaçdelen’in koordinatörlüğünde, 14 Mart 2017 tarihinde Merkez Kütüphane Çalışma Salonunda gerçekleşen eğitime, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya,  Kütüphaneci Okan Koç ve Duygu Tutkanevi ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Eğitimde öğrencilere, “Bilgi Okuryazarlığı ve Katalog Tarama” konusunda bilgiler verildi. 

Kütüphane Koleksiyonumuza Eklenen Yabancı Kitapların Listesi...

Kütüphanemiz, Derme Geliştirme Çalışmaları kapsamında 64 adet yabancı bilgi kaynağını koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Yeni Alınan Kitaplarımız İçin Tıklayınız !!!

Kütüphanemiz Derme Geliştirme Çalışmaları kapsamında 2017 Yılında 700 bilgi kaynağını koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri devam etmekte olan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Paydaş Analizi Toplantısı Gerçekleştirildi...

Üniversitemiz Stratejik Planı ve bu plan doğrultusunda yürütülen Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında iç ve dış paydaşlarımızla bir araya gelip yürütülen hizmetlerde paydaş beklentileri dikkate alınarak değerlendirmeler yapmak görüş ve önerilerde bulunmak üzere 04.10.2017 tarihinde Saat 14:00’ da Genel Sekreterlik Toplantı Salonunda İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp TEMUR, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Nurhan ÖLMEZ, Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan KARABULUT, Arş. Gör. Selgin AL, Bilgi İşlem Daire Başkanı V. Canfer MEMOĞLU, Öğrenci Konsey Başkanı Emrehan YÜCEL, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Sinem AKBAŞ, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber SARIKAYA, Şb. Müd. Levent KOCAASLAN ve Kütüphaneci  Mesut FAŞDAK tarafından paydaş toplantısı düzenlenmiştir.

Yaklaşık iki saat süren  toplantıda paydaşların tek tek görüş ve önerileri alınmış, karşılıklı fikir alışverişinde bulunularak yapılması gerekenler görüşülmüştür. 

“Makale Yazım Teknikleri” Konulu Sertifikalı Eğitim Semineri Gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından “Uluslararası Akademik Dergilerde Yayın Yapmak: Adım Adım Bir Rehber” konulu eğitim semineri düzenlendi. 31 Ekim 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen eğitim seminerine konuşmacı olarak Wiley Türkiye Temsilcisi Duygu Paçalı katılırken, seminere akademik personel ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Eğitim seminerinde bir sunum yapan Wiley Türkiye Temsilcisi Duygu Paçalı, Wiley Online Library Platformu hakkında bilgi verirken Wiley’in içeriğine değindi. Paçalı, makale yazmanın inceliklerini anlatarak makale yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi. Seminere yazarlar, yazar adayları, araştırmacılar, öğrenciler ve öğretim üyelerinin katılması gerektiğini vurgulayan Duygu Paçalı, bu seminerin makalelerini uluslararası dergilerde yayınlanmasını isteyenlerin de faydalanabileceği bir eğitim semineri olduğunu ifade etti.

“Uluslararası Akademik Dergilerde Yayın Yapmak: Adım Adım Bir Rehber” konulu eğitim semineri katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Üniversitemizde “Kitap ve İnsan” Konulu Konferans Düzenlendi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile Türk Dili Bölümü Başkanlığı tarafından “Kitap ve İnsan” konulu konferans düzenlendi. 10 Mayıs 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan katılırken üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Genel Sekreter Doç. Dr. Rüştü Yeşil, dekanlar, okul müdürleri, akademik ve idari personeller ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

“Kitap ve İnsan” konulu konferansta konuşan Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan, insanın tek başına bir kimliği olmadığını belirterek kimliğin belirli kazanımlarla oluştuğunu ifade etti. Bu kazanımların insanın zihninde taşıdıkları olduğunu söyleyen Doğan, zihnin de dört tabakadan oluştuğunu anlattı. Sözlü metinler olan masal, hikaye gibi eserlerin zihnin ilk tabakasını oluşturduğunu belirten Mehmet Doğan, ikinci tabakayı dinle ilgili metinler, üçüncü tabakayı yazılı edebi eserler ve dördüncü tabakayı da ideolojilere ait metinler oluşturduğunu dile getirdi. Doğan konuşmasına şöyle devam etti: “ Zihnimizin ikinci kısmını oluşturan dini metinlerin zihnimizdeki yeri diğer metinlerden çok farklıdır. Dini metinler insan hayatından çok etkilidir. Üçüncü tabakayı oluşturan edebi metinler ise dilin inceliklerini ifade eden edebi metinlerdir. Her dilin kendine mahsus seçimleri vardır.” Ülkemizde yılda 50 bin kitap basıldığını ve basılan kitapların yarıdan fazlasının ise yabancı dillerden çeviri kitaplar olduğunu belirten Mehmet Doğan, kitap okuma alışkanlığının ilkokuldan itibaren aşılanması gerektiğinden bahsetti. Zihnin yapıcı unsurlarının kitap okuyarak oluştuğunu söyleyen Doğan, zihnin gelişiminde kitabın etkisini dile getirdi. 

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan’ın konuşmasının ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel de üniversitelerin kalbinin kütüphaneler olduğunu belirterek öğrencilere ilerleyen dönemlerde üniversitemize yakışır bir kütüphane sunacaklarını belirtti.

Konferansın sonundan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Gökbel tarafından Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan’a plaket, hediye ve çiçek verdi.

"Literatür Tarama Teknikleri ve Pratik Araştırma İpuçları” Konulu Sertifikalı Eğitim Semineri Gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından akademik personele ve öğrencilere EBSCO Veri Tabanı ve “Literatür Tarama Teknikleri ve Pratik Araştırma İpuçları” konulu seminer verildi. 9 Ekim 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde firma temsilcisi Uğurcan Özkan EBSCO veri tabanı hakkında bilgiler verirken seminere akademik personel ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 

Seminerde EBSCO Veri Tabanının kullanımı hakkında bilgiler veren Uzman Uğurcan Özkan, veri tabanının kullanımındaki kolaylıklara değindi. EBSCO Veri Tabanı ile birçok veriye anında ulaşmanın çok kolay olduğunu belirten Özkan, EBSCO ile tam metin makaleleri, dergi makaleleri, tezler ve basılı kaynaklar gibi birçok bilginin taranabileceğini ifade etti. EBSCO Veri Tabanının makale tarama işleminin yanı sıra birçok farklı işlemlerde de kullanılabileceğini ifade eden Uğurcan Özkan, EBSCO ile otomatik olarak kaynakça oluşturma ve bibliyografik yönetim programları, entegrasyon oluşturma, aramalar ve dergiler için hatırlatma, kişisel klasör kullanımı, dergi arama ve e-kitapların online kullanımı ve indirilmesi gibi işlemlerin yapılabileceğini söyledi. 

Seminer katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.  

Üniversite Daire Başkanları Tanışma ve Verimlilik Çalıştayı’na Katılım Gerçekleştirildi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından 2 Kasım 2017 Perşembe günü başlayan ve üç gün süren ‘Üniversite Daire Başkanlıkları Tartışma ve Verimlilik Çalıştayı’na KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği Üyesi üniversitelerin daire başkanları, müdür ve şefleri katıldığı çalıştaya, birimimiz adına Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber SARIKAYA katıldı.  

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özensel açılış konuşmasında, 2012’de KOP idaresi bünyesinde 6 üniversiteyle başlayan ve bugün 11 üniversiteye ulaşan bu önemli organizasyonun bu bölgenin temel ekonomik, sosyal ve kültürel potansiyelini harekete geçirme, açığa çıkarma açısından çok önemli bir işleve sahip olduğunu vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından gruplar halinde gerçekleştirilecek olan çalıştay oturumlarına geçildi.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölgesi Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelere yönelik düzenlenen ‘Üniversite Daire Başkanlıkları Tartışma ve Verimlilik Çalıştayı’nın devamında ise ‘İslam’da Çalışma Hayatı’ ile ‘Adab-ı Muaşeret ve Etkili İletişim’ konulu konferanslar düzenlendi.

Üniversitemiz Dış Ticaret Bölümü Öğrencilerine “Bilgi Okuryazarlığı ve Katalog Tarama” Eğitimi Verildi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü öğrencilerine, Araştırma Yöntem ve Teknikleri dersi kapsamında “Bilgi Okuryazarlığı ve Katalog Tarama Eğitimi” verildi. Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Evrim Ağaçdelen’in koordinatörlüğünde, 14 Mart 2017 tarihinde Merkez Kütüphane Çalışma Salonunda gerçekleşen eğitime, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya,  Kütüphaneci Okan Koç ve Duygu Tutkanevi ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Eğitimde öğrencilere, “Bilgi Okuryazarlığı ve Katalog Tarama” konusunda bilgiler verildi. 

Üniversite yaşamını yakından görmek isteyen Sevgi Evleri Öğrencileri Merkez Kütüphaneyi gezerek kütüphane hakkında bilgiler aldı.

30 Ağustos Zafer İlkokulu Öğrencileri Kütüphanemizi Ziyaret Etti.

30 Ağustos Zafer İlkokulu 3. Sınıf öğrencileri kütüphanemizi tanıma ve bilgi alma amaçlı  ziyarette bulunmuşlardır. Müdür Yardımcısı Mehmet KART ve Öğretmen Ali TÜRKYILMAZ koordinatörlüğünde 27 Şubat 2018 tarihinde Merkez Kütüphanede gerçekleşen tanıtım ve bilgilendirme ziyaretinde Şube Müdürü Levent KOCAASLAN ve Kütüphaneci Duygu YAŞAYAN katılan öğrencilere kütüphane hakkında bilgilendirmede bulunmuşlardır.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Öğrencilerine "Bilgi Okuryazarlığı ve Kütüphane Kaynakları Kullanımı Eğitimi" Verildi.

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Sağlık Bilimleri Enstitüsü Moleküler Tıp Programı Yüksek Lisans öğrencilerine, Bilimsel Araştırma Teknikleri ve Yayın Etiği dersi kapsamında “Bilgi Okuryazarlığı ve Kütüphane Kaynakları Kullanımı Eğitimi" verildi. Yrd. Doç. Dr. Gökçe DEMİR’in koordinatörlüğünde, 02 Mart 2018 tarihinde Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplantı Salonunda gerçekleşen eğitime, Daire Başkanlığımız adına Şube Müdürü Levent KOCAASLAN, Kütüphaneci Mesut FAŞDAK ve Kütüphaneci Duygu YAŞAYAN katıldı.

Eğitimde öğrencilere öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane web sayfası üzerinden tarafımızca verilen hizmetler, kütüphane kaynakları ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi. 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrencilerine "Kütüphane Kullanımı Eğitimi" Verildi.

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kullanıcı odaklı hizmetler üretebilmek adına okuma ve kütüphane kullanım alışkanlığının önemi üzerinde durarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 1.sınıf 2.öğretim öğrencilerine 08 Mart 2018 tarihinde kullanıcı eğitimi gerçekleştirmiştir. 20 kişilik öğrenci grubuna öncelikle okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıklarını belirleyebilmek için "Ahi Evran Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Kullanıcı Memnuniyet Anketi" uygulanmış olup, kütüphanenin hayatın her alanında yer alması gerekliliğiyle paralel olarak kütüphanemizden nasıl daha faydalı ve etkin yararlanabilecekleri öğretilmiştir.

Eğitimde öğrencilere Kütüphaneci Duygu YAŞAYAN tarafından öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane içerisinde uygulamalı olarak tarafımızca verilen hizmetler, kütüphane kaynakları ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi. 

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencilerine "Kütüphane Kullanımı Eğitimi" Verildi.

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kullanıcı odaklı hizmetler üretebilmek adına okuma ve kütüphane kullanım alışkanlığının önemi üzerinde durarak, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler 1.sınıf öğrencilerine 15 Mart 2018 tarihinde kullanıcı eğitimi gerçekleştirmiştir. 22 kişilik öğrenci grubuna öncelikle okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıklarını belirleyebilmek için "Ahi Evran Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Kullanıcı Memnuniyet Anketi" uygulanmış olup, kütüphanenin hayatın her alanında yer alması gerekliliğiyle paralel olarak kütüphanemizden nasıl daha faydalı ve etkin yararlanabilecekleri öğretilmiştir.

Eğitimde öğrencilere Daire Başkanlığımızda görev yapmakta olan Okutman Özden ARIKAN tarafından öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane içerisinde uygulamalı olarak tarafımızca verilen hizmetler, kütüphane kaynakları ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi. 

Matematik Bölümü Öğrencilerine "Kütüphane Kaynakları Kullanımı Eğitimi" Verildi.

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, kullanıcı odaklı hizmetler üretebilmek adına okuma ve kütüphane kullanım alışkanlığının önemi üzerinde durarak Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü 1. ve 2. sınıf öğrencilerine 19 Mart 2018 tarihinde kullanıcı eğitimi gerçekleştirmiştir. 54 kişilik öğrenci grubuna öncelikle okuma ve kütüphane kullanım alışkanlıklarını belirleyebilmek için "Ahi Evran Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Kullanıcı Memnuniyet Anketi" uygulanmış olup, kütüphanenin hayatın her alanında yer alması gerekliliğiyle paralel olarak kütüphanemizden nasıl daha faydalı ve etkin yararlanabilecekleri öğretilmiştir.

Eğitimde öğrencilere Daire Başkanlığımızda görev yapmakta olan Öğretim Görevlisi Özden ARIKAN ve Kütüphaneci Mesut FAŞDAK tarafından öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili tanıtıcı bilgiler verilirken ardından kütüphane web sayfası üzerinden tarafımızca verilen hizmetler, kütüphane kaynakları ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi.

Okul Öncesi Öğretmenliği Öğrencileri Topluma Hizmet Ediyor

 Eğitim Fakültesi okul öncesi öğretmenliği öğrencileri topluma hizmet dersi kapsamında Dr. Öğretim Görevlisi Ümit DEMİRAL tarafından yapılan iş birliği çerçevesinde Merkez Kütüphane hizmetlerimize destek amacı ile dönem boyunca kütüphanemizde görevlendirilmişlerdir.

Üniversitemizde Hiperkitap ve Vidobu Veri Tabanı Eğitim Semineri Düzenlendi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 2018 yılı için abone olunan Hiperkitap ve Vidobu Veri Tabanları Eğitim Semineri düzenlendi. 20 Mart 2018 tarihinde Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu, Kaman Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Mucur Meslek Yüksekokulunda başlayan eğitim seminerlerinin sonuncusu 22 Mart 2018 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda tüm akademik birimleri kapsayacak şekilde gerçekleşti.  

Akademik personel ve öğrencilerin katıldığı seminerde Firma Temsilcisi Fatih Paça, Hiperkitap Veri Tabanı ve Vidobu Video Eğitim Platformu hakkında bilgiler aktardı. Hiperkitap Veri Tabanı içerisinde yer alan konu başlıklarını tek tek anlatan Paça, veri tabanında bulunan e-kitapların nasıl okunacağı, indirileceği, cep telefonu ve tabletlerde nasıl kullanılacağı konularında da detaylı bir şekilde yer verdi.

Vidobu Video Eğitim Platformu hakkında da açıklamalarda bulunan Firma Temsilcisi Fatih Paça, Vidobu Veri Tabanı içerisinde yer alan 10 binin üzerindeki eğitim videosunun da herkesin ilgisini çekecek konular barındırdığını söyledi.

Hiperkitap ve Vidobu Veri Tabanları Eğitim Semineri katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.  

Öğrencilerimize Sınav Kitapları Dağıtıldı

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'na çeşitli kurumlardan bagış yoluyla sağlanan KPSS ve diğer sınavlara hazırlık kitapları öğrenci konseyi ile birlikte 04.04.2018 tarihinde merkez kütüphane girişinde öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

 

Rektör Karakaya En Çok Kitap Okuyanları Ödüllendirdi

Nitelikli ve yetişmiş insan kavramına vurgu yapılan üniversitemizde 54. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Merkez Kütüphanesinden en çok yararlanan akademik ve idari personel ile öğrencilere plaket verildi. 29 Mart 2018 tarihinde rektörlük makamında gerçekleşen programa Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya da katıldı.

Kitap okumanın önemine dikkat çeken ve öğrencilerin kütüphane kullanımını daha etkin hale getirmek istediğini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, kitap okumanın en iyi kişisel gelişim yöntemlerinden biri olduğunu söyledi. Yaşadığımız çağın bilgi çağı olduğunu ifade eden Rektör Karakaya, kitapların kişilere informasyon ve birikim kazandırdığını da sözlerine ekledi.

Üniversitemiz Merkez Kütüphanesinden en çok kitap ödünç alan akademik personel Arş. Gör. Mustafa Armut, idari personel Servet Özörer, öğrencilerimiz Büşra Kara ile İlknur Turgut plaket ve hediyelerini Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın elinden aldı. 

Kütüphanemize 2017 Yılında Kitap Bağışı yapan Dr. Öğr. Üyesi Murat Tuğluca’ya  Plaket ve Hediye Takdim Edildi. 

54. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında 2017 yılında Merkez Kütüphaneye yapmış olduğu kitap bağışı nedeniyle Dr. Öğr. Üyesi Murat Tuğluca’ya 29 Mart 2018 tarihinde rektörlük makamında gerçekleşen programla Ahi Evran Üniversitesi Rektörümüz  Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından  plaket ve hediye takdim edildi. 

Üniversitemizde Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri Konulu Eğitim Semineri Verildi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 54. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında “Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” konulu sertifikalı eğitim semineri düzenlendi. 29 Mart 2018 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen eğitim seminerini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğr. Üyesi ve Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Metin Tunç verirken eğitime akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

“Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” konulu sertifikalı eğitim seminerinde Dr. Öğr. Üyesi Metin Tunç, makale yazma teknikleri ve yazılan makalelerin dergilere gönderilme aşamalarını detaylı bir şekilde anlattı. Eğitimin sonrasında Dr. Öğr. Üyesi Metin Tunç katılımcıların sorularını yanıtladı.

“Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” konulu sertifikalı eğitim semineri sonunda ise Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya tarafından Dr. Öğr. Üyesi Metin Tunç'a günün anısına hediye verildi.

Daire Başkanlığımız Tarafından Rektör Karakaya’ya Brifing Verildi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 54. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya bir ziyaret gerçekleştirildi. 29 Mart 2018 tarihinde rektörlük makamında gerçekleşen ziyarete Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya, Dr. Öğr. Üyesi Metin Tunç ile Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı personeli katıldı. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından organize edilen ve Dr. Öğr. Üyesi Metin Tunç tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” konulu seminer öncesi Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dilber Sarıkaya, Dr. Öğr. Üyesi Metin Tunç ile Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı personeline konu ile ilgili bir sunum yapıldı. Tunç sunumunda, Akademik Bilimsel Performans Değerlendirilmesi ve Yayın Performans Ölçüm Sistemleri konusu ile Web Üzerinde Özelleştirilmiş Atıf Tabanlı Araştırma Kaynağı olan “InCites” veri tabanını anlattı.EndNote Programı Kullanıcı Eğitimi Verildi.

Daire Başkanlığımızca abone olunarak akademik ve idari personeli ile öğrencilerin kullanımına sunulan tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma, farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme yapmak ve yapılan çalışmaların hangi dergilerde yayınlanabileceğine dair önerilerde bulunmak gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma, makale yazım ve yayın sürecine destek veren EndNote programının etkin kullanımına yönelik olarak Daire Başkanlığımız tarafından E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlendi. 22 Kasım 2018 tarihinde Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen eğitime 300'ün üzerinde akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

EndNote yetkilisi Hakan Uyar tarafından katılımcılara bilgilerin aktarıldığı eğitimde, EndNote ile kişisel bibliyografik veri tabanı oluşturma, online veri tabanlarında makale arama, referans kaydı import seçenekleri, manuel veri girişi, tam metin pdf’lerden otomatik kaynakça oluşturma, kişisel EndNote veri tabanlarını düzenleme ve yönetme, tez ve makalelerde bibliyografya (kaynakça) oluşturma, EndNote ile makale yazımı, referans ve kütüphane paylaşımı ile EndNote Manuscript matcher özelliği ile makale yayınlamak için en uygun dergi seçimi konularında detaylı bir sunum yapıldı.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği eğitim soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

Merkez Kütüphane Kullanıcı Eğitimleri Devam Ediyor.

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans öğrencilerine, 22 ve 24 Ekim 2018 tarihlerinde Kütüphaneci Duygu YAŞAYAN ve Kütüphaneci Mesut FAŞDAK tarafından “Kütüphane Tanıtımı ve Basılı-Elektronik Kaynakların Kullanımı Eğitimi” verildi. Dr. Öğr. Üyesi Selim BİÇEN’in koordinatörlüğünde, 22 ve 24 Ekim 2018 tarihlerinde Merkez Kütüphane ve Merkez Kütüphane Çalışma Salonunda gerçekleşen eğitimlere, Daire Başkanlığımız adına Daire Başkanı Dilber SARIKAYA, Şube Müdürü Levent KOCAASLAN, Kütüphaneci Duygu YAŞAYAN, Kütüphaneci Özge ÖZASLAN, Kütüphaneci Mesut FAŞDAK ve Bilgisayar İşletmeni Hamza ŞAHİN katıldı.

Eğitimde öğrencilere öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane web sayfası üzerinden tarafımızca verilen hizmetler, basılı ve elektronik kaynaklar ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi. 

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu öğrencilerine, 23 Ekim 2018 tarihinde Kütüphaneci Mesut FAŞDAK tarafından “Kütüphane Tanıtımı ve Elektronik Kaynakların Kullanımı Eğitimi” verildi. 23 Ekim 2018 tarihinde Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşen eğitime, Daire Başkanlığımız adına Şube Müdürü Levent KOCAASLAN, Kütüphaneci Özge ÖZASLAN ve Kütüphaneci Mesut FAŞDAK katıldı.

Eğitimde öğrencilere öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane web sayfası üzerinden tarafımızca verilen hizmetler, elektronik kaynaklar ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi. 

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü ve Pazarlama Bölümü öğrencilerine, 25 Ekim 2018 tarihinde Kütüphaneci Mesut FAŞDAK tarafından “Kütüphane Tanıtımı ve Basılı-Elektronik Kaynakların Kullanımı Eğitimi” verildi. Öğr. Gör. Evrim AĞAÇDELEN ve Öğr. Gör. Ömür ÇETİNKAYA koordinatörlüğünde 25 Ekim 2018 tarihinde Merkez Kütüphane Çalışma Salonunda gerçekleşen eğitime, Daire Başkanlığımız adına Şube Müdürü Levent KOCAASLAN ve Kütüphaneci Mesut FAŞDAK katıldı.

Eğitimde öğrencilere öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane web sayfası üzerinden tarafımızca verilen hizmetler, basılı ve elektronik kaynaklar ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi.