Duyurular

Kütüphane Duyurular Arşivi

     

SAYISAL KITAP

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Mayıs 2020 - 15 Mayıs 2020

 Sayısal Kitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Sayısal Kitap veri tabanı: Sayısal Kitap ile Kafekültür Yayıncılık ve Öteki Yayınevi işbirliği ile e-kitaplar ücretsiz erişime açılmıştır. Web sitesinde Türk ve dünya edebiyatından, felsefe, sosyal bilimler vb. alanlardan 500'den fazla e-kitap ve e-dergi açık erişim kapsamında yer almaktadır.  Sitedeki e-kitaplara erişim bilgisi için lütfen görselleri tıklayın.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Şubat 2020 - 10 Mayıs 2020

 Legal Yayıncılık Online Kütüphane veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Legal Yayıncılık Online Kütüphane veri tabanı: 2001 yılında avukatlar tarafından kurulmuş olup hukukçuların ihtiyaçlarını ve bunlara ilişkin çözümlerin neler olduğunu yakından bilen ve takip eden bir yayınevidir. Legal Yayıncılık yalnızca hukuk alanında faaliyet göstermekte olup kuruluş amacını hukuka katkı olarak belirlemiştir.

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır.

İçeriğinde; 22.000’den fazla makale, 650’den fazla dergi ve 450’den fazla kitap yer almaktadır.

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Şubat 2020 - 10 Mayıs 2020

 LegalBank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Legalbank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanı: Veri tabanı içerisinde içtihata (1.900.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.), mevzuata (43.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb), akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (23.000 +), dilekçe ve belgelere (2.500 +), gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

İçeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere, 71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe yer vermektedir.

 
     

3D4Medical Complete Anatomy - Leading Platform for Clinical ...

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Nisan 2020 - 07 Mayıs 2020

3D4Medical's Complete Anatomy veri tabanını kullanmak için yandaki erişim açıklamalarında belirtilen adımlarını uygulayınız.

 

Tanıtım videosu için buraya tıklayınız.

Kullanım ile igili videolar için buraya tıklayınız

3D4Medical’s Complete Anatomy veri tabanı: Elsevier firması tarafından sunulan gelişmiş 3D anatomi platformu sayesinde, öğrencilere, eğitimcilere ve sağlık profesyonellerine anatomi eğitimi ile ilgili devrim niteliğinde çözümler sunmaktadır. Complete Anatomy, dünyada 300’ün üzerinde üniversitede kullanılarak 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştır. 17.000’den fazla farklı yapı içeriği, 1500’den fazla video ve 100’ün üzerinde ders ile Complete Anatomy oldukça kapsamlı anatomi içeriğine sahiptir.

Aşağıda detay bilgileri verilen bu anatomi platformuna kullanıcıların 30 gün süre ile erişebilmesi için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır.

ERİŞİM :

 1. Adım: Bilgisayarııza / Tabletinize / Akıllı Telefonunuza aplikasyon indirin.

iPhone: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019-mobile/id1309253074

iPad: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1054948424

MAC bilgisayar: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1141323850?mt=12

Windows bilgisayar : https://www.microsoft.com/tr-tr/p/complete-anatomy-platform-2020/9nblggh40f2t?activetab=pivot:overviewtab

Android cihazlar : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a3d4medical.completeanatomy

       2. Adım: Bir hesap oluşturun.

Sağ-üst köşede Get Started’e tıklayıp kaydınızı oluşturun.

       3. Adım: Erşim kodunu aktif edin (Redeem Code).

Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip erişim kodunuzu (35LZO0CBLW84) girin Redeem butonunu tıklayın  ve Complete Anatomy’i kullanmaya başlayın.  Aktivasyon yardım videosu için tıklayınız.

ERİŞİM SÜRESİ: Kodu aktif ettikten sonraki 30 gün erişiminiz olacaktır. (Yukarıda verilen kodu 30 Nisan’a kadar kullanmalısınız)

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

24 Mart 2020 - 30 Nisan 2020

Annual Reviews veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Annual Reviews (AR) veri tabanı: COVİD-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışan ve okuyan öğrenciler ile araştırmacılara yardımcı olmak adına dergilerini ücretsiz erişime açmıştır.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge Journals Online e-dergi veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Cambridge Journals Online e-dergi veri tabanı: Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bilim, Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında 384 adet tam metin dergi içeren veri tabanıdır.   
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge University Press e-kitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Cambridge University Press e-kitap veri tabanı: Cambridge University Press yayınevi tarafından yayınlanan e-kitapları içermektedir.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge Companion veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Cambridge Companions veri tabanı: Cambridge University Press’in özel seçkisi olan bu Koleksiyon içerisinde dünyaca ünlü felsefe akımlarından, edebiyat eserlerine, tartışma konusu olan konulardan bilimin temellerine bir çok farklı alandaki başlığın giriş seviyesinden başlayarak anlatılıp, uzmanlaştırarak bitirdiği bütünleşik eserlerdir. Her biri kendi alanında uzman olan kişilerce yazılmış olup, Cambridge Companion editöryal ekibinin emeğiyle aynı standartı yakalayacak biçimde zengin bir anlatı düzeyine çekilmiştir.

Bilimin temel yapı taşı olan kişilerden, en çok merak edilen konulara bir çok alanda anlaşılabilir ve okunabilir bir İngilizce ile hazırlanmış bu ansiklopedik yayınlar, araştırmasına yeni başlayan ya da edindiği bilgileri en günceliyle tazelemek isteyen tüm okuyucuların ilgiyle faydalanabileceği yayınlardır.

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge Histories veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Cambridge Histories veri tabanı: Cambridge University Press’in Tarih alanında araştırma yapmak isteyen tüm araştırmacılara farklı bir çok disiplinde derlenmiş biçimde sunduğu bu temel danışma kaynağı tarihin karanlık yüzüne ışık tutmakta. Koleksiyonun ilk kitabı 1902 yılında yayımlanmış olup, hali hazırda 15’ten fazla konu alanında 400’ten fazla cilt yayınıyla kapsamlı bir biçimde Dünya Tarihini araştırmacıların önüne sunmaktadır.

Başlıca Konu Kapsamı; - Antik Dünya Tarihi - Avrupa Tarihi (1000 yılından günümüze) - Ekonomi Tarihi - Tarih (Genel) 1500’den önce ve sonra olmak üzere - Fikirler Tarihi - Orta Doğu Tarihi - Orta Çağ Edebiyatı - 20’nci Yüzyıl Felsefesi - Bilim ve Teknolojinin Tarihi

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 11 Mart 2020

China Academic Journals Full-text Database (Çince Akademik Dergi veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

China Academic Journals Full-text Database (Çince Akademik Dergi veritabanı): Çin’de yayımlanan Çince akademik makaleleri İngilizce abstract ile literatür değerlendirmesinde katkıda bulunan, tam metin erişimde makaleleri Çince olarak kullanıcılarına sunan veritabanıdır.  

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 11 Mart 2020

Çin-CNKI AcademicReference - Genel Akademik veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Çin-CNKI AcademicReference - Genel akademik veri tabanı: İçerisinde İngilizce 13 Milyon’dan fazla abstract ve 2 milyon’dan fazla  full-text makale bulunmaktadır.
Bunun yanı sıra, İngilizce ve Çince Master ve Doktora tezleri, Konferans bildirileri gibi farklı tür kaynaklara da erişim sağlanmaktadır.

Veri tabanında yer alan İngilizce tüm kaynaklar Full-text erişimdir. Çince kaynakları ise online okuyabilir ve Abstract indirilebilirler.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 11 Mart 2020

Çin-İngilizce AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database (CEJD) veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Çin-İngilizce AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database (CEJD) veri tabanı: Çin’de İngilizce dilinde yayımlanan 278 tam metin akademik e-dergi ve 2617 konferans bildiri e-kitaplarını içermektedir.

Askeri bilimler, Bilgi Bilim, Edebiyat Eğitim, Ekonomi , Felsefe, Hukuk, Temel Bilimler, Mimarlık, Mühendislik ve Teknoloji, Tıp, Sağlık Bilimleri, Sanat, Siyaset Bilimi, Sosyal Bilimler ve Ziraat alanlarında e-dergiler SCI ve EI’nin indekslediği dergiler.

Konu, yazar, kurum, makale başlığı, makale özeti, anahtar sözcük veya tam metin içinde arama yapabilir, PDF formatında tam metin makaleleri indirebilirsiniz.

Çin’de Çince yayımlanan akademik dergi ve makalelerin İngilizce tercümesini orijinali ile birlikte içermektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 10 Mart 2020

Jaypee Digital Akademik Tıp ve Sağlık Bilimleri veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Jaypee Digital Akademik Tıp ve Sağlık Bilimleri veri tabanı: Anadili İngilizce olmayanlar için anlaşılabilir akademik İngilizce ile yazılmış, 700’den fazla ders e-kitabı (textbook), 4500’den fazla akademik e-kitap olmak üzere toplam 5115 e-kitap bulunan, 4000’den fazla ameliyatları gösteren ve sesli anlatımlı video, MCQ, SBA, SCE soru ve cevap bankaları, USMLE, MRCP, FRCS, FRCR sınavları için hazırlık kitapları, Eski sayıları ve en son sayılarına erişilebilen 63 e-dergi içermektedir. Bu 63 e-derginin 12 tanesi doğrudan diş hekimliği ile ilgilidir. Kullanıcılar tüm kitap chapterlarını ve makaleleri bilgisayarlarına indirebilirler. 5115 e-kitap, 4347 video ve 48 e-dergi Jaypee Digital’ın kendi özel yayınlarıdır. 

Deneme erişimi sürecinde JaypeeDigital veritabanı içerisindeki kitaplar sadece ekranda görüntülenebilmekte olup, indirilememektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

09 Aralık 2019 - 29 Şubat 2020

Taylor & Francis eBooks veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Taylor & Francis eBooks veri tabanı: Taylor & Francis yayınevi’nin dünyaca ünlü 130,000’den fazla elektronik kitabının yer aldığı platform üzerinden tüm içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

23 Ocak 2020 - 29 Şubat 2020

 ARTSTOR DIGITAL LIBRARY veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Artstor Digital Library veri tabanı: Artstor Digital Library veri tabanı içeriğinde mevcut olan yaklaşık 300 koleksiyondaki yaklaşık 2,5 milyon görsele tamamen ücretsiz şekilde erişilebilmektedir.
 
“Görseller, aralarında Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) ve Louvre gibi önemli müzelerin ve Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi, Harvard  Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ve Magnum Fotoğraf Ajansı gibi özel konulara odaklanmış kurumların da bulunduğu çok çeşitli yerlerden, müzelerden, fotoğraf arşivlerinden, akademisyenlerden ve sanatçılardan derlenmiştir. Tarih öncesinden günümüze kadar sanatsal üretimi her yönüyle kapsamasına ek olarak, Dijital Kütüphane, antropoloji, arkeoloji, mimarlık, klasikler, moda, tarih, fotoğrafçılık ve dini araştırmalar gibi konularda eğitim ve öğretim için zengin bir içerik sunmaktadır.”
 

Lives of Literature

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

23 Ocak 2020 - 29 Şubat 2020

 Lives of Literature veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Lives of Literature koleksiyonu: içerisinde mevcut olan 69 dergideki tüm makaleler tamamen ücretsiz şekilde taranabilir, okunabilir ve indirilebilir.
Lives of Literature temel edebi akımlarla ilişkili yazarların ve metinlerin derinlemesine incelendiği akademik dergilerden oluşan JSTOR’un yepyeni bir koleksiyonudur. İçeriğindeki önemli konu başlıkları şunlardır:

 • Orta Çağ Yazarları & Metinleri

 • Yenilikçi Yazarlar

 • Victoria, Edward Dönemi Yazarları & Gotik Yazarlar

 • Edebiyat Kuramcıları

 

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

04 Aralık 2019 - 03 Ocak 2020

ProQuest Central veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

ProQuest Central veri tabanı: multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 160’ın üzerinde konunun kapsandığı ProQuest’in en çok kullanılan 39 veri tabanını içermektedir. ProQuest Central Software & Information Industry Association (SIIA) tarafından En İyi Online Referans Hizmeti dalında 2010 CODIIE ödülünü kazanmıştır.

İşletme, Psikoloji, Fizik, Sağlık ve Eğitim daha birçok alanda 100.000'den fazla tam metin belgesine erişim, • NBER ve OECD gibi sağlayıcılardan 450.000’nin üzerinde working papers erişimi, • Milyonlarca güncel endüstri ve Pazar raporu ve ülke profilleri, • Lancet, Nature, Science, New England Journals of Medicine, and Journal of International Business Studies gibi birçok popüler derginin son sayılarına tam metin erişimi sağlamaktadır. • Cambridge University Press, Springer, and Emerald gibi dünyaca ünlü yayıncıların yayınlarına erişimi sağlamaktadır

ProQuest Central’ın içerdiği ana konu başlıkları şunlardır; İşletme, Bilim&Teknoloji, Sağlık&Tıp, Sosyal Bilimler, Sanat&Beşeri Bilimler

Gazeteler: ProQuest Central 1.000’nin üzerinde uluslararası gazeteye erişim sağlamaktadır. Wall Street Journal*, The Guardian, El Mundo, Financial Times, The Times of India, The New York Times, Die Welt, and Le Monde, Los Angeles Times, ve Al Bawaba ve daha birçok global haber kuruluşundan güncel tam metin içeriğine erişime imkan tanır. İçerik günlük olarak güncellenmektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

28 Kasım 2019 - 30 Aralık 2019

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 300+ üzerinde tıp kitabı içeren İdealonline Tıp Kitapları Veritabanı deneme erişimli olarak açılmıştır. Deneme erişimine açılan veri tabanına  http://www.idealonline.com.tr/ adresinde yer alan veri tabanları başlığı altından erişim sağlanabilir.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 1000+ üzerinde tıp kitabı içeren İdealonline Din Bilimleri Veritabanı deneme erişimli olarak açılmıştır. Deneme erişimine açılan veri tabanına  http://www.idealonline.com.tr/ adresinde yer alan veri tabanları başlığı altından erişim sağlanabilir.

 

BMJ Best Practice

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 31 Aralık 2019

BMJ Best Practice veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

BMJ Best Practice veri tabanı: bağımsız çalışmalar tarafından 1 numaralı tanı karar destek aracı* ve dünya çapında en iyi klinik karar destek araçlarından** biri olarak seçilmiştir. BMJ Best Practice, klinik iş akışı etrafında benzersiz bir şekilde yapılandırılmıştır. Günlük olarak güncellenir ve tanı, prognoz, tedavi ve önleme konusunda adım adım rehberlik etmek için kanıta dayalı en son araştırmaları, kılavuzları ve uzman görüşlerini kullanır.

BMJ Best Practice veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

BMJ Journals

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 31 Aralık 2019

BMJ Journals Premier Collection veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

BMJ Journals Premier Collection veri tabanı: BMJ’nin uzmanlık dergilerinden, dünyanın önde gelen tıbbi ve yardımcı sağlık araştırmalarını, incelemelerini, haberlerini ve multimedya içeriğini keşfedin. Kurumumuz klinik, kanıta dayalı ve halk sağlığı dergileri de dahil olmak üzere bir dizi uzmanlık alanında 40 ana başlığın tam erişime sahiptir.

BMJ Journals Premier Collection veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

the bmj ile ilgili görsel sonucu

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 31 Aralık 2019

The BMJ dergisine giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

The BMJ dergisi: dünyadaki en etkili ve saygın tıp dergilerinden biridir. Akademik ve klinik araştırmacılar, tıbbi eğitimciler, klinisyenler ve politika yapıcılar için en çok alıntı yapılan tıbbi araştırmalardan bazılarını yayınlamaktadır. Ayrıca tıbbi haberler ve görüşleri de yayınlamaktadır.  

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

16 Nisan 2019 - 31 Aralık 2019

İntihal.Net veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

İntihal.Net veri tabanı: Akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için Türkiye'de üretilmiş olan birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Üye girişi için http://app.intihal.net adresini kullanabilir ya da intihal.net adresinde sağ üstte yer alan "Bireysel Kayıt" başlığına tıklayarak açılan sayfadan yeni üyelik hesabı oluşturabilirsiniz. Yeni oluşturulan üyelikler sadece kütüphane yöneticinizin onayı ile aktifleşecektir. İntihal.Net veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.
 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

04 Kasım 2019 - 25 Aralık 2019

Lebib Yalkın MevBank mevzuat ve içtihatveri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

MEVBANK veri tabanı: Lebib Yalkın MevBank mevzuat ve içtihat veritabanı, Hukuki araştırmalarınızı en kısa zamanda sonuçlandırır, Tek kaynaktan en kapsamlı bilgiye ulaştırır, Öncelik ve tercihlerinize göre kişiselleştirebilir, Türkiye'nin önde gelen hukuk büroları ile beraber geliştirilmiştir. Üniversitelerimizin Hukuk, Vergi, Ticaret ve Finans, İş ve Sosyal Güvenlik, Gıda, Çevre, Turizm, Dış Ticaret bölümlerinin derslerinde kaynak olarak yararlanılmaktadır.

İçerik : Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi, Dış Ticaret ve Gümrük Mevzuatı, Hukuk İçtihat ve T.C. Külliyatı, Vergi Mevzuatı, Yönetim Sistemleri Mevzuatı, Sektörel Mevzuat, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, Ticaret ve Finans Mevzuatı.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 19 Aralık 2019

 Legal Yayıncılık veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Legal Yayıncılık veri tabanı: 2001 yılında avukatlar tarafından kurulmuş olup hukukçuların ihtiyaçlarını ve bunlara ilişkin çözümlerin neler olduğunu yakından bilen ve takip eden bir yayınevidir. Legal Yayıncılık yalnızca hukuk alanında faaliyet göstermekte olup kuruluş amacını hukuka katkı olarak belirlemiştir.

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır.

Legal Yayıncılık yayınladığı araştırma, tez, mevzuat, ders, uygulama ve doktrin içerikli kitaplar, organize ettiği hukuki seminer, sempozyum vb. etkinlikler ve düzenlediği makale yarışmaları ile hukukçular arasında saygın bir konuma sahiptir.

İçeriğinde; 22.000’den fazla makale, 650’den fazla dergi ve 400’den fazla kitap yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 19 Aralık 2019

 LegalBank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Legalbank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanı: İçeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, The BMJ dünyadaki en etkili ve saygın tıp dergilerinden biridir. Akademik ve klinik araştırmacılar, tıbbi eğitimciler, klinisyenler ve politika yapıcılar için en çok alıntı yapılan tıbbi araştırmalardan bazılarını yayınlamaktadır. Ayrıca tıbbi haberler ve görüşleri de yayınlamaktadır.Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere, 71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe yer vermektedir.  

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Ekim 2019 - 05 Aralık 2019

The Journal of American Medical Association (JAMA) dergisine giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

The Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisi: American Medical Association AMA 1847 yılında ABD’de kurulmuş, en büyük mesleki tıp derneklerinden biridir. Amacı tıp bilimini, tıp sanatını ve halk sağlığı konularındaki gelişmeleri desteklemektir. AMA derneği, öncelikle JAMA, The Journal of the American Medical Association dergisini ve ardından da 11 uzmanlık alanı dergisi yayınlamaktadır. JAMA ve Uzmanlık alanı dergileri günümüzün, en seçkin hakemli tıp yayınları arasında sayılmakta ve her dergi, kendi alanında klinik dergi sıralamalarının başlarında yer almaktadır. JAMA, yılda 48 sayıdan oluşan, uluslararası hakemli genel tıp dergisidir. 1883 yılından bu yana birçok dilde kesintisiz olarak yayınlanmaktadır. Dünyanın en yaygın tıp dergisi olarak kabul edilir. 2018 Etki Faktörü 51.273'tür.

JAMA Dermatology (2018 Etki Faktörü: 7.995), JAMA Facial Plastic Surgery (2018 Etki Faktörü: 3.056), JAMA Psychiatry (2018 Etki Faktörü: 15.916), JAMA Internal Medicine (2018 Etki Faktörü: 20.768), JAMA Neurology (2018 Etki Faktörü: 12.321), JAMA Ophthalmology (2018 Etki Faktörü: 6.167), JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery (2018 Etki Faktörü: 3.502), JAMA Pediatrics (2018 Etki Faktörü: 12.004), JAMA Surgery (2018 Etki Faktörü: 10.668), JAMA Oncology (2018 Etki Faktörü: 22.416), JAMA Cardiology (2018 Etki Faktörü: 11.866)

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

MEDLINE Complete veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

MEDLINE Complete veri tabanı: PubMed veri tabanının dünya üzerindeki en kapsamlı tam metin derlemesi olan MEDLINE® Complete, en önde gelen tıp ve sağlık bilimleri dergilerinin birçoğunu gecikmesiz olarak erişiminize sunarak, tıp fakültelerindeki araştırmacılar için eşsiz bir araştırma deneyimi sunar. Tıp alanında birincil danışma kaynağı olan ve bibliyografik versiyonu, TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL kapsamında ‘istisnasız’ tüm üniversitelere açık olan MEDLINE (PubMed) veri tabanında indekslenen dergilerin büyük bir kısmını hiçbir sınırlama getirmeden tam metin olarak içermektedir. Kapsamlı bir arşiv içeriği de sunan MEDLINE Complete, tıp literatürü içeriği açısından eksiksiz bir araştırma aracı olup ana konu başlığı olan tıp alanının yanı sıra, eczacılık, hemşirelik, veterinerlik ve hasta bakımı yönetimi gibi diğer ilgili alanlardaki araştırmacılar için de yüksek kaliteli dergileri tam metin olarak sunar. 

İçeriğinde; • 2.300’e yakın tam metin dergi, • 5.200’den fazla dergi için MeSH (Medical Subject Headings) konu başlığı ve • 1916’ya kadar uzanan arşiv içeriği yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

SPORTDiscuss with Full Text veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

SPORTDiscus with Full Text veri tabanı: Spor, spor hekimliği ve spor bilimleri ile ilgili tüm alanlardaki en itibarlı ve kaliteli dergileri içeren, bu disiplinlerdeki araştırmacılar için özel olarak hazırlanmış en temel tam metin veri tabanıdır. Bu güvenilir kaynak, SPORTDiscus indeksinde yer alan ve indeks içerisinde en çok kullanılan dergileri tam metin olarak araştırmacı ve öğrencilerin kullanımına sunmaktadır. Tam metin arşivi 1930’lu yıllara kadar uzanan SPORTDiscus with Full Text, sunduğu yüzlerce dergi ile spor bilimlerine ve spor hekimliğine yönelik literatürünün tümünü eksiksiz şekilde içeren en kapsamlı kaynaktır.

İçeriğinde; • 670’e yakın tam metin dergi, • 110’dan fazla tam metin kitap ve monograf, • 980’e yakın dergi için özet bilgisi, • Konferans bildirileri, • 3.800’den fazla spor ile ilgili, detaylı video kayıtları ve • 1930’a uzanan arşiv içeriği yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

CINAHL Complete veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

CINAHL® Complete veri tabanı: hemşirelik, ebelik, hasta bakımı, destek sağlık bilimleri ve ilgili diğer tüm alanlar için yayımlanan temel dergileri içeren, bu disiplinler için hazırlanmış dünyadaki en kapsamlı tam metin veri tabanıdır. Hemşirelik ve ilgili sağlık disiplinlerini eksiksiz şekilde kapsayan veri tabanı, Critical Care Nurse, British Journal of Nursing, Journal of Trauma Nursing, Nursing Economics ve Online Journal of Issues in Nursing gibi en önde gelen dergilerin birçoğunu gecikmesiz ve tam metin olarak içermektedir. Tam metin arşiv kapsamı 1937’ye yıllara kadar uzanan CINAHL® Complete, sunduğu hemşirelik, hasta bakımı ve benzer sağlık literatürü ile bu alanlara yönelik bölümleri bulunan üniversiteler için en temel kaynaktır.

İçeriğinde; • CINAHL veri tabanında indekslenen dergilerden 1.400’e yakını için tam metin erişim, • CINAHL indeksinin tamamını içeren 5.400’ün üzerinde dergi indeksi, • 6 milyonun üzerinde kayıt, • 1.500’ün üzerinde akademik dergi için taranabilir atıf kaydı, • Yazarların bağlı olduğu kurumlar/kuruluşlar ve • 1937’li yıllara kadar uzanan tam metin arşivi yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

Engineering Source veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

Engineering Source veri tabanı: 1.600’den fazlası tam metin olmak üzere toplamda 3.000’e yakın yayını indeksleyen, mühendisler, mühendislik disiplinlerindeki öğrenciler, araştırmacılar ve profesyoneller için hazırlanan ve mühendislik alanları için tasarlanmış birincil tam metin veri tabanıdır. Bilişim sistemleri, biyomühendislik ve bilgisayar, enerji sistemleri; çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makina, petrol ve doğal gaz mühendisliği ve temel mühendislik ile ilgili tüm alanları eksiksiz olarak kapsayan bu otorite veri tabanının seçkin içeriği, American Society of Civil Engineers, Elsevier Science, John Wiley & Sons, Inc., Springer Science & Business Media, Oxford University Press ve Wiley-Blackwell gibi birçok lider yayıncıdan derlenmiştir.

Engineering Source ayrıca Inspec, Ei Compendex ve GeoRef gibi temel mühendislik indeklerindeki yüzlerce dergiye tam metin erişim sağlamaktadır:

• Inspec mühendislik indeksinde yer alan 500+ dergi için tam metin erişim, • EI Compendex indeksinde yer alan 540+ dergi için tam metin erişim ve • GeoRef indeksinde yer alan yaklaşık 200 dergi için tam metin erişim içermektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

Art & Architecture Source veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Art & Architecture Source veri tabanı: mimarlık, iç mimarlık, tasarım, çevre tasarımı, kentsel tasarım ve peyzaj mimarisi gibi alanlardaki araştırmalar için özel olarak hazırlanmış hem içerik hem de kapsam bakımından kendi alanında dünyadaki en kapsamlı tam metin veri tabanıdır. Uluslararası bir içeriğe erişim sağlayan bu otorite veri tabanı, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca ve Felemenkçe yayımlanan en saygın süreli yayınları da içermektedir.

İçeriğinde; • 770’ten fazla tam metin dergi, • 480’den fazla hakemli tam metin dergi, • 220’ye yakın tam metin kitap, • Picture Desk ve diğer kaynaklardan sağlanan ve 63.000'den fazla görsel içeren koleksiyon ve • Kapsamı 1914’e kadar uzanan, arşiv niteliğinde içerik yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

Avery Index to Architectural Periodicals veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Avery Index to Architectural Periodicals veri tabanı: EBSCO üzerinden sunulan ve Columbia Üniversitesi’ndeki Avery Architectural and Fine Arts Library tarafından yayımlanan günümüz mimarisi ve tasarım alanları için hazırlanmış en önde gelen indeks veri tabanıdır. Mimarlığın çeşitli alanlarında çalışma yürüten farklı seviyelerdeki araştırmacıların tümüne kaliteli ve zengin bir içerik sunan veri tabanının erişim sağladığı makaleler, C3 Korea, Domus, Dwell ve El Croquis gibi en saygın yayınlar tarafından sağlanmaktadır.

İçeriğinde; • 320’den fazlası güncel ve 3.000’den fazlası arşiv olmak üzere, Amerika kaynaklı olan ve olmayan dergilerinden sağlanan 800.000’in üzerinde kayıt, • Mimarların ölüm ilanları ile ilgili 20.000’den fazla atıf kaydı ve • Haftalık güncellemeler yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

Education Source veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Education Source veri tabanı: Eğitim Fakülteleri için özel olarak tasarlanan, dünyanın en prestijli ve hakemli eğitim dergilerine ait koleksiyonu sunmaktadır. Eğitim fakültelerindeki tüm araştırmacılar için birincil danışma kaynağıdır. Arşiv kapsamı 1880’lere kadar uzanan bu eşsiz veri tabanı binlerce dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Education Source veri tabanı, kullanıcılarınızın araştırmalarına değer katacak kitap, dergi, konferans bildirisi, kitap eleştirisi gibi çok çeşitli formatlarda birçok kaynağa erişim sağlamaktadır.

İçeriğinde; • 2.000’e yakın tam metin dergi, • 3.500’den fazla dergi için indeks ve özet bilgisi, • 530’dan fazla tam metin kitap ve monograf, • 2.500’den fazla eğitim ile ilgili konferans bildirisi, • ERIC’te indekslenen 900’e yakın tam metin dergi, • Kitap eleştirilerini de içeren 6 milyondan fazla makale kaydı, • 1880’e dayanan içerik ve • Türkiye kaynaklı eğitim bilimleri dergilerinin de içerisinde bulunduğu onlarca farklı ülkeden sağlanan kaynaklar yer almaktadı

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 01 Aralık 2019

Political Science Complete veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Political Science Complete veri tabanı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümleri’ndeki araştırmacılar ve kurumlar için özel olarak tasarlanmış ve bu disiplinlerdeki en itibarlı dergilere erişim sağlayan en birincil kaynaktır. Dünya çapında bir bakış açısına sahip bu kapsamlı veri tabanı, modern politik konulara geniş bir çerçeveden ışık tutmakta olup, içerik ve kalite bakımından kendi alanındaki diğer tüm veri tabanlarını geride bırakmaktadır.

İçeriğinde; • 700’e yakın tam metin dergi, • 330’a yakın tam metin referans kitap ve monograf, • 48.000’e yakın tam metin konferans raporu ve • 28.000’den fazla terim içeren konu terimleri sözlüğü yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Ekim 2019 - 30 Kasım 2019

ASCE Library veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

ASCE Online Research Library veri tabanı: 1852 yılında kurulan The American Society of Civil Engineers (ASCE), 123,000’den fazla inşaat mühendisini temsil eden profesyonel bir dernektir. Dünyanın en geniş inşaat mühendisliği araştırma ve uygulama makalelerinin tam metinlerini içeren ASCE Online Research Library, tüm inşaat mühendisliği disiplinlerini kapsamaktadır. 30 Yıllık Online Arşivin tamamı, ASCE Online Research Library aboneliği kapsamındadır.

İçeriğinde; • 1983 yılından günümüze kadar yayımlanan 37 adet ASCE dergisinde 70,000’i aşkın makale, • 2000 yılından günümüze uzanan 500’den fazla ASCE Konferans Tutanakları ve içinde ise 55,000’den fazla teknik makale yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Ekim 2019 - 30 Kasım 2019

American Society of Nephgrology (ASN) veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

American Society of Nephrology (ASN) veri tabanı: American Society of Nephrology (ASN), tamamen bilimsel ve eğitimsel amaçlar ile kurulmuştur. Amaçları arasında bilimsel bilginin ilerlemesi ile nefroloji dalının daha iyi hale getirilmesi, yeni bilgiye erişimin dergilerin yayınlanması aracılığı ile sağlanması, bilimsel toplantılar yapılması, renal hastalar için bakım kalitesini artırmak üzere ulusal sağlık politikalarını geliştirme yanlılığı ve nefroloji alanındaki diğer ulusal ve uluslararası birlikler ve organizasyonlar ile işbirliğinde bulunmak sayılabilir. 

American Socieyty of Nephrology 2 dergi yayımlamaktadır.

• JASN: Journal of The American Society of Nephrology, nefroloji üzerine dünyadaki öncü yayındır. 2018 Etki Faktörü : 8.98 JASN aylık olarak yüksek oranda rekabetçi özgün makaleler, kısa eleştiriler ve özel makaleleri geniş kapsamlı olarak nefroloji dalındaki temel ve klinik bilim alanları ile ilgili olarak yayımlamaktadır. Genel olarak aşağıda yer alan konuları kapsamaktadır: • Hücre biyolojisi; • Gelişimsel biyoloji; • Genetik; • Hücre ve ulaşım fizyolojisi; • Hemodinamikler ve vasküler düzenleme; • Bağışıklık sistemi ve patoloji; • Renal hastalıkların patofizyolojisi ve ilerlemesi; • Mineral metabolizması ve kemik hastalığı; • Klinik nefroloji, epidemiyoloji ve sonuçları; • Diyaliz; • Transplantasyon

 • CJASN, Clinical Journal of the American Society of Nephrology Yeni klinik nefroloji çalışmaları için son derece itibarlı bir kaynaktır. 2018 Etki Faktörü : 6.243 CJASN iki ayda bir, yılda toplam yaklaşık 1.400 sayfa olarak yayımlanmaktadır. Genel olarak aşağıda yer alan konuları kapsamaktadır: • Klinik nefroloji; • Renal patofizyoloji; • Vücut sıvıları; • Elektrolit ve asit bazlı metabolizmalar; • Hipertansiyon; • Akut/kritik nefroloji bakımı; • Diyaliz; • Teşhis; • Terapötik; • Renal transplantasyon

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Ekim 2019 - 30 Kasım 2019

The New England Journal of Medicine (NEJM) dergisine giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

The New England Journal of Medicine (NEJM) dergisi: dünyanın önde gelen tıp dergileri ve websitelerinden biridir. 200 yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden NEJM; dünya genelindeki tıp camiasına, hekimlere ve eğitimcilere kaliteli, hakemlerce denetlenmiş araştırmalar ve interaktif klinik içerikler sunar. NEJM, dünyanın en çok okunan, atıfta bulunulan ve en saygın genel tıp dergisidir. Her hafta, dünyanın neredeyse her ülkesinden 600.000 kişi, NEJM’i basılı veya online olarak okumaktadır. Bilimsel literatürde diğer tüm tıp dergilerinden daha fazla atıf yapılan NEJM, genel tıp dergileri arasında en yüksek Etki Faktörüne (70.670) sahip olan dergidir (2018 Dergi Atıf Raporu, Clarivate Analytics, 2019). 

Uzmanlık Alanları: • Acil Tıp • Akciğer Hastalıkları/Yoğun Bakım • Alerji/İmmünoloji • Birinci Basamak Tedavi • Bulaşıcı Hastalıklar • Cerrahi • Dermatoloji • Endokrinoloji • Gastroenteroloji • Genetik • Geriatri/Yaşlılık • Hematoloji/Onkoloji • Kadın Hastalıkları ve Doğum • Kardiyoloji • Nefroloji • Nöroloji/Nöroşirurji • Pediyatri • Psikiyatri • Romatoloji 

 

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Ekim 2019 - 30 Kasım 2019

 American Academy of Pediatrics (AAP) veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

American Academy of Pediatrics (AAP) veri tabanı: American Academy of Pediatrics (AAP), 68 ülkeden 60.000 üyesi bulunan dünya çapında bir pediatri derneğidir ve pediatri alanında çok önemli 6 dergi yayınlamaktadır.

Dergiler:
1. Pediatrics: Konusunda en yüksek sınıflandırmaya sahip bir pediatri dergisidir. Pediatrics’in etki faktörü 5.417'dir. Aylık dergide konu uzmanları tarafından gözden geçirilmiş özgün araştırmalar, eleştiriler, yorumlar, AAP Politika Bildirimleri, uygulama kılavuz ilkeleri ve özel ekler yayınlanmaktadır.
2. Pediatrics in Review: Günlük olarak uygulamada görülen kapsamlı araştırmaları nedeni ile klinisyenler, hasta bakıcılar ve eğitimciler tarafından takip edilmektedir. Şüphe Endeksi, Temel Konular ve Uzman Görüşleri gibi popüler özellikler içermektedir.
3. NeoReviews: Sadece elektronik yayın olarak mevcut olan bu dergi, perinatolojistleri ve neonatolojistleri hedeflemektedir. Derginin yorumları neonatoloji alanında en son gelişmeleri kapsamaktadır. Derginin olağan köşe yazıları uluslararası ve tarihi bakış açılarını ve ayrıca Visual Diagnosis (Görsel Tanı) ile Strip of the Month (Ayın Parçası) gibi etkileşimli özellikleri içermektedir.
4. AAP Grand Rounds: 100’den fazla genel ve özel tıp dergisinden alınmış bulunan makalelerin kanıta dayalı özetlerini aktarır. Bu derginin yayın kurulu üyeleri, 50’den fazla pediatrik alt uzmanlık dalını temsil etmekte olup, yayınların eleştirisini yapmakta ve bulguların daha iyi yorumlanabilmesine yardımcı olmak üzere araçlar temin etmektedirler.
5. AAP News: Üyeler için yayınlanan resmi haber dergisidir. Hem klinik hem de uygulama yönetim bilgileri, ürün geri çağırımları ile ilgili haberler ve ilaç uyarıları ve klinisyenlerin kendi alanlarında bilgilerini güncel tuta-bilmeleri için gerekli olabilecek türde bilgileri kapsar.
6. Hospital Pediatrics: Pediatri hastaneleriyle ilgili ilk bilimsel dergi olan Hospital Pediatrics hasta bakımı, eğitim, araştırma ve yönetim konularında çığır açan özgün araştırmalar ve kanıta dayalı bilgiler sunar.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Ekim 2019 - 30 Kasım 2019

 ASME Digital Library veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Asme Digital Library veri tabanı: 1880 yılında kurulan The American Society of Mechanical Engineers (ASME), 140,000’den fazla makine mühendisini ve dünya çapında üyeleri birleştiren ilk profesyonel organizasyondur. Derneğin kurucuları, 19. yüzyılın sonlarında önde gelen makine mucitleri ve teknik yenilikçiler arasında yer almaktadır. En önemli ilgi alanları arasında, mekanik üretimde ve makine dizaynında güvenilirliği ve dayanıklılığı arttırmak amacıyla araçlar ve makine parçaları için standartlar geliştirmek bulunmaktadır. Zamanla ASME çok sayıda teknik alan ve endüstri dalı için mühendislik standartları geliştirmiştir. Bunların arasında boru hattı üretimi, asansör ve yürüyen merdivenler, malzeme mühendisliği, gaz türbinleri ve nükleer enerji sayılabilir. ASME Digital Library, derneğin 32 Dergisini tek bir platformda barındıran ana bilgi deposudur.

Makine Mühendisliği ve ilgili konu alanlarındaki 32 uluslararası hakemli derginin ve konferans tutanaklarının değerli çalışmalarınıza katkı sağlayacağını umut ediyoruz.
İçeriğinde; • 1960 yılından günümüze ulaşan dergi arşivi, • 2008 yılından günümüze kadar erişim imkanı bulunan Konferans Tutanakları, • Başka hiçbir platformda yer almayan içerikler, • 82.000’den fazla hakemli tam metin makale, • Sınırsız erişim garantisi (abonelikler kesilse dahi içeriklere erişim imkanı) yer almaktadır.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Ekim 2019 - 29 Kasım 2019

 Almanhal İslam Araştırmaları veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Almanhal İslam Araştırmaları veri tabanı: özellikle İlahiyat ve İslam Araştırmaları için Orta Doğu'daki en iyi yayıncılardan derlenmiş bilimsel içeriği, Arapça detaylı arama yapılabilen dünyadaki ilk  ve tek veri tabanıdır. Orta Doğu'nun önde gelen güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş tek koleksiyondur.

İçerisindeki Konular:

İslam Fıkıh: mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

İslam ve Diğer Disiplinler: İslam'da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam;  İslam'ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar

Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

a. İnanç  b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e. Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü ve İslam tarihi. ı. Arap dili ve Edebiyatı

EndNote Programı E-Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Üniversitemizce lisanslanarak sizlerin kullanımına sunulan, tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma, farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme ve hangi dergilerde yayınlayabileceğinize dair önerilerde bulunma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma, makale yazım ve yayın sürecinizde sizlere yardımcı olabilecek EndNote programının etkin kullanımına yönelik olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nca E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 28 Kasım 2019, Perşembe

Saat              : 14:00 - 16:00

Yer                : Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonu

Kayıt Adresi : https://forms.gle/h1C33kBpDmNkoPTM9

Researchsoftware eğitmeni tarafından gerçekleştirilecek seminer organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://forms.gle/h1C33kBpDmNkoPTM9 adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Eylül 2019 - 13 Kasım 2019

ProQuest Ebook Central veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

ProQuest Ebook Central veri tabanı: 190.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme & Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik veTeknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.

Abonelik kapsamında erişilen ortalama 180.000 kitabın içerisinde yaklaşık 45.000 kitap platformda DRM-Free olarak bulunmaktadır. (İndirme, yazdırma, kopyalama sınırı yok) 

ProQuest Ebook Central veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2019 - 30 Ekim 2019

Primal Pictures 3D Anatomi veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

PRIMAL PICTURES 3D ANATOMİ veri tabanı: İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek veren bir akademik kaynaktır. 3 Boyutlu Anatomi Atlası Primal Pictures dünyadaki en kapsamlı ve Peer-Review’dan geçmiş tek anatomi veritabanıdır. Görsellerin doğruluğu (accuracy) üst düzeydedir; bu nedenle akademik makalelerde kullanımı teşvik edilmektedir. İçeriğinde insan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü, tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi, biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili animasyonlar, MR görüntüleri 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı bulunmaktadır.

 

 

 

   

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

15 Ekim 2019 - 30 Ekim 2019

 Cabells dergi keşif veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Cabells veri tabanı: bir dergi keşif kaynağıdır. Makale göndermek için dergi seçme konusunda yardımcı olacak iki veri tabanı sunar; 

Journal Blacklist: Hızla artan predatory – yağmacı dergiler araştırmacıların kaliteli bilimsel dergilere erişimini ve oralarda yayın yapmalarını zorlaştırmaktadır. Journal Blacklist yağmacı, aldatıcı ve sahte dergilerin taranabilir tek veritabanıdır. Uzmanlar 65’den fazla göstergeye göre olası istismarcı ve yalancı uygulamaları belirler ve analiz ederler. Her bir kayıt, derginin gerçek bilgilerini ve değerlendirmede ortaya çıkan her bir hatalı davranışı ayrıntılı olarak rapor eder. 12.000'den fazla yağmacı dergi listelenmektedir. 

Journal Whitelist: Doğrulanmış ve saygın akademik dergiler hakkında kritik bilgiler içeren, taranabilir bir veritabanıdır. 18 disiplinde 11.000’den fazla akademik derginin verilerini içerir. Bu ürün akademi için dergiler hakkında bir merkez ve dergi kalitesi için bir standart olarak hizmet eder.

Cabells veri tabanı Türkçe tanıtım broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

 

Turnitin & iThenticate Programları Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak üniversitemizde yapılan akademik çalışmaları desteklemek amacıyla Turnitin ve iThenticate Akademik İntihali Engellemeye Yardımcı Programların etkili ve verimli kullanımlarına yönelik olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nca Eğitim Semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 09 Ekim 2019, Çarşamba

Saat              : 10.00

Yer                : Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonu

Kayıt Adresi : https://forms.gle/9xyiereJJDvYEFAYA

TechKnowledge firması eğitmeni tarafından gerçekleştirilecek seminer organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://forms.gle/9xyiereJJDvYEFAYA adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Söz konusu akademik intihali engellemeye yardımcı programlara yönelik eğitime birimlerimizde görev yapmakta olan akademik personellerin, tez danışmanlarının, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile enstitü temsilcilerinin katılmaları önem arz etmektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

22 Mart 2019 -  15 Haziran 2019

MEDLINE® Complete veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

 

MEDLINE® Complete veri tabanı, en önde gelen tıp ve sağlık bilimleri dergilerinin birçoğunu gecikmesiz olarak erişiminize sunarak, tıp fakültelerindeki araştırmacılar için eşsiz bir araştırma deneyimi sunar. Tıp alanında birincil danışma kaynağı olan ve bibliyografik versiyonu, TUBİTAK ULAKBİM EKUAL kapsamında ‘istisnasız’ tüm üniversitelere açık olan MEDLINE (PubMed) veri tabanında indekslenen dergilerin büyük bir kısmını hiçbir sınırlama getirmeden tam metin olarak içermektedir. Kapsamlı bir arşiv içeriği de sunan MEDLINE Complete, tıp literatürü içeriği açısından eksiksiz bir araştırma aracı olup ana konu başlığı olan tıp alanının yanı sıra, eczacılık, hemşirelik, veterinerlik ve hasta bakımı yönetimi gibi diğer ilgili alanlardaki araştırmacılar için de yüksek kaliteli dergileri tam metin olarak sunar.

İçeriğinde; 2.300’e yakın tam metin dergi, 5.200’den fazla dergi için MeSH (Medical Subject Headings) konu başlığı, 1916’ya kadar uzanan arşiv içeriği bulunmaktadır.

Öne Çıkan Konu Başlıkları: Kardiyoloji, Patoloji, Biyoloji, Dermatoloji, Onkoloji, Psikiyatri, İmmünoloji, Hematoloji, Nefroloji, Endokrinoloji, Göğüs Hastalıkları, Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Üroloji, Nöroloji, Gastroenteroloji, Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Halk Sağlığı, Jinekoloji, Farmakoloji, Obezite konu başlıklarını içermektedir.

     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

22 Mart 2019 -  15 Haziran 2019

Education Source veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

 

Eğitim Fakülteleri için özel olarak tasarlanan Education Source veri tabanı, eğitim fakültelerindeki tüm araştırmacılar için birincil danışma kaynağıdır. Arşiv kapsamı 1880’lere kadar uzanan bu eşsiz veri tabanı binlerce dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Education Source veri tabanı, kullanıcılarımızın araştırmalarına değer katacak kitap, dergi, konferans bildirisi, kitap eleştirisi gibi çok çeşitli formatlarda birçok kaynağa erişim sağlamaktadır.

İçeriğinde; 2.000’e yakın tam metin dergi, 3.500’den fazla dergi için indeks ve özet bilgisi, 530’dan fazla tam metin kitap ve monograf, 2.500’den fazla eğitim ile ilgili konferans bildirisi, ERIC’te indekslenen 900’e yakın tam metin dergi, Kitap eleştirilerini de içeren 6 milyondan fazla makale kaydı, 1880’e dayanan içerik, Türkiye kaynaklı eğitim bilimleri dergilerinin de içerisinde bulunduğu onlarca farklı ülkeden sağlanan kaynakları bulundurmaktadır.

Öne çıkan konular: Ebeveyn – Öğretmen İlişkisi (Parent-Teacher Relations), Eğitim Teknolojisi (Educational Technology), İlköğretim Eğitimi (Elementary Education), Karşılaştırmalı Eğitim (Comparative Education), Mesleki Eğitim (Vocational Education), Öğrenci Rehberliği (Student Counseling), Öğretme Yöntemleri (Teaching Methods), Öğretmen Eğitimi (Teacher Education), Okul Öncesi Eğitim (Preschool Education), Özel Eğitim (Special Education), Sürekli Eğitim (Continuing Education), Uzaktan Eğitim ve Öğretim (Distance Learning)

     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

22 Mart 2019 -  15 Haziran 2019

CINAHL® Complete veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

  CINAHL® Complete veri tabanı; hemşirelik, ebelik, hasta bakımı, destek sağlık bilimleri ve ilgili diğer tüm alanlar için yayımlanan temel dergileri içeren, bu disiplinler için hazırlanmış tam metin veri tabanıdır. Hemşirelik ve ilgili sağlık disiplinlerini eksiksiz şekilde kapsayan veri tabanı, Critical Care Nurse, British Journal of Nursing, Journal of Trauma Nursing, Nursing Economics ve Online Journal of Issues in Nursing gibi en önde gelen dergilerin birçoğunu gecikmesiz ve tam metin olarak içermektedir. Tam metin arşiv kapsamı 1937’ye yıllara kadar uzanan CINAHL® Complete, sunduğu hemşirelik, hasta bakımı ve benzer sağlık literatürü ile bu alanlara yönelik bölümleri bulunan üniversiteler için en temel kaynaktır. 

İçeriğinde; CINAHL veri tabanında indekslenen dergilerden 1.400’e yakını için tam metin erişim, CINAHL indeksinin tamamını içeren 5.400’ün üzerinde dergi indeksi, 6 milyonun üzerinde kayıt, 1.500’ün üzerinde akademik dergi için taranabilir atıf kaydı, Yazarların bağlı olduğu kurumlar/kuruluşlar, 1937’li yıllara kadar uzanan tam metin arşivi vardır.

Öne çıkan konular: 50’den fazla hemşirelik uzmanlığı, Alternatif tıp, Genel sağlık ve tıp, Beslenme, Dil ve konuşma patolojisi ve daha birçok konu başlığı.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

25 Nisan 2019 - 09 Haziran 2019

ProQuest One Academic veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

ProQuest One Academic veri tabanı ile, dört temel çok disiplinli ürün şu anda erişime ve birlikte çapraz aramaya açık: ProQuest CentralAcademic CompleteAcademic Video Online ve ProQuest Dissertations and Theses Global.

ProQuest One Academic’te yeni ne var:
• İşletme, bilim, teknoloji, tıp, hemşirelik, sosyal bilimler ve beşeri bilimler dahil olmak üzere tüm alanlarda ayrıntılı, çeşitli ve uygun içerikler,

• The Lancet, BMJ, Nature, Science, New England Journal of Medicine ve Journal of International Business Studies gibi etkili yayıncılar dahil olmak üzere en son akademik dergiler, ProQuest Central,  https://search.proquest.com/central?accountid=180450

• Sınırsız, birden çok kullanıcının erişimine açık, güçlü arama araçları ve DRM’siz bölüm indirme hakları içeren 150.000 çok disiplinli e-kitap, Academic Complete,  https://search.proquest.com/academiccomplete?accountid=180450

• Belgesel, röportaj, performans, haber programı, haber filmi, saha kaydı ve daha fazlasını içeren 66.000 video başlığı, Academic Video Online,  https://search.proquest.com/avon?accountid=180450
• Genelde belli bir konudaki tek bilgi kaynağı olan orijinal araştırmayı içeren tezler ve doktora tezleri, ProQuest Dissertations&Theses Global,  https://search.proquest.com/pqdtglobal?accountid=180450 

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

15 Nisan 2019 -  30 Nisan 2019

Bloomsbury Digital Resources veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

ERİŞİM: Erişim adreslerinden giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “log in” sekmesinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Kullanıcı adı: BDR-ANKOS

Şifre: ankos2019

 VISUAL ARTS AND DESIGN (Görsel Sanatlar ve Tasarım)

Bloomsbury Applied Visual Arts https://www.bloomsburyappliedvisualarts.com/

Bloomsbury Architecture Library  https://www.bloomsburyarchitecturelibrary.com/

Bloomsbury Design Library https://www.bloomsburydesignlibrary.com/

HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES (Sosyal ve Beşeri Bilimler)

Bloomsbury Food Library  https://www.bloomsburyfoodlibrary.com/

Bloomsbury Encyclopedia of Philosophers https://www.bloomsburyphilosophers.com/

Bloomsbury Cultural History https://www.bloomsburyculturalhistory.com/

Arcadian Library Online - https://www.arcadianlibraryonline.com/

Bloomsbury Education and Childhood Studies https://www.becs-bloomsbury.com/

FILM / MUSIC AND PERFORMING ARTS (Sinema, Müzik ve Performans Sanatları)

Drama Online https://www.dramaonlinelibrary.com/

Screen Studies https://www.screenstudies.com/

Bloomsbury Popular Music https://www.bloomsburypopularmusic.com/

FASHION (Moda)

Bloomsbury Fashion Central (Berg Fashion LibraryBloomsbury Fashion Business CasesFairchild Books LibraryFashion Photography Archivehttps://www.bloomsburyfashioncentral.com/log-in

Web of Science & InCites Programları E-Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak 2019 yılı için abone olduğumuz ve indeksleri akademik literatür dünyasına liderlik eden 250’den fazla Fen bilimleri, Sosyal bilimler, Sanat ve İnsani bilimler disiplin içeriği ile atıf referans tarama imkanı sağlayan Web of Science programı ile yönetici ve akademisyenlere verimliliklerini ölçme ve karşılaştırma yapma imkânı sunan profesyonel, uluslararası performans incelemeyi mümkün kılan, aynı zamanda araştırmalarda kurumumuzun yerini ve araştırma performansımızı görüntülemenize yardımcı olmak amacıyla bilimsel yayınlardaki verileri esas alarak web üzerinden taranabilen atıf tabanlı bir araştırma değerlendirme aracı olan InCitesveri tabanının etkin kullanımlarına yönelik olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nca E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 28 Mart 2019, Perşembe

Saat              : 14:00 - 16:00

Yer                : Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu

Kayıt Adresi : https://goo.gl/forms/nUu77VuPW7hCfyEF3

Web of Science Group eğitmeni tarafından gerçekleştirilecek seminer organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://goo.gl/forms/nUu77VuPW7hCfyEF3 adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

 Web of Science & InCites Programları Eğitim Semineri İçeriği:

 • Web of Science indeksleri akademik literatür dünyasına liderlik eden 250’den fazla Fen bilimleri, Sosyal bilimler, Sanat ve İnsani bilimler disiplin içeriği ile tam bir atıf referans taraması sağlar. 

  Eğitimin sonunda katılımcılar aşağıdaki bilgileri edinmiş olacaktır.

 • Dergiler, Konferans Bildirileri ve Kitapların seçim kriterleri neler?
 • İlgi alanınızdaki yüksek kaliteli araştırmalar neler?
 • Atıf analizi nasıl yapılır?
 • Atıflar, araştırma konuları ile ilgili güncel e-posta uyarılarını nasıl oluşturabilirsiniz? 
 • InCites Web of Science Core koleksiyon verileri ile hazırlanmış bir araştırma değerlendirme platformudur. Bu eğitimin sonunda kurumunuzun verimliliğini analiz etmek, bilimsel çıktılarınızı akranlarınız ile kıyaslamak ve stratejik işbirliği fırsatlarını keşfetmek için InCites platformunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

  Eğitimin sonunda katılımcılar aşağıdaki bilgileri edinmiş olacaktır.

  • Temel verileri keşfetmeyi (Yazarlar, Kurumlar, Ülkeler, Araştırma Alanları, Dergiler, Fon verenler) ve veri setleri oluşturmayı
  • Standart metrikler ve kıyaslama verileri hakkında bilgiler
  • Araştırma performansınızı kıyaslamayı
  • Araştırma stratejinizi tanımlamayı
  • Bilimde yeni trendleri izlemeyi ve en etkili araştırma projelerini tespit etmeyi
  • Dinamik görseller oluşturup raporlarla çalışmayı

Springer Nature e-Sertifikalı Yazar Çalıştayı Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından üniversitemizde yapılan akademik çalışmaları desteklemek amacıyla 29/11/2018 Perşembe günü saat 14.00’te Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Springer Nature firması Türkiye temsilciliği yetkilisi tarafından "Neden Yayın Yapıyoruz, Etkili Yazma Kabiliyeti, Manuskript Hazırlama, Doğru Dergi Seçimi, Başvuru ve Kabul Süreçleri" konu başlıklarının ele alınacağı e-sertifikalı yazar çalıştayı düzenlenecektir.

Çalıştaya ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 29 Kasım 2018, Perşembe

Saat              : 14:00 - 16:00

Yer                : Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Kayıt Adresi : https://goo.gl/forms/DtvI1tZhawMmKvJA2

Springer Nature firması Türkiye temsilciliği yetkilisi tarafından gerçekleştirilecek çalıştay organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://goo.gl/forms/DtvI1tZhawMmKvJA2 adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Yazar Çalıştayını http://canli.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak takip edebilirsiniz.

EndNote Programı E-Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Üniversitemizce lisanslanarak sizlerin kullanımına sunulan, tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma, farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme ve hangi dergilerde yayınlayabileceğinize dair önerilerde bulunma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma, makale yazım ve yayın sürecinizde sizlere yardımcı olabilecek EndNote programının etkin kullanımına yönelik olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nca E-Sertifikalı Eğitim Semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 22 Kasım 2018, Perşembe

Saat              : 14:00 - 16:00

Yer                : Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Kayıt Adresi : https://goo.gl/forms/szPnXSCLfrd3KBXR2

Researchsoftware eğitmeni tarafından gerçekleştirilecek seminer organizasyonun sorunsuz yürütülebilmesi için https://goo.gl/forms/szPnXSCLfrd3KBXR2 adresinden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Eğitim seminerini http://canli.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak takip edebilirsiniz.

 EndNote Eğitim Semineri İçeriği:

 • EndNote ile kişisel bibliyografik veri tabanı oluşturma
 • Online veri tabanlarında makale arama (WoS, Legal Collection, Library of Congress, PubMed ve erişimi mümkün olan kütüphanelerde) 
 • Referans kaydı import seçenekleri (direct export (Google Akademik, Google Books vb.), import filtreleri ve pdf import)
 • Manuel veri girişi (Referans kaydı oluşturma) 
 • Tam metin pdf’lerden otomatik kaynakça oluşturma
 • Kişisel EndNote veri tabanlarını düzenleme ve yönetme (seçme, sıralama, arama, taşıma, güncelleme... )
 • Tez ve Makalelerde bibliyografya (kaynakça) oluşturma
 • EndNote ile makale yazımı (atıf yapma, referans listesi oluşturma, farklı dergi formatları için düzenleme...)
 • Referans ve Kütüphane paylaşımı
 • EndNote Manuscript matcher özelliği ile makale yayınlamak için en uygun dergi seçimi

1218 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda 2018 yılı Ekim ayında 1218 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik işlemleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek içintıklayınız.

571 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda 2018 yılı Mayıs ayında 571 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Gale Reference Complete Koleksiyonları ve e-Sınav veri tabanı deneme erişimine açılmıştır.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız tarafından Gale Reference Complete Koleksiyonları ve e-Sınav veri tabanı süreli olarak deneme erişimine açılmıştır. Deneme erişimine açılan veritabanlarına ulaşmak için tıklayınız.

"Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri" Konulu Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

“Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” Konulu Sertifikalı Eğitim Semineri Duyurusu

Değerli Araştırmacılarımız,

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak üniversitemizde yapılan akademik çalışmalara destek olmak amacıyla İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden Doktor Öğretim Üyesi Metin TUNÇ’un katılımıyla “Nitelikli Akademik Yazım Teknikleri” konulu sertifikalı eğitim semineri düzenlenecektir.

Seminere ait tarih, yer ve kayıt bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Tarih             : 29 Mart 2018, Perşembe

Saat               : 14:00

Yer                : Fen - Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Seminer Kayıt Linki: https://goo.gl/forms/35TKwqojUfMumdDQ2

Eğitim seminerini http://canli.ahievran.edu.tr/ adresinden online olarak takip edebilirsiniz.

Seminer konuları:

• Metnin Tasarımı

• Taslak Oluşturma

• İlk Müsvedde

• İkinci Müsvedde

• Son Müsveddeye Doğru

Kimler katılmalı?

Yazarlar, yazar adayları, araştırmacılar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve makalelerini uluslararası dergilerde yayımlamak isteyenler

 

2018 Yılı İçin Abone Olunan 25 Adet Veritabanı Erişime Açılmıştır.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız 2018 Yılı İçin 25 Adet Veritanına Abonelik Gerçekleştirmiştir. Abone olunan veritabanlarına erişim için tıklayınız.

Wiley Yayınevi Mühendislik Konulu 269 Adet E-Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından Wiley Yayınevine ait Mühendislik (Makine ve İnşaat) konulu 269 adet e-kitap satın alınmıştır. Satın alınan e-kitaplara ulaşmak için tıklayınız.

1018 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında gelen talepler doğrultusunda 2017 yılı sonunda 1018 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri devam etmekte olan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

700 Adet Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında gelen talepler doğrultusunda 2017 yılında 700 adet kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Kütüphanemize 1874 Adet Kitap Alımı Gerçekleştirilmiştir.

Üniversitemiz Akademik birimlerinden gelen ihtiyaç talep yazılarına istinaden ve Kütüphanemiz Derme Geliştirme Politikaları gereğince seçimi yapılıp,  12.05.2016 Perşembe günü saat 14.00' te ihalesi gerçekleştirilen 1874 kalem (277 adet yabancı ve 1597 adet yerli) kitap temin sürecinde olup, teknik işlemleri tamlanan yayınlar kütüphanemiz kataloğundan erişime açılmaktadır.

64 Adet Yabancı Kitap Satın Alınmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından derme geliştirme çalışmaları kapsamında gelen talepler doğrultusunda 2017 yılında 64 adet yabancı kitap satın alınarak kütüphane koleksiyonuna eklemiştir. Teknik hizmetleri tamamlanarak Merkez Kütüphanede okuyucularımızın hizmetine sunulan bilgi kaynaklarının listesini görmek için tıklayınız.

Nisan Ayı'nın Konu Başlığı "Kemal TAHİR"

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde 2018 yılı Nisan Ayı Konu Başlığı olarak "Kemal TAHİR" belirlenmiştir.Nisan ayı boyunca okuyucularımızın Ayın Kitapları'na daha çabuk ulaşabilmesi için Kemal TAHİR' İn kitapları sergiye açılmıştır.

Bu etkinlikle;

 • Kullanıcılarımızın edebi eserleri ve yazarları daha yakından tanıması,
 • Kütüphane dermesinin etkinliliğinin ölçülmesi,
 • Kütüphane dermesinin zenginleştirilmesi planlanmaktadır.

HAYATI

15 Nisan 1910’da İstanbul’da doğan sanatçı, deniz subayı olan babasının görevleri nedeniyle ilk öğrenimini Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tamamlamıştır. 1923’te İstanbul Kasımpaşa’daki Cezayirli Hasan Paşa Rüştiyesi’nden mezun olmuş, Galatasaray Lisesi 10’uncu sınıftayken öğrenimini yarıda bırakmıştır. Avukat kâtipliği; Zonguldak Kömür İşletmelerinde ambar memurluğu yapmış; İstanbul’da Vakit, Haber, Son Posta gazetelerinde düzeltmenlik, röportaj yazarlığı, çevirmenlik işleriyle uğraşmıştır. Gazete ve dergilerde başyazar, yazı işleri müdürü gibi görevlerde de bulunan Kemal Tahir, 1938’de Nâzım Hikmet’le beraber Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesinde “askeri isyana teşvik” suçlamasıyla yargılanmıştır. 15 yıl hapse mahkûm olmuş ve Çankırı, Çorum, Kırşehir, Malatya ve Nevşehir cezaevlerinde yatmıştır. 12 yıl sonra 1950’de genel afla özgürlüğüne kavuşmuştur. Daha sonraları tekrar soruşturmalara uğramıştır. Aziz Nesin’le kurduğu Düşün Yayınevi’ni yöneten Kemal Tahir, 1960 yılından sonra tümüyle edebiyata yönelmiş ve kalemiyle geçimini sağlamıştır. 21 Nisan 1973’te İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

Edebi Kişiliği:

 • Yazdığı köy romanları ile tanınan ve Cumhuriyet döneminin sosyal gerçekçi anlayışla eserler veren sanatçısıdır.
 • Yazdığı romanları; konularını Çankırı, Çorum dolayları başta olmak üzere Orta Anadolu’nun köy ve kasabalarını anlattığı romanlar ile Meşrutiyet ve Mütareke yıllarından başlayarak 1930’lu yıllara kadarki konuları ve kişileri, kişilerin yaşadığı şehirleri anlattığı siyaset romanları olarak iki ana çizgiye ayırmak mümkündür. Bu iki çizgi dışında kalan ve Kemal Tahir’in edebiyatımızın unutulmaz adlarından olmasını sağlayan tezli romanı “Devlet Ana” da ise yazar, Osmanlı’nın özellikle kuruluş yıllarındaki olaylarını ele almış; Osmanlı toplumu ve yönetim şekli ile ilgili düşüncelerini anlatmıştır.
 • Kemal Tahir sosyal gerçekçi romancılar arasında özellikle bilimsel bir metotla köy gerçeklerini anlatmasıyla ön plana çıkmıştır. Romanlarında köyü, köy insanını, hapishane yaşamını, Cumhuriyet Döneminin siyasal özelliklerini, ağalık, ırgatlık, yarıcılık, gurbet, eşkıyalık gibi konuları işlemiştir.
 • Roman kişilerini romancılığın baş meselesi sayan yazar çok canlı, zengin ve kalabalık bir kişi kadrosu oluşturmaktadır. Şehir ve köy düzenindeki hemen hemen her şahsı romanlarında görmek mümkündür.
 • Kemal Tahir’in romanları genellikle birbirinin devamı “nehir roman” niteliğindedir.
 • Bilgi ve kültür açısından çok büyük bir birikimi olan Kemal Tahir, bu özelliği ile kolay bir anlatıma ulaşmış; köy ve kasaba çevresindeki söyleyiş özellikleri ile İstanbul ağzını başarılı bir şekilde birleştirmiş; canlı, rahat, özgün bir üslup oluşturmuştur.
 • Hikâyelerinde ayrıntılara, geleneğe, kuralcılığa çok önem veren yazar genellikle töreleri ve gurbetçi köylerin çektiği sıkıntıları anlatmıştır. Dört uzun hikâyesini aldığı Göl İnsanları ilk hikâye kitabıdır.
 • Roman ve hikâyelerinden başka mektup türünde de eserler vermiştir.

 Kısaca özetleyecek olursak;

 • Törelere bağlı köy düzeni ve sorunlarını incelemiş ve eleştirmiştir.
 • Köy romanlarını bilimsel yöntemle yazmıştır.
 • Kemal Tahir’e göre, Türk romanı işçimizle köyümüzün gerçeklerinden çıkar.
 • Tarihi romanlarıyla tanınmıştır. Belgelerden yararlanarak tarihi romanlarını oluşturmuştur.
 • Roman kişilerini yörelerinin ağzıyla konuşturur.
 • “Sağırdere, Körduman, Köyün Kamburu” romanlarında köy ve köylü sorunlarını işlemiştir.
 • “Rahmet Yolları Kesti, Yedi Çınar Yaylası”nda ağalık ve eşkıyalık olgusunu dile getirmiştir.
 • “Kurt Kanunu’nda Atatürk’e düzenlenen İzmir suikastını anlatmıştır.
 • “Devlet Ana”da kuruluş sürecindeki Osmanlının yönetim sistemini anlatmış, Osmanlı toplum yapısının kölecilik ve feodalizmden çok farklı ve insancıl bir temel üzerine kurulduğunu savunmuştur.
 • “Yorgun Savaşçı”da Kemal Tahir, Milli Mücadele döneminin 1919-1920’li yıllarını, tüm olumlu veya olumsuz yanlarıyla, gerçekçi ve tarafsız bir şekilde yansıtma eğilimindedir. Bu bakımdan da romanda anlatılanlar, hâkim bakış açısı, diğer bir ifadeyle yazar-anlatıcı dikkatiyle okuyucuya sunulmuştur.

ESERLERİ 
ROMAN:

 • Sağırdere (1955)
 • Esir Şehrin İnsanları (1956)
 • Körduman (1957)
 • Rahmet Yolları Kesti (1957)
 • Yedi Çınar Yaylası (1958)
 • Köyün Kamburu (1959)
 • Esir Şehrin Mahpusu (1961)
 • Bozkırdaki Çekirdek (1962)
 • Kelleci Memet (1962)
 • Yorgun Savaşçı (1965)
 • Devlet Ana (1967)
 • Kurt Kanunu (1969)
 • Büyük Mal (1970)
 • Yol Ayrımı (1971)
 • Namusçular (1974)
 • Karılar Koğuşu (1974)
 • Hür Şehrin İnsanları (1976)
 • Damağacı (1977)
 • Bir Mülkiyet Kalesi (1977)
ÖYKÜ:
 • Göl İnsanları (1955)
NOTLAR:
 • Kemal Tahir’in Notları
MEKTUP:
 • Kemal Tahir’den Fatma İrfan’a  Mektuplar (1979)
ÖDÜLLERİ
 • 1960 Dost dergisi anketi: Yılın en iyi romancısı 1967-1968 Yunus Nadi Roman Armağanı Yorgun Savaşçı ile 1968 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü Devlet Ana ile

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 1. Sınıf Öğrencilerine "Kütüphane Kullanımı Eğitimi" Verildi.

Ahi Evran Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kullanıcı odaklı hizmetler üretebilmek adına okuma ve kütüphane kullanım alışkanlığının önemi üzerinde durarak, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 1. Sınıf Öğrencilerine 3 Mayıs 2018 tarihinde "Kütüphane Kullanımı Eğitimi" Verildi. 37 kişilik öğrenci grubuna kütüphanenin hayatın her alanında yer alması gerekliliğiyle paralel olarak kütüphanemizden nasıl daha faydalı ve etkin yararlanabilecekleri öğretilmiştir.

Eğitimde öğrencilere Daire Başkanlığımızda görev yapmakta olan Okutman Özden ARIKAN tarafından öncelikli olarak Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane ile ilgili bilgiler verilirken ardından kütüphane içerisinde uygulamalı olarak tarafımızca verilen hizmetler, kütüphane kaynakları ve bu kaynakların nasıl kullanılacağı ile ilgili konularda bilgiler verildi.