Duyurular

Kütüphane Duyurular Arşivi

 

Web of Science & InCites Programları E-Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak 2019 yılı için abone olduğumuz ve indeksleri akademik literatür dünyasına liderlik eden 250’den fazla Fen bilimleri, Sosyal bilimler, Sanat ve İnsani bilimler disiplin içeriği ile atıf referans tarama imkanı sağlayan Web of Science programı ile yönetici ve akademisyenlere verimliliklerini ölçme ve karşılaştırma yapma imkânı sunan profesyonel, uluslararası performans incelemeyi mümkün kılan, aynı zamanda araştırmalarda kurumumuzun yerini ve araştırma performansımızı görüntülemenize yardımcı olmak amacıyla bilimsel yayınlardaki verileri esas alarak web üzerinden taranabilen atıf tabanlı bir araştırma değerlendirme aracı olan InCitesveri tabanının etkin kullanımlarına yönelik olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nca E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 28 Mart 2019, Perşembe

Saat              : 14:00 - 16:00

Yer                : Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu

Kayıt Adresi : https://goo.gl/forms/nUu77VuPW7hCfyEF3

Web of Science Group eğitmeni tarafından gerçekleştirilecek seminer organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://goo.gl/forms/nUu77VuPW7hCfyEF3 adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

 Web of Science & InCites Programları Eğitim Semineri İçeriği:

 • Web of Science indeksleri akademik literatür dünyasına liderlik eden 250’den fazla Fen bilimleri, Sosyal bilimler, Sanat ve İnsani bilimler disiplin içeriği ile tam bir atıf referans taraması sağlar. 

  Eğitimin sonunda katılımcılar aşağıdaki bilgileri edinmiş olacaktır.

 • Dergiler, Konferans Bildirileri ve Kitapların seçim kriterleri neler?
 • İlgi alanınızdaki yüksek kaliteli araştırmalar neler?
 • Atıf analizi nasıl yapılır?
 • Atıflar, araştırma konuları ile ilgili güncel e-posta uyarılarını nasıl oluşturabilirsiniz? 
 • InCites Web of Science Core koleksiyon verileri ile hazırlanmış bir araştırma değerlendirme platformudur. Bu eğitimin sonunda kurumunuzun verimliliğini analiz etmek, bilimsel çıktılarınızı akranlarınız ile kıyaslamak ve stratejik işbirliği fırsatlarını keşfetmek için InCites platformunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

  Eğitimin sonunda katılımcılar aşağıdaki bilgileri edinmiş olacaktır.

  • Temel verileri keşfetmeyi (Yazarlar, Kurumlar, Ülkeler, Araştırma Alanları, Dergiler, Fon verenler) ve veri setleri oluşturmayı
  • Standart metrikler ve kıyaslama verileri hakkında bilgiler
  • Araştırma performansınızı kıyaslamayı
  • Araştırma stratejinizi tanımlamayı
  • Bilimde yeni trendleri izlemeyi ve en etkili araştırma projelerini tespit etmeyi
  • Dinamik görseller oluşturup raporlarla çalışmayı

Springer Nature e-Sertifikalı Yazar Çalıştayı Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından üniversitemizde yapılan akademik çalışmaları desteklemek amacıyla 29/11/2018 Perşembe günü saat 14.00’te Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Springer Nature firması Türkiye temsilciliği yetkilisi tarafından "Neden Yayın Yapıyoruz, Etkili Yazma Kabiliyeti, Manuskript Hazırlama, Doğru Dergi Seçimi, Başvuru ve Kabul Süreçleri" konu başlıklarının ele alınacağı e-sertifikalı yazar çalıştayı düzenlenecektir.

Çalıştaya ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 29 Kasım 2018, Perşembe

Saat              : 14:00 - 16:00

Yer                : Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Kayıt Adresi : https://goo.gl/forms/DtvI1tZhawMmKvJA2

Springer Nature firması Türkiye temsilciliği yetkilisi tarafından gerçekleştirilecek çalıştay organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://goo.gl/forms/DtvI1tZhawMmKvJA2 adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Yazar Çalıştayını http://canli.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak takip edebilirsiniz.

EndNote Programı E-Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Üniversitemizce lisanslanarak sizlerin kullanımına sunulan, tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma, farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme ve hangi dergilerde yayınlayabileceğinize dair önerilerde bulunma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma, makale yazım ve yayın sürecinizde sizlere yardımcı olabilecek EndNote programının etkin kullanımına yönelik olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nca E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 22 Kasım 2018, Perşembe

Saat              : 14:00 - 16:00

Yer                : Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Kayıt Adresi : https://goo.gl/forms/szPnXSCLfrd3KBXR2

Researchsoftware eğitmeni tarafından gerçekleştirilecek seminer organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://goo.gl/forms/szPnXSCLfrd3KBXR2 adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Eğitim seminerini http://canli.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak takip edebilirsiniz.

 EndNote Eğitim Semineri İçeriği:

 • EndNote ile kişisel bibliyografik veri tabanı oluşturma
 • Online veri tabanlarında makale arama (WoS, Legal Collection, Library of Congress, PubMed ve erişimi mümkün olan kütüphanelerde) 
 • Referans kaydı import seçenekleri (direct export (Google Akademik, Google Books vb.), import filtreleri ve pdf import)
 • Manuel veri girişi (Referans kaydı oluşturma) 
 • Tam metin pdf’lerden otomatik kaynakça oluşturma
 • Kişisel EndNote veri tabanlarını düzenleme ve yönetme (seçme, sıralama, arama, taşıma, güncelleme... )
 • Tez ve Makalelerde bibliyografya (kaynakça) oluşturma
 • EndNote ile makale yazımı (atıf yapma, referans listesi oluşturma, farklı dergi formatları için düzenleme...)
 • Referans ve Kütüphane paylaşımı
 • EndNote Manuscript matcher özelliği ile makale yayınlamak için en uygun dergi seçimi

1218 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda 2018 yılı Ekim ayında 1218 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik işlemleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek içintıklayınız.

571 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda 2018 yılı Mayıs ayında 571 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Gale Reference Complete Koleksiyonları ve e-Sınav veri tabanı deneme erişimine açılmıştır.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız tarafından Gale Reference Complete Koleksiyonları ve e-Sınav veri tabanı süreli olarak deneme erişimine açılmıştır. Deneme erişimine açılan veritabanlarına ulaşmak için tıklayınız.

"Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri" Konulu Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

“Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” Konulu Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak üniversitemizde yapılan akademik çalışmalara destek olmak amacıyla İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Doktor Öğretim Üyesi Metin TUNÇ’un katılımıyla “Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” konulu sertifikalı eğitim semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 29 Mart 2018, Perşembe

Saat               : 14:00

Yer                : Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Seminer Kayıt Linki: https://goo.gl/forms/35TKwqojUfMumdDQ2

Eğitim seminerini http://canli.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak takip edebilirsiniz.

Seminer konuları:

• Metnin Tasarımı

• Taslak Oluşturma

• İlk Müsvedde

• İkinci Müsvedde

• Son Müsveddeye Doğru

Kimler katılmalı?

Yazarlar, yazar adayları, araştırmacılar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve makalelerini uluslararası dergilerde yayımlamak isteyenler

 

2018 Yılı İçin Abone Olunan 25 Adet Veritabanı Erişime Açılmıştır.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız 2018 Yılı İçin 25 Adet Veritanına Abonelik Gerçekleştirmiştir. Abone olunan veritabanlarına erişim için tıklayınız.

Wiley Yayınevi Mühendislik Konulu 269 Adet E-Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından Wiley Yayınevine ait Mühendislik (Makine ve İnşaat) konulu 269 adet e-kitap satın alınmıştır. Satın alınan e-kitaplara ulaşmak için tıklayınız.

1018 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında gelen talepler doğrultusunda 2017 yılı sonunda 1018 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri devam etmekte olan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

700 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında gelen talepler doğrultusunda 2017 yılında 700 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Kütüphanemize 1874 Adet Kitap Alımı Gerçekleştirilmiştir.

Üniversitemiz Akademik birimlerinden gelen ihtiyaç talep yazılarına istinaden ve Kütüphanemiz Derme Geliştirme Politikaları gereğince seçimi yapılıp,  12.05.2016 Perşembe günü saat 14.00' te ihalesi gerçekleştirilen 1874 kalem (277 adet yabancı ve 1597 adet yerli) kitap temin sürecinde olup, teknik işlemleri tamlanan yayınlar kütüphanemiz kataloğundan erişime açılmaktadır.

64 Adet Yabancı Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında gelen talepler doğrultusunda 2017 yılında 64 adet yabancı kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Nisan Ayı'nın Konu Başlığı "Kemal TAHİR"

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde 2018 yılı Nisan Ayı Konu Başlığı olarak "Kemal TAHİR" belirlenmiştir.Nisan ayı boyunca okuyucularımızın Ayın Kitapları'na daha çabuk ulaşabilmesi için Kemal TAHİR' İn kitapları sergiye açılmıştır.

Bu etkinlikle;

 • Kullanıcılarımızın edebi eserleri ve yazarları daha yakından tanıması,
 • Kütüphane dermesinin etkinliliğinin ölçülmesi,
 • Kütüphane dermesinin zenginleştirilmesi planlanmaktadır.

HAYATI

15 Nisan 1910’da İstanbul’da doğan sanatçı, deniz subayı olan babasının görevleri nedeniyle ilk öğrenimini Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tamamlamıştır. 1923’te İstanbul Kasımpaşa’daki Cezayirli Hasan Paşa Rüştiyesi’nden mezun olmuş, Galatasaray Lisesi 10’uncu sınıftayken öğrenimini yarıda bırakmıştır. Avukat kâtipliği; Zonguldak Kömür İşletmelerinde ambar memurluğu yapmış; İstanbul’da Vakit, Haber, Son Posta gazetelerinde düzeltmenlik, röportaj yazarlığı, çevirmenlik işleriyle uğraşmıştır. Gazete ve dergilerde başyazar, yazı işleri müdürü gibi görevlerde de bulunan Kemal Tahir, 1938’de Nâzım Hikmet’le beraber Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesinde “askeri isyana teşvik” suçlamasıyla yargılanmıştır. 15 yıl hapse mahkûm olmuş ve Çankırı, Çorum, Kırşehir, Malatya ve Nevşehir cezaevlerinde yatmıştır. 12 yıl sonra 1950’de genel afla özgürlüğüne kavuşmuştur. Daha sonraları tekrar soruşturmalara uğramıştır. Aziz Nesin’le kurduğu Düşün Yayınevi’ni yöneten Kemal Tahir, 1960 yılından sonra tümüyle edebiyata yönelmiş ve kalemiyle geçimini sağlamıştır. 21 Nisan 1973’te İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

Edebi Kişiliği:

 • Yazdığı köy romanları ile tanınan ve Cumhuriyet döneminin sosyal gerçekçi anlayışla eserler veren sanatçısıdır.
 • Yazdığı romanları; konularını Çankırı, Çorum dolayları başta olmak üzere Orta Anadolu’nun köy ve kasabalarını anlattığı romanlar ile Meşrutiyet ve Mütareke yıllarından başlayarak 1930’lu yıllara kadarki konuları ve kişileri, kişilerin yaşadığı şehirleri anlattığı siyaset romanları olarak iki ana çizgiye ayırmak mümkündür. Bu iki çizgi dışında kalan ve Kemal Tahir’in edebiyatımızın unutulmaz adlarından olmasını sağlayan tezli romanı “Devlet Ana” da ise yazar, Osmanlı’nın özellikle kuruluş yıllarındaki olaylarını ele almış; Osmanlı toplumu ve yönetim şekli ile ilgili düşüncelerini anlatmıştır.
 • Kemal Tahir sosyal gerçekçi romancılar arasında özellikle bilimsel bir metotla köy gerçeklerini anlatmasıyla ön plana çıkmıştır. Romanlarında köyü, köy insanını, hapishane yaşamını, Cumhuriyet Döneminin siyasal özelliklerini, ağalık, ırgatlık, yarıcılık, gurbet, eşkıyalık gibi konuları işlemiştir.
 • Roman kişilerini romancılığın baş meselesi sayan yazar çok canlı, zengin ve kalabalık bir kişi kadrosu oluşturmaktadır. Şehir ve köy düzenindeki hemen hemen her şahsı romanlarında görmek mümkündür.
 • Kemal Tahir’in romanları genellikle birbirinin devamı “nehir roman” niteliğindedir.
 • Bilgi ve kültür açısından çok büyük bir birikimi olan Kemal Tahir, bu özelliği ile kolay bir anlatıma ulaşmış; köy ve kasaba çevresindeki söyleyiş özellikleri ile İstanbul ağzını başarılı bir şekilde birleştirmiş; canlı, rahat, özgün bir üslup oluşturmuştur.
 • Hikâyelerinde ayrıntılara, geleneğe, kuralcılığa çok önem veren yazar genellikle töreleri ve gurbetçi köylerin çektiği sıkıntıları anlatmıştır. Dört uzun hikâyesini aldığı Göl İnsanları ilk hikâye kitabıdır.
 • Roman ve hikâyelerinden başka mektup türünde de eserler vermiştir.

 Kısaca özetleyecek olursak;

 • Törelere bağlı köy düzeni ve sorunlarını incelemiş ve eleştirmiştir.
 • Köy romanlarını bilimsel yöntemle yazmıştır.
 • Kemal Tahir’e göre, Türk romanı işçimizle köyümüzün gerçeklerinden çıkar.
 • Tarihi romanlarıyla tanınmıştır. Belgelerden yararlanarak tarihi romanlarını oluşturmuştur.
 • Roman kişilerini yörelerinin ağzıyla konuşturur.
 • “Sağırdere, Körduman, Köyün Kamburu” romanlarında köy ve köylü sorunlarını işlemiştir.
 • “Rahmet Yolları Kesti, Yedi Çınar Yaylası”nda ağalık ve eşkıyalık olgusunu dile getirmiştir.
 • “Kurt Kanunu’nda Atatürk’e düzenlenen İzmir suikastını anlatmıştır.
 • “Devlet Ana”da kuruluş sürecindeki Osmanlının yönetim sistemini anlatmış, Osmanlı toplum yapısının kölecilik ve feodalizmden çok farklı ve insancıl bir temel üzerine kurulduğunu savunmuştur.
 • “Yorgun Savaşçı”da Kemal Tahir, Milli Mücadele döneminin 1919-1920’li yıllarını, tüm olumlu veya olumsuz yanlarıyla, gerçekçi ve tarafsız bir şekilde yansıtma eğilimindedir. Bu bakımdan da romanda anlatılanlar, hâkim bakış açısı, diğer bir ifadeyle yazar-anlatıcı dikkatiyle okuyucuya sunulmuştur.

ESERLERİ 
ROMAN:

 • Sağırdere (1955)
 • Esir Şehrin İnsanları (1956)
 • Körduman (1957)
 • Rahmet Yolları Kesti (1957)
 • Yedi Çınar Yaylası (1958)
 • Köyün Kamburu (1959)
 • Esir Şehrin Mahpusu (1961)
 • Bozkırdaki Çekirdek (1962)
 • Kelleci Memet (1962)
 • Yorgun Savaşçı (1965)
 • Devlet Ana (1967)
 • Kurt Kanunu (1969)
 • Büyük Mal (1970)
 • Yol Ayrımı (1971)
 • Namusçular (1974)
 • Karılar Koğuşu (1974)
 • Hür Şehrin İnsanları (1976)
 • Damağacı (1977)
 • Bir Mülkiyet Kalesi (1977)
ÖYKÜ:
 • Göl İnsanları (1955)
NOTLAR:
 • Kemal Tahir’in Notları
MEKTUP:
 • Kemal Tahir’den Fatma İrfan’a  Mektuplar (1979)
ÖDÜLLERİ
 • 1960 Dost dergisi anketi: Yılın en iyi romancısı 1967-1968 Yunus Nadi Roman Armağanı Yorgun Savaşçı ile 1968 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü Devlet Ana ile

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 1. Sınıf Öğrencilerine "Kütüphane Kullanımı Eğitimi" Verildi.

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kullanıcı odaklı hizmetler üretebilmek adına okuma ve kütüphane kullanım alışkanlığının önemi üzerinde durarak, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 1. Sınıf Öğrencilerine 3 Mayıs 2018 tarihinde "Kütüphane Kullanımı Eğitimi" Verildi. 37 kişilik öğrenci grubuna kütüphanenin hayatın her alanında yer alması gerekliliğiyle paralel olarak kütüphanemizden nasıl daha faydalı ve etkin yararlanabilecekleri öğretilmiştir.

Eğitimde öğrencilere Daire Başkanlığımızda görev yapmakta olan Okutman Özden ARIKAN tarafından öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane içerisinde uygulamalı olarak tarafımızca verilen hizmetler, kütüphane kaynakları ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi.