Duyurular

Kütüphane Duyurular Arşivi

2020 Yılı İçin Abone Olunan 27 Adet Veritabanı Erişime Açılmıştır. Daire Başkanlığımız tarafından 2020 Yılı İçin 27 Adet Veritabanına Abonelik Gerçekleştirmiştir. Abone olunan veritabanlarına erişim için tıklayınız.  
     
Wiley Yayınevi Basımlı Genel Konulu 54 Adet E-Kitap Erişime Açılmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından Wiley yayınevine ait genel konu başlığı altında yer alan 54 adet e-kitap satın alınarak erişime açılmıştır. E-Kitaplara aşağıda yer alan başlığın üzerine tıklayarak eriebilirsiniz.

Wiley e-kitap listesine ulaşmak tıklayınız.

 
     
Springer Yayınevi Basımlı Mühendislik Konulu 900 Adet E-Kitap Erişime Açılmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından Springer yayınevine ait geçen yıl satın alınan 2018 yılı basımlı Mühendislik konulu e-kitaplara ilaveten Aralık ayı içerisinde 2019 basımlı Mühendislik konu başlığı altında yer alan 900 adet e-kitap satın alınarak erişime açılmıştır. E-Kitaplara aşağıda yer alan başlığın üzerine tıklayarak eriebilirsiniz.

SPRINGER MÜHENDİSLİK KONULU 2018-2019 YILI E-KİTAP KOLEKSİYONU

 
     

IGI Global Yayınevi Basımlı 11 Konu Başlığı Altında 4503 Adet E-Kitap Erişime Açılmıştır.

Daire Başkanlığımız tarafından IGI Global yayınevine ait 11 konu başlığı altında (Business and Management, Computer Science and Information Technology, Education, Environmental - Agricultural and Physical Sciences, Government and Law, Library and Information Science, Media and Communications, Medical - Healthcare and Life Sciences, Science and Engineering, Security and Forensics, Social Sciences and Humanities) 4503 adet e-kitap erişime açılmıştır. E-Kitaplara ulaşmak için tıklayınız.  
     

zyBooks

Başlangıç Tarihi

07 Nisan 2020 - Süresiz

zyBooks​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

zyBooks veritabanı: C, C++, Python, Java, Web Programlama ve MATLAB konularında ders kitaplarına ücretsiz erişim sağlamaktadır.  
     

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

10 Kasım 2020 - 31 Aralık 2020

Akademik Sunum​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan başlığa tıklayınız.

Akademik Sunum veri tabanı: Üniversite eğitimi sırasında kullanılabilecek 10.000’den fazla sunumu içeren bir veri tabanıdır. Çoğunluğu lisans ve lisansüstü dersleri ve bu derslerin konularını kapsayan sunumlar konularına göre sınıflandırılmıştır. Akademik sunum, bir veri tabanı olarak sunumu barındırmanın yanında sunumların online/uzaktan eğitim sırasında kolayca gösterimi/kullanımı ve öğrenciler ile paylaşımını da sağlar.  
     

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

30 Ekim 2020 - 20 Aralık 2020

 MevBank mevzuat ve içtihat veritabanına giriş yapmak için üstte bulunan başlığa tıklayınız.

MevBank mevzuat ve içtihat veritabanı: Lebib Yalkın tarafından en son teknolojik imkanlarla geliştirilen MevBank mevzuat ve içtihat veritabanı, hukuki araştırmalar için en güncel İçtihat ve Mevzuat ile yorumlu uzman makalelerini içerir. MEVBANK tüm kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik ve tebliğleri 64 konu başlığı altında, emsal teşkil edecek içtihat, makaleler ve hukuk literatürü ile ilişkilendirilmiş olarak sunmaktadır. Ayrıca Üniversiteler için özel hazırlanan Yükseköğretim Mevzuatı?na da MevBank veri tabanından ulaşılabilir.

MevBank mevzuat ve içtihat veritabanı;
        * Hukuki araştırmalarınızı en kısa zamanda sonuçlandırır, 
        * Tek kaynaktan en kapsamlı bilgiye ulaştırır, 
        * Öncelik ve tercihlerinize göre kişiselleştirebilir, 
        * Türkiye' nin önde gelen hukuk büroları ile beraber geliştirilmiştir, 
        * Üniversitelerimizin Hukuk, Vergi, Ticaret ve Finans, İş ve Sosyal Güvenlik, Gıda, Çevre, Turizm, Dış Ticaret bölümlerinin derslerinde kaynak olarak yararlanılmaktadır. 
        *  Bilgiye her yerden (kütüphane, ev...) erişmenizi sağlar. 
 
     

Logo

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

30 Ekim 2020 - 03 Aralık 2020

 DataTurkey veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

DataTurkey veri tabanı: DataTurkey Türkiye'nin ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verilerini birleştirerek kullanıcılarına sunan bir veri tabanı uygulamasıdır. Ulusal istatistik ve gösterge sistemimizdeki kurumsal dağınıklık ve veriye sınırlı erişim gibi araştırmacıların hayatını zorlaştıran problemlere bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Düzenli bir şekilde güncellenen DataTurkey uygulaması sayesinde, birçok kurum ve kuruluşun seçilmiş verilerine tek platformdan ulaşmak, verileri rahatlıkla yönetmek, statik ve dinamik raporlama yapmak, zaman serisi veya panel veri tabloları üretmek, göstergeleri grafiklere yansıtmak, tanımlanan tablo ve grafikleri çeşitli formatlarda indirmek ve kullanmak, meta veri dosyalarını incelemek mümkün olmaktadır. 

DataTurkey veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için Tıklayınız.

 
     

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2020 - 01 Aralık 2020

Akademik Gelişim ve Eğitim Veritabanına​ giriş yapmak için üstte bulunan başlığa tıklayınız

Akademik Gelişim ve Eğitim Veritabanı (AKAGEV): Üniversite öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve iş dünyasının eğitim ihtiyaçlarını online ve interaktif bir ortamda sağlamak amacıyla kurulmuş bir veri tabanıdır. Bilgisayar yazılımlarını, kişisel ve akademik gelişim eğitimlerini en az doktora derecesine sahip alan uzmanlarıyla ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır. AKEGEV platformunda yer alan online-interaktif video dersler, ilgili derslere ait eğitici materyaller ile desteklenmektedir. Kullanıcılar tablet veya telefonlarından 7 gün 24 saat kesintisiz derslere ulaşabilirler. AKEGEV tarafından sunulan altyapı android ve IOS tabanlı tüm cihazlarla uyumludur. AKEGEV’de yer alan tüm eğitimler en az doktora derecesine sahip uzmanlar tarafından verilmektedir.

Not: Personel ve öğrenciler sisteme üye ol kısmından sadece kurumsal mail adresleriyle üye olabileceklerdir. Mail uzantısı @ahievran.edu.tr olmalıdır. Üye olduktan sonra mail adreslerine bir doğrulama kodu gelecek ve onaylandığı taktirde programa sorunsuz giriş yapmış olacaklar. Üyelik işlemlerini yapan kullanıcılarımız programa istedikleri yerden erişebilirler. Üye olurken bir sorun yaşıyorsanız Akagev sitesindeki bize yazın kısmından yazabilirsiniz.

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2020 - 30 Kasım 2020

 LegalBank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Legalbank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanı: Veri tabanı içerisinde içtihata (2.000.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.), mevzuata (43.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb), akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (34.500 +), dilekçe ve belgelere (2.500 +), gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

İçeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere, 71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe yer vermektedir.

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Ekim 2020 - 30 Kasım 2020

 Legal Yayıncılık Online Kütüphane veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Legal Yayıncılık Online Kütüphane veri tabanı: 2001 yılında avukatlar tarafından kurulmuş olup hukukçuların ihtiyaçlarını ve bunlara ilişkin çözümlerin neler olduğunu yakından bilen ve takip eden bir yayınevidir. Legal Yayıncılık yalnızca hukuk alanında faaliyet göstermekte olup kuruluş amacını hukuka katkı olarak belirlemiştir.

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır.

İçeriğinde; 22.000’den fazla makale, 680’den fazla dergi ve 470’den fazla kitap yer almaktadır.

 
     

The Emerging Sources Citation Index

(ESCI) Arşivi (2005-2014)

 

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

10 Eylül 2020 - 30 Kasım 2020

 

The Emerging Sources Citation Index (ESCI) Arşivi (2005-2014)​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan başlığa tıklayınız.

The Emerging Sources Citation Index (ESCI) Arşivi (2005-2014)​ veri tabanı: Ekual kapsamında olmayan The Emerging Sources Citation Index (ESCI) 2005-2014 arşivine 30.Kasım.2020 tarihine kadar deneme erişiminiz aktive edilmiştir.

Herhangi bir erişim problemi ile karşılaşmanız durumunda https://www.whatismyip.com/ sonucu ve erişim problemine dair ekran görüntüsünü bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

The Emerging Sources Citation Index (ESCI) Arşiv Hakkı

Web of Science Core koleksiyonu kapsamında 2015 ve sonrasına erişiminiz bulunan, The Emerging Sources Citation Index (ESCI) bölgesel öneme sahip olan ancak yayınlanmış dergilerin çoğunda bulunmayan araştırma alanları arasında en kapsamlı keşfi sunması sayesinde, mevcut Web of Science içeriğini derinleştirir.

EKUAL kapsamında sunulmayan 2005-2014 aralığı 10 yıllık arşive ise açmış olduğumuz deneme erişimi ile erişebilirsiniz.

  The ESCI arşivi, ESCI portföyündeki geçmiş araştırmalara derinlemesine keşif olanağı sunarak, bir milyonun üzerinde yeni kayda erişim sağlar.

Erişim Hakkı:

2005-2014 : Açmış olduğumuz deneme erişimi kapsamında 30.Kasım tarihine kadar üniversitenizden erişime açıktır.

2015 ve sonrası : EKUAL Kapsamında Erişiminize açıktır.

ESCI Arşiv Kapsamı (2005-2014)

1.7 milyondan fazla Kayıt, 500.000+ Açık Erişim Kayıt,  7.000+ Dergi

 
     

De Gruyter E-Kitap Deneme erişimi

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

05 Ekim 2020 - 30 Kasım 2020

 DE GRUYTER E-DERGİ Paketi veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

De Gruyter e-dergi paketi veri tabanı: De Gruyter yayınevi tarafından ekonomi ve hukuktan dil bilimlerine, matematik ve kimyadan mühendisliğe farklı alanları kapsayan ve 342 hakemli akademik dergi içermekte olan e-dergi koleksiyonu Ekim ve Kasım ayları süresince ücretsiz erişime açılmıştır..  
     

Infobase

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

14 Eylül 2020 - 30 Kasım 2020

 

Infobase veri tabanı içerisinde yer alan Films on Demand, Health Reference Center, World News Digest ve Writer’s Reference Center veri tabanlarına yandaki açıklama bölümlerinden giriş yapabilirsiniz

Infobase veri tabanı: İçerisinde yer alan ve aşağıda detaylı bilgileri bulunan veri tabanları 13 Kasım 2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır. Kampüs içinden erişim için IP'leriniz tanımlanmış olup kampüs içinden direkt erişim sağlayabilirsiniz. Kampüs dışından erişim yapmak isteyen kullanıcılar için oluşturulan kullanıcı adı ve şifre aşağıda yer almaktadır.

 • Films on Demand içinde bulunan 165,545 segementten oluşan 29 bine yakın videoyu sınırsız bir şekilde size sunar. Ayrıca üniversitenizin video içeriklerini de Infobase’e kendi kurum alanınıza ekleyebilir ve tüm kullanıcılarınızın hizmetine sunabilirsiniz. Erişim için Tıklayınız.
 • Health Reference Center altında bulunan kitap ve dergilerden toplam 588,727 makaleye erişim sağlar. Vücut sistemleri, güncel sağlık sorunları, önemli hastalıklar ve koşullar, tedaviler ve prosedürlerin yanı sıra sağlık ve beslenme konularında kapsamlı bir içerik sağlar. Erişim için Tıklayınız.
 • World News Digest, 1940’tan itibaren tarihi içeriklerle birlikte dünyaya dair güncel olayları öne çıkarır; kapsamlı tarihsel video çekimlerine kolay erişim sağlar. Ayrıca NewsEdge aracılığıyla, çoğu uluslararası kaynaklardan gelen güncel gazete başyazılarını içeren haber bülteni de sunmaktadır. Kullancılar ülke, önemli kişi ve konulara göre taramalarını kolayca yaparak diledikleri içeriğe anında erişebilmekteler. Erişim için Tıklayınız.
 • Writer’s Reference Center: Writer's Reference Center, kullanıcılara etkili bir şekilde makale yazmak ve araştırma yapmak için gerekli tüm araçları tek noktadan elverişli bir şekilde sağlar. Yazma ve dilbilgisi mekaniğinden stil ve araştırmaya kadar, bu vazgeçilmez kaynak, kaliteli yazı yazmanın temellerini kapsamlı bir şekilde sunar ve iyi bir makale yazmak için bir kılavuz sağlar. Erişim için Tıklayınız.

Kullanıcı adı: ahitr     Şifre: media

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

26 Ekim 2020 - 26 Kasım 2020

Military Big Data veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Military Big Data veri tabanı: Kara, deniz ve hava platformlarına yönelik yüksek hacimli ve çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte en üst seviye doğruluk ve süratle 
kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim ve karar verme süreçlerinin tamamında katma değer yaratmayı hedeflemektedir. Düzenli güncellemeler ve kullanıcı-sunucu iletişimini en yüksek düzeyde tutan güvenli algoritmasıyla Military Big Data, yaşayan ve sürekli genişleyen bir sistemdir. Uzun bir hazırlık döneminden sonra, gerekli siber güvenlik önlemlerini alınarak deneme erişimine hazır hale gelen Military Big Data kapsamında aşağıdaki tanıtım dokümanında akademisyen ve öğrencilere yönelik örnek vakaları bulabilirsiniz.

--- Kısa tanıtım videosu: https://youtu.be/eQNHGBkJ7xA

--- Kullanıcı Adı: uni@militarybigdata.com

 --- Şifre: Mb!Data.2020*?

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

15 Ekim 2020 - 14 Kasım 2020

 Ayeum veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) veri tabanı: Sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

NOT: Personel ve öğrenciler  sisteme üye ol kısmından sadece kurumsal mail adresleriyle üye olabileceklerdir.Mail uzantısı ahievran.edu.tr olmalıdır.Üye olduktan sonra mail adreslerine bir doğrulama kodu gelecek ve onayladıkları taktirde  sorunsuz giriş yapmış olacaklar.İstedikleri yerden erişebilirler.Üye olurken bir sorun yaşıyorsanız Ayeum sitesindeki bize yazın kısmından yazabilirsiniz.

 
     

AKADEMİK SUNUM VERİ TABANI

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 01 Eylül 2020

Akademik Sunum​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan başlığa tıklayınız.

Akademik Sunum veri tabanı: İçerisinde yer alan 10.000 akademik sunumun tamamı hiçbir üyelik girişine gerek kalmadan erişime açılmıştır.  
     

image

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 01 Eylül 2020

Asos İndex​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

Asos İndeks veri tabanı: Amacı, Fen, Sağlık ve Sosyal bilimler alanında yayın yapan dergileri indekslemek ve dergilerde yayınlanan makalelere yapılmış atıfları araştırmacılara sunmak şeklindedir. Bu bağlamda Fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında yayın yapan dergiler indekste taranmak için başvuru yapabilirler. Yapılan başvuruların sonucu akademik kurulun incelemesi neticesinde dergi editörüne iletilir.

Asos indeks; öğrenci ve akademisyenlerin araştırmalarında kullanabileceği tam metinlere erişimlerini kolaylaştırmayı amaç edinmiştir. Ayrıca indeks; dergi editörü, yöneticiler ve kamuoyu için raporlar yayınlamayı hedeflemektedir.

Asos İndeks; Türkiye’de var olan dizinleme kültürünün üzerine kurulmuş, yayınlanan tam metin ve bu metinlerdeki atıf yapan ile atıf yapılan metin arasındaki ilişkiyi bilimin hizmetine sunan bir veritabanıdır.

 
     

상세정보 | 서강대학교 로욜라도서관

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

15 Mayıs 2020 - 31 Ağustos 2020

KRpia Korenoloji Çalışmaları veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

KRpia Korenoloji Çalışmaları veri tabanı:

* Kore tarihi ve kültürü ile ilgili e-kaynaklar,
* Metin ve görsel içerikler,
* Tarih ve Coğrafya, Sanat, Edebiyat, Kültür, Doğa Bilimleri,
* Sosyal Bilimler, Felsefe, Külliyatlar ve Sözlük bölümleri,
* Tam metin ve görsel arama içermektedir.

 
     

Library

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

15 Mayıs 2020 - 31 Ağustos 2020

DBpia Akademik e-kaynak veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

DBpia Akademik e-kaynak veri tabanı:

* Güney Kore'de yayımlanan periyodik kaynaklar,
* 2.500'den fazla dergi ve bildiri kitabı, 2,5 Milyon makale,
* 560.000 İngilizce özet, 270.000 İngilizce makale, 
* SCIE, Scopus, vb. indeksli dergiler,
* Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Mühendislik, Tıp, Tarım, Sanat ve Spor bölümleri,
* Tam metin arama
* İngilizce ve Korece kullanıcı arayüzü içermektedir.

 
     
JSTOR E-Kitapları Erişime Açılmıştır.

JSTOR E-Kitapları Erişime Açılmıştır.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nca JSTOR veri tabanı içerisinde yer alan ve Arkeoloji, Eğitim, Matematik, Teknoloji, Sosyoloji, Astronomi, İşletme, Tarih, Fen Bilimleri, Hukuk vb. 50’den fazla çok çeşitli alanlardakonu başlıklarını kapsayan yaklaşık 40.000’in üzerindeki e-kitap JSTOR EBA modeliyle hizmete sunulmuştur. Abone olunan e-kitaplara ulaşmak için tıklayınız.

 
     

Medical Exam Revision from BMJ OnExamination

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

13 Mayıs 2020 - 12 Ağustos 2020

​BMJ OnExamination veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

BMJ OnExamination veri tabanı: Tıbbi Bilgiyi test etmek ve sınav yeterliliğini arttırmak amacıyla, 23 yıldır uzman bir ekip tıbbi revizyon desteği sağlayarak, dünya genelindeki sağlık profesyonellerininn tıbbi kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor, öğrencilerin sınavlara tam olarak hazırlanmalarını sağlıyor. 

300.000’den fazla aday benzersiz çevirimiçi revizyon platformumuz ve populer uygulaması aracılığıyla her saat ortalama 8.000 BMJ OnExamination sorusuna cevap veren çeşitli tıbbi muayenelere hazırlanmaktadır. TUS uzmanlık sınavı ve okul müfredatında başarılı olmaları ve  öğrencilerinin bilgilerini geliştirmeleri için önde gelen sınav revizyon aracıdır.

BMJ OnExamination deneme programının lisans Tıp Fakültesi kurslarına (1-3 ve 4-5. Yıllar) erişimi için kullanıcıların OnExamination'a bir kodla erişmek için kaydolmaları gerekmektedir.

Erişim kodu Ahievrantrial ve kodla erişim için en fazla 500 kişi kayıt olabilir.

Ahievrantrial kodu ile erişip ve kaydolmak için aşağıdaki bağlantıları tıklamanız yeterli.

https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-1-to-3   

https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-4-to-5

Deneme erişimi için nasıl kaydolacağınıza dair kısa kullanım kılavuzu için TIKLAYINIZ.

BMJ Kaynak Merkezi hakkında ek bilgi de bulabilirsiniz; BMJ Resource Centre

 
     

placeholder

 

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

13 Mayıs 2020 - 12 Ağustos 2020

​BMJ Learning veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

BMJ Learning veri tabanı: BMJ Learning kişisel gelişim, öğrenme ve sürekli tıp eğitiminin desteklenmesi amacıyla; doktorlar, sağlık sektörü çalışanları ve tıp öğrencileri için tasarlanmış mevcut en iyi interaktif e-öğrenme web sitesidir. Öğrencilere bilgilerini test etmenin ve tıptaki en son gelişmelerden haberdar olmanın hızlı ve etkili bir yolunu sunar.

 • Yüzlerce klinik ve klinik olmayan hakemli modül, mevcut en son kanıtları kullanarak uzmanlar tarafından yazılmıştır
 • Bilginizi Probleme Dayalı Öğrenme ortamında test etme fırsatı veren klinik senaryolar
 • Bölümlerin yoğun programlar sırasında uygun zamanda tamamlanması için modülleri duraklatmak ve yeniden başlatmak için kişisel portföy
 • Somut öğrenme kanıtlarını gösteren sertifikalar
 • Videolar, animasyon, ses, çoktan seçmeli ve bir uzmana danışarak öğrenme ihtiyaçlarına uygun etkileşimli modüller.

      BMJ Learning'e uzaktan erişim için:

      • Kullanıcılar ilk kez kurumunuzun IP aralığında kaydolmalıdır - bundan sonra bilgiye yeni oluşturulan kullanıcı adı ve şifresi ile uzaktan erişebilirler.
      • Bir kullanıcı daha önce bir BMJ Ürünü kullandıysa, hesabı yenilemek için IP aralığı dahilinde mevcut kullanıcı adı ve şifresiyle oturum açması gerekir. Kullanıcılar parolalarını hatırlayamazlarsa, lütfen web sitesindeki unutulmuş parola bağlantısını tıklayın.

        Aşağıda yer alan BMJ Kaynak merkezinde, kullanıcı kılavuzları, karşılama belgeleri ve posterler gibi kullanıcıların başlamasını destekleyen çeşitli kaynaklar bulunmaktadır.
        BMJ Resource Centre

 
     

BMJ Best Practice

 

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

13 Mayıs 2020 - 12 Ağustos 2020

​BMJ Best Practice veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

BMJ Best Practice veri tabanı: hekimlerin, hemşirelerin ve tüm sağlık personelinin tanı ve tedavi sürecinde alacakları klinik kararlarda (hastalıkları erken teşhis etme, hataları önleme, sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirme, uygun tedavi uygulama vb...) destek sağlayan BMJ Best Practice'in klinik karar destek sistemleri içinde en iyi seçimdir. Günlük olarak güncellenen, tanı, prognoz, tedavi ve önleme konusunda adım adım rehberlik sunmak için kanıta dayalı en son araştırmalara, kılavuzlara ve uzman görüşlerine dayanmaktadır.

Dünya çapında sağlık profesyonelleri için en iyi klinik karar destek araçlarından biridir. BMJ Best Practice, ihtiyacınız olduğunda ve nerede olursanız olun, en yeni kanıt temelli bilgilere hızlı ve doğru bir şekilde ulaşır. Tanı, prognoz, tedavi ve önleme konusunda adım adım ilerleyen bu kılavuz, sağlam kanıt temelli metodoloji ve uzman görüşü kullanılarak günlük olarak güncellenmektedir.

Uygulamayı kullanmak için kişisel bir hesaba ihtiyacınız olacaktır, çünkü içeriği indirmek için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekecektir.

* Lütfen önce bir hesap oluşturun veya BMJ Best Practice'e çevrimiçi giriş yapın; ilgili düğmeler sayfanın sağ üst köşesinde bulunur.

* Kişisel hesabınıza sahip olduğunuzda, lütfen mobil cihazınızdaki BMJ En İyi Uygulama uygulamasında oturum açmak için bu kimlik bilgilerini kullanın ve içeriği indirmek için kararlı bir WiFi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.

BMJ Best Practice’e Başlarken;

• Ana sayfadan sağ taraftaki Arama kutusuna bir soru yazın, ör. Diyabet ve büyüteçe tıklayın.

• Alternatif olarak, koşulları göstermek için yanındaki oka tıklayarak sitedeki koşullara göz atabilir ve sağ taraftaki A'dan Z'yi kullanarak durumunuzu bulabilir veya sol taraftaki alana göre arama yapabilirsiniz.

• BMJ Best Practice içeriği üç monografa ayrılmıştır: Koşullar, Genel Bakış ve Değerlendirmeler.

• Koşul monografları belirli koşulları kapsamaktadır; ör. Anoreksiya nevroza,

• Genel Bakış Monograflar, bir grup duruma genel bir bakış sunmaktadır; Birden fazla tipte durumun olduğu diyabet.

• Değerlendirme Monografları belirli bir semptomun tedavisi sırasında size yol göstermektedir; kronik öksürük.

 
     

Primal Pictures 3D Anatomy veritabanı... - Kocaeli Üniversitesi ...

Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi

06 Mayıs 2020 - 03 Temmuz 2020

PRIMAL PICTURES 3D ANATOMİ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Primal Pictures 3D Anatomi veri tabanı: İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek bir akademik kaynaktır. 3 Boyutlu Anatomi Atlası Primal Pictures kapsamlı ve Peer-Review’dan geçmiş anatomi veritabanıdır. Görsellerin doğruluğu (accuracy) üst düzeydedir; bu nedenle akademik makalelerde kullanımı teşvik edilmektedir. İçeriğinde insan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü, tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi, biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili animasyonlar, MR görüntüleri 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı bulunmaktadır. Yeni eklenen Diseases and Conditions modülü ile içeriğe hastalıklar, tanı ve tedavi yöntemleri de eklenerek zenginleştirilmiştir.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

03 Haziran 2020 - 03 Temmuz 2020

Torrossa Güney Avrupa Akademik veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Torrossa Güney Avrupa Akademik veri tabanı: İçeriğinde Sosyal Bilimler, Temel Bilimler, Sanat, Mimari, Uygulamalı Bilimler, Teknoloji, Dil ve Edebiyat, Tarih, Din, Psikoloji, Felsefe dermelerini bulundurmaktadır.

İspanya, Fransa ve Portekiz'den gibi Akdeniz ülkeleriden 265'den fazla yayınevi. 39.000’den fazla e-kitap, 1000’den fazla e-dergi Farklı dillerde kaynaklar; İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Portekizce, Almanca, ... Sanat, Mimari, Sosyal Bilimler, Temel Bilimler, Uygulamalı Bilimler, Teknoloji, Dil ve Edebiyat, Tarih, Din, Psikoloji, Felsefe alanları Tam metin arama, PDF indirme, sınırsız kullanım alanlarında hizmet vermektedir.

 
     

SAYISAL KITAP

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Haziran 2020 - 02 Temmuz 2020

Sayısal Kitap Türkçe e-kitap ve e-dergi platformu veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Sayısal Kitap Türkçe e-kitap ve e-dergi platformu - Türkçe Dijital Kütüphane veri tabanı: Kütüphane kullanıcıları, SAYISAL KİTAP platformundaki kitaplara herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerindeki web görüntüleyici ile ulaşabilir, sorgulama ve filtreleme seçenekleri ile istediği kitabı bulabilir ve ücretsiz olarak okuyabilir. Kullanıcılar dilerlerse, seçtikleri kitaplardan kendi kitaplığını oluşturabilir ve okudukları kitaplar içerisinde arama ve işaretleme yapabilir. Kitapla ilgili not alma, atıf yapma, sosyal medyada bağlantı paylaşma gibi özellikleri kullanabilir.

İçeriğinde Alis, Alef, Ankara Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat, Bulut, Ceres, Esenler Bel., Evrensel, Edebi Şeyler, Ege Yayınları, Ege Üniversitesi, Galeri Nev, Günışığı, Homer Yayınevi, İzmir BB yayınları, İzmir BB Akdeniz Akademisi yayınları, İş Bankası, Kırmızı Kedi, Nesin Yayınevi, Notos, Kaynak Yayınları, Maya, Öteki, Ötüken Neşriyat, Pusula, Tekir, Terakki Vakfı Okulları, Selenge, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Sadberk Hanım Müzesi, Varlık,  Yem Yayınevi, Yordam Kitap, Zoe gibi seçkin yayınevlerinin elektronik kitapları bulunmaktadır.

Akbank Sanat Yayınları, ART Unlimited Sanat Dergisi, Kültürel Mirası Koruma Derneği Yayınları, Bikepedia Dergisi, Tarih ve Teknoloji Dergisi ve  Tema Vakfı e-kitapları da açık erişim olarak kullanıma sunulmuştur.

Notos dergisinin tüm sayıları, Varlık Dergisi, Bilim ve Ütopya, Bikepedia Dergisi, Duvar Dergisi, Keçi Edebiyat Dergisi, Sinefilozofi Dergisi ve Terakki Vakfı Okulları’nın dergileri de platformumuzda mevcuttur.

 
     

Database Engineering. blazing the database management trail ...

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Nisan 2020 - 01 Temmuz 2020

Engineering Source​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Engineering Source  veri tabanı: Mühendisler, mühendislik disiplinlerindeki öğrenciler, araştırmacılar ve profesyoneller için hazırlanan Engineering Source, 1.600’den fazlası tam metin olmak üzere toplamda 3.000’e yakın yayını indeksleyen, mühendislik alanları için tasarlanmış birincil tam metin veri tabanıdır. Bilişim sistemleri, biyomühendislik ve bilgisayar, enerji sistemleri; çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makina, petrol ve doğal gaz mühendisliği ve temel mühendislik ile ilgili tüm alanları eksiksiz olarak kapsayan bu otorite veri tabanının seçkin içeriği, American Society of Civil Engineers, Elsevier Science, John Wiley & Sons, Inc., Springer Science & Business Media, Oxford University Press ve Wiley-Blackwell gibi birçok lider yayıncıdan derlenmiştir.

Engineering Source ayrıca Inspec, Ei Compendex ve GeoRef gibi temel mühendislik indeklerindeki yüzlerce dergiye tam metin erişim sağlamaktadır:

• Inspec mühendislik indeksinde yer alan 500+ dergi için tam metin erişim

• EI Compendex indeksinde yer alan 540+ dergi için tam metin erişim

• GeoRef indeksinde yer alan yaklaşık 200 dergi için tam metin erişim

 
     

Databases - ENC 1102 (Nater) - Managing Time - LibGuides at ...

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Nisan 2020 - 01 Temmuz 2020

Education Source​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Education Source veri tabanı: Eğitim Fakülteleri için özel olarak tasarlanan Education Source veri tabanı, dünyanın en prestijli ve hakemli eğitim dergileri koleksiyonunu sunmaktadır ve eğitim fakültelerindeki tüm araştırmacılar için birincil danışma kaynağıdır. Arşiv kapsamı 1880’lere kadar uzanan bu eşsiz veri tabanı binlerce dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Education Source veri tabanı, kullanıcılarınızın araştırmalarına değer katacak kitap, dergi, konferans bildirisi, kitap eleştirisi gibi çok çeşitli formatlarda birçok kaynağa erişim sağlamaktadır.

İçeriğinde;

• 2.000’e yakın tam metin dergi  • 3.500’den fazla dergi için indeks ve özet bilgisi  • 530’dan fazla tam metin kitap ve monograf  • 2.500’den fazla eğitim ile ilgili konferans bildirisi  • ERIC’te indekslenen 900’e yakın tam metin dergi, • Kitap eleştirilerini de içeren 6 milyondan fazla makale kaydı, • 1880’e dayanan içerik, • Türkiye kaynaklı eğitim bilimleri dergilerinin de içerisinde bulunduğu onlarca farklı ülkeden sağlanan kaynaklar barındırmaktadır.

Öne çıkan konular:

• Ebeveyn – Öğretmen İlişkisi (Parent-Teacher Relations) • Eğitim Teknolojisi (Educational Technology) • İlköğretim Eğitimi (Elementary Education) • Karşılaştırmalı Eğitim (Comparative Education) • Mesleki Eğitim (Vocational Education) • Öğrenci Rehberliği (Student Counseling) • Öğretme Yöntemleri (Teaching Methods) • Öğretmen Eğitimi (Teacher Education) • Okul Öncesi Eğitim (Preschool Education) • Özel Eğitim (Special Education) • Sürekli Eğitim (Continuing Education) • Uzaktan Eğitim ve Öğretim (Distance Learning)

 
     
New database: CINAHL Complete | Medical Library

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Nisan 2020 - 01 Temmuz 2020

CINAHL Complete​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

CINAHL COMPLETE veri tabanı: CINAHL® indeksinde okunan ve kullanılan, dergilerin bir çoğunu tam metin olarak erişime sunan CINAHL® Complete veri tabanı; hemşirelik, ebelik, hasta bakımı, destek sağlık bilimleri ve ilgili diğer tüm alanlar için yayımlanan temel dergileri içeren, bu disiplinler için hazırlanmış tam metin veri tabanıdır. Hemşirelik ve ilgili sağlık disiplinlerini kapsayan veri tabanı, Critical Care Nurse, British Journal of Nursing, Journal of Trauma Nursing, International Journal of Nursing Education ve Online Journal of Issues in Nursing gibi en önde gelen dergilerin birçoğunu gecikmesiz ve tam metin olarak içermektedir. Tam metin arşiv kapsamı 1937’ye yıllara kadar uzanan CINAHL Complete, sunduğu hemşirelik, hasta bakımı ve benzer sağlık literatürü ile bu alanlara yönelik bölümleri bulunan üniversiteler için en temel kaynaktır. 

İçeriğinde;

• CINAHL veri tabanında indekslenen dergilerden 1.200’den fazlası için tam metin erişim • CINAHL indeksinin tamamını içeren 5.400’ün üzerinde dergi indeksi • 6 milyonun üzerinde kayıt  • 1.500’ün üzerinde akademik dergi için taranabilir atıf kaydı  • Yazarların bağlı olduğu kurumlar/kuruluşlar  • 1937’li yıllara kadar uzanan tam metin arşivi barındırmaktadır.

Öne çıkan konular: • 50’den fazla hemşirelik uzmanlığı • Alternatif tıp  • Genel sağlık ve tıp  • Beslenme  • Dil ve konuşma patolojisi ve daha birçoğu *Veri tabanı ile sağlanan ek kaynaklar:  • Sürekli eğitim modülleri  • Araştırma araçları  • Uygulama standartları  • Kanıta dayalı bakım dokümanları  • Hastalıklar için hızlı dersler

 
     

Anniversary Periodicals 2020

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

18 Mayıs 2020 - 01 Temmuz 2020

e-Marefa Islamic Studies & Arabic Literature (İslam araştırmaları ve Arap edebiyatı)veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

E-Marefa Nedir?

E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün’de “World Company for Digital Content” tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır. Bu şirket Arap dijital içeriği ve bilgi sağlamada uzmanlaşmıştır.

İçeriğinde genel olarak 19 Arap ülkesindeki 300 kuruluştan yaklaşık 1750 akademik ve istatistiki tam metin dergi, 250.000 tam metin makale bulunmaktadır.

Islamic Studies &Arabic Language Veritabanı Nedir?

Bu veritabanı, İslam araştırmaları ve Arap edebiyatında uzmanlaşmış yüzlerce e-kitap ve bildiri, dergiler, tezler ve Arapça, İngilizce, Fransızca uluslararası tezlerin Arapça değerlendirmelerini sunar.

Online Türkçe Tanıtım ve Kullanım Sunumu: https://prezi.com/4ckg1zivg8ig/e-marefa-islamic-studies-and-arabic-literature-tantm-ve-genel-kullanm-sunumu/

 
     

Anniversary Periodicals 2020

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

18 Mayıs 2020 - 01 Temmuz 2020

e-Marefa İslami Ekonomi ve Finans Veri Bankası​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

e-Marefa İslami Ekonomi ve Finans Veri Bankası​ veri tabanı: e-Marefa veri bankası, 37 ülkedeki 265 kurumdan on binlerce kayıt içeren entegre bir veri tabanıdır.

Veri bankası iki önemli hizmet sunmaktadır; 

1. İslam ekonomisi ve finans alanında faaliyet gösteren her bir kurumun mali tablolarına odaklanarak, kurumun performans göstergelerini bir zaman serisi içinde görüntüleme ve karşılaştırma becerisi.

2.  Kullanıcıların zaman serileri içinde birden fazla kurumun performansını karşılaştırmasına ve sonuçların birden fazla grafik biçiminde sunma becerisine sahip bazı göstergelerin kullanılmasına olanak sağlama.

 
     

Sign up for Boclips for Publishers

Başlangıç Tarihi

30 Nisan 2020 - 30 Haziran 2020

BoClips uzaktan eğitim kitine​ giriş yapmak için altta bulunan linke tıklayınız.

Aşağıdaki linkten kayıt olup, içeriğe erişmeniz mümkündür. Herhangi bir mail adresi ile kayıt olabilirsiniz.

Kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Herhangi bir mail adresi ile kayıt olabilirsiniz.

BoClips Uzaktan Eğitim Kiti: BOCLIPS eğitim amacıyla oluşturulmuş video kütüphanesidir. 2 milyondan fazla telifi hazır videoyu bulut tabanlı tek bir platformda tutmaktadır.COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitime geçen eğitimcileri desteklemek için uzaktan öğrenme konusunda hazırlanan eğitim videolarından ve strateji dosyalarından oluşan bir kaynak kitidir.

Tescilli algoritmalar, daha sonra bu videoları dünyadaki eğitim sağlayıcıları tarafından kullanılan müfredata ve kurslara entegre eder (eğitim yazılımı tasarımcıları, eğitmenler ve öğrenciler için uygun arama sonuçları sağlamak gibi).

Öğrencilerin ve öğretmenlerin her yerde 40’tan fazla içerik üreticisinin ilgi çekici, eğitici videolarını arayabilmesi, izlemesi ve paylaşmasını sağlar. Öğrenciler ve öğretmenler ayrıca, ortak çalışma özelliklerinden yararlanabilir ve en sevdikleri içeriklerin oynatma listelerini başkalarıyla paylaşmak için hazırlayabilirler.

Tüm videolar eğitim için hak-hazır (rights-ready) lisanslama modeli ile lisanslanmıştır ve günlük olarak güncellenir - dolayısıyla karışıklık ve gecikme olmaz.

Özellikleri:

* Dilediğiniz konu ve başlıklarda içerik sağlanabilmektedir.
* Kullanıcı öneri ve görüşleri dikkate alınmaktadır.
* Çoğunluğu İngilizce olmak üzere, Fransızca, Arapça, Çince ve İspanyolca gibi çeşitli dillerde içerik mevcuttur.
* Videolara talep edildiği taktirde alt yazı eklenebilmektedir.
* Talep edildiği taktirde yerel müfredat ve yerel içerik için çalışma yapılacaktır.
* İngiliz ve Amerikan eğitim müfredatına göre bölümlendirme yapılmıştır.
* Haber içerikleri (Bloomberg, Getty, Sky News, Sky News Arabia, AP, Xinhua News Agency and Reuters) günlük olarak güncellenmekte, diğer içeriklere ise haftalık olarak eklemeler           yapılmaktadır.
* Herhangi bir reklam uygulaması yoktur, site dışarısına yönlendirme yapılmamaktadır.
* LMS (Eğitim Yönetim Sistemleri) ile entegrasyon imkanı vardır.

 
     

MVM Library

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

14 Nisan 2020 - 30 Haziran 2020

ProQuest Research Companion​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

ProQuest Research Companion veri tabanı: ProQuest’in bilgi okuryazarlığı ürünü Research Companion, bilgi okuryazarlığı becerilerini geliştirmek ve bilimsel araştırma süreci boyunca kullanıcıları doğru noktaya yönlendirmek için tasarlanmış 100'den fazla video serisi ve değerlendirme araçlarını içermektedir.

Research Companion içindeki öğrenme modülleri, bilgi sağlayan, kullanan ve değerlendiren temel bilgi okuryazarlığı ilkelerine karşılık gelen kategorilere ayrılmıştır.

En popüler videolardan bazıları: * “Feeling overwhelmed”  *“Scholarly journals”  * “Social media”  * "Wikipedia" * “Plagiarism

Eğtim destek kaynakları aşağıdadır: * short informational video  * 30-minute training webinar  * LibGuide 

ProQuest Research Companion veri tabanı kullanım kılavuzu için Tıklayınız.

 
     

ACM Digital Library (@ACMDL) | Twitter

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Nisan 2020 - 30 Haziran 2020

ACM Digital Library​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Association for Computing Machinery (ACM)  Digital Library veri tabanı: Bilgisayar ve bilişim teknolojisi alanlarında tam metin makaleleri ve bibliyografik kayıtları içeren bir veri tabanıdır. Tam metin veritabanı, dergiler, konferans bildirileri, bültenler ve multimedya başlıkları dahil American for Computing Machinery (ACM) yayınlarının tam bir koleksiyonunu sunmaktadır.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Nisan 2020 - 30 Haziran 2020

IEEE eLearning Library​ veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

IEEE Xplore Dijital Kütüphanesi aracılığıyla sunulan yüzlerce çevrimiçi mühendislik ve teknoloji dersi ile öğrenciler alanlarındaki önde gelen uzmanlardan öğrenebilirler. Yapay Zeka, Blockchain, 5G, Otonom Araçlar, IoT, Siber Güvenlik ve çok daha fazlasını sunan birçok konuyu keşfedin. Bu kurslar, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilir ve öğrencilerin mekandan bağımsız olarak öğrenmelerini sürdürmelerini kolaylaştırır.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

25 Mart 2020 - 30 Haziran 2020

 JSTOR e-kitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

JSTOR e-kitap veri tabanı aracılığıyla 44 yayınevine ait 30.000'den fazla e-kitap erişime açılmıştır.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

23 Mart 2020 - 30 Hazıran 2020

Proquest Central veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

ProQuest Central veri tabanı: geniş multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 175’ten fazla çeşitli konu içeriği sunar. ProQuest’in en çok kullanılan 47 veri tabanını içermektedir. ProQuest Central Software & Information Industry Association (SIIA) tarafından En İyi Online Referans Hizmeti dalında 2010 CODIIE ödülünü kazanmıştır. ProQuest Central binlerce bilimsel dergiden milyonlarca tam metin makaleye erişimi sağlamasının yanı sıra diğer bütünleşik kaynaklarda yer almayan bilgilere de erişimi sağlamaktadır;

• İşletme, Psikoloji, Fizik, Sağlık ve Eğitim daha birçok alanda 100.000'den fazla tam metin belgesine erişim,

• NBER ve OECD gibi sağlayıcılardan 450.000’nin üzerinde working papers erişimi,

• Milyonlarca güncel endüstri ve Pazar raporu ve ülke profilleri,

• Lancet, Nature, Science, New England Journals of Medicine, and Journal of International Business Studies gibi birçok popüler derginin son sayılarına tam metin erişimi sağlamaktadır.

• Cambridge University Press, Springer, and Emerald gibi dünyaca ünlü yayıncıların yayınlarına erişimi sağlamaktadır.

* ProQuest Central’ın bilimsel başlıklarının %80’den fazlası atıflanmış referans bağlantılıdır. Böylece atıf araştırması ve takibine imkan tanır. ProQuest Platformu, Charleston Advisors Yıllık Okuyucu Seçimi Ödülü'nde 2015 En İyi Arayüz ödülünü kazandı. 

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

23 Mart 2020 - 30 Hazıran 2020

Proquest Ebook Central veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Proquest Ebook Central veri tabanı: 209.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme & Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar & IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil & Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.

•Abonelik kapsamında erişilen ortalama 209.000 kitabın içerisinde yaklaşık 26.000 kitap platformda DRM-Free olarak bulunmaktadır. (İndirme, yazdırma, kopyalama sınırı yok)

•Basit ara yüzü sayesinde kullanıcıların kolaylıkla keşif yapmalarına imkan tanır.

•Kitaplarınızı offline olarak da okumanıza imkan tanımak amacıyla kitapları laptop, desktop, mobil cihazlar (IOS, Android cep telefonları ve tabletler) üzerine indirmenize imkan tanır.

•Sahip olacağınız kişisel kitaplık sayesinde istediğiniz kitapları üzerlerinde aldığınız notlar ve vurgulamalar ile birlikte klasörler içinde saklamanıza imkan tanır. Bu klasörleri arkadaşlarınıza email yoluyla iletmenizi mümkün kılar. Bir bakıma araştırmanızın arşivi görevini görür.

•Araştırma yaparken bir çok farklı seçenekten yararlanmanıza imkan tanır.

•Kitap üzerinden herhangi bir bölümü kopyalamak istediğinizde otomatik olarak atıf bilgisini de bölüm sonuna ekler. Böylece istediğiniz platforma kopyala/yapıştır seçeneği ile aktarmanıza imkan tanır.

• Platformun ara yüzü Türkçe olarak kullanılmaya uygundur. 

 
     

Emerald Emerging Markets Case Studies ile ilgili görsel sonucu

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Şubat 2020 - 30 Haziran 2020

 Emerald Emerging Markets Case Studies – EEMCS (Vaka çalışmaları) veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Emerald Emerging Markets Case Studies – EEMCS (Vaka çalışmaları) veri tabanı: İşletme ve yönetim bilimlerinde öğrencilerin olayları öngörebilme becerisini, analiz yeteneğini ve karar alma sürecini geliştirmesi açısından tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Gerçek olaylara dayanan çalışmalar sırasında öğrenciler aktif rol alarak olayı kavrama ve karşılaştıkları sorunları çözme ile ilgili becerilerini geliştirirler. 800’den fazla vaka çalışması sunulmaktadır, koleksiyona bu yıl 140 yeni vaka çalışması eklenecektir. İçerik olarak daha çok gelişmekte olan ekonomilere odaklanmaktadır. Tamamı hakem görüşünden geçmiş ve sınıf ortamında test edilmiştir ve Emerald’ın kendi yayınlarıdır.   
     

HeinOnline Logos | HeinOnline

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

05 Mayıs 2020 - 30 Haziran 2020

HeinOnline veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

HeinOnline veri tabanı: Hein’in birincil araştırma kaynağı olan HeinOnline, hukuk, hukuk tarihi ve ilişkili alanlarda 100 milyondan fazla sayfayı online, tümüyle aranabilir ve görsel tabanlı formatta sunar. HeinOnline, içerdiği 2,000’den fazla süreli yayını en geniş kapsamları ile sağlayarak hukuk tarihi alanındaki kaynak boşluğunu doldurur. HeinOnline, büyük bir hukuk dergisi koleksiyonuna ek olarak, Congressional Record Bound ciltlerinin tamamını,  U.S. Reports’un 1754’e kadar uzanan içeriğinin tamamını, 1700’lerin başlarına kadar uzanan ünlü davaları, 16. Yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki hukuk klasiklerini, the United Nations and League of Nations Treaty Series’i, kapsamı 1936’ya kadar uzanacak şekilde the Federal Register’ı, 1938’den itibaren CFR’yi ve çok daha fazlasını erişilebilir hale getirir.

HeinOnline veri tabanı kullanıcı sunumu için Tıklayınız.

 
     

Now Publishers eBooks Landing Page - IEEE Xplore

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

12 Mayıs 2020 - 30 Haziran 2020

IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

IEEE NOW Foundations & Trends Technology eKitap veri tabanı: Mühendislik, enerji ve bilgisayar bilimlerinde ortaya çıkan konular hakkında en güncel bilgileri sunar. Her başlık, alandaki araştırma liderleri tarafından yazılan ve hakem değerlendirmesiyle onaylanan ortalama 150 sayfalık tek bir monograftan oluşur.

Özellikler ve faydalar:

• Her yıl 50+ yeni başlık eklenerek 525'in üzerinde başlığa erişim.

• Alanında uzmanlar tarafından kaleme alınan, gelişen teknolojiler hakkında en güncel bilgileri sağlar

• Scopus SJR'deki konuların ilk 10'unda çeşitli başlıklar bulunan yüksek kaliteli içerik

• Derin, güncel ders materyali ile ders kitaplarına ideal bir tamamlayıcı olarak hizmet eder

• En güncel konular; Derin Öğrenme, Robotik ve İnsan Bilgisayar Etkileşimi

 
     

Databases - UNESCO Digital Library

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

24 Nisan 2020 - 30 Haziran 2020

World Bank E- Library veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

World Bank e-Library veri tabanı: Dünya Bankası’nın yayınladığı 10.100 ‘ün üzerinde tam metin kitap, rapor ve diğer dokümanları içeren World Bank E- Library veritabanı COVİD-19 sürecinde, araştırmacıları desteklemek amacıyla ücretsiz erişime sunulmuştur.

e-Library’nin içerdiği konular :

•  Tarım ve Kırsal Gelişim •  Topluluklar ve İnsan Yerleşkeleri •  Bankacılık, Finans ve Yatırım  •  Hukuk ve Gelişim •  Makro Ekonomi ve Ekonomik Büyüme •  Eğitim  •  Enerji ve Endüstri •  Çevre ve Çevre Kirliliğini Önleme •  Sağlık,Beslenme ve Nüfus  •  Altyapı ve Ulaştırma  •  Yoksulluğun Azaltılması •  Özel Sektör Gelişimi •  Kamu Sektörü Gelişimi •  Sosyal Gelişim      •  Teknoloji ve Telekominikasyon •  Su Kaynakları ve Sterilizasyon •  Dünya bankası  •  Finans ve Finansal Gelişim •  Yönetim •  Altyapı Ekonomileri ve Finans •  Uluslararası Ekonomi ve Ticaret •  Bilim ve Teknoloji Gelişimi

World Bank e-Library veri tabanı kullanım kılavuzu için Tıklayınız.

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

03 Nisan 2020 - 15 Haziran 2020

Jove Science Education veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

 

JoVE Science Education (Education) veri tabanı: Öğrenci eğitimi için hazırlanan ve konuları basit şekillerde açıklayan videolardan oluşmaktadır. Akademisyenler bu içerikleri derslerinde eğitim amaçlı olarak kullanabilirler.

Eğitim videolarını içermektedir, akademisyenlerin derslerinde kullanabilmeleri için hazırlanmıştır. İçerisinde 10 Seri şeklinde 1000’in üzerinde Eğitim Videosu mevcuttur. Her video profesyonelce hazırlanmış Türkçe ve İngilizce altyazı içermektedir ve ayrıca her video için test soruları mevcuttur. Moodle, Blackboard, Canvas, Brightspace vb LMS sistemleriyle uyumlu kullanılabilmektedir.

 
     

Philosophy Documentation Center - Wikipedia

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

15 Nisan 2020 - 07 Haziran 2020

Philosophy Documentation Center veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Philosophy Documentation Center veri tabanı: Felsefe e-dergi ve e-kitap Platformu, COVID-19 nedeniyle kapanan üniversitelerin öğrenci ve öğretim görevlilerine yardımcı olmak için deneme erişimine açılmıştır.

NOT: Erişim için ise öncelikle kullanıcılar veri tabanı üzerinden bir hesap açmalı. Bunun için sayfanın en altında bulunan "View Your Options" ile formu doldurup, hesap açarak devam edilmesi gerekiyor.

 
     

Databases - UNESCO Digital Library

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

24 Nisan 2020 - 31 Mayıs 2020

World Bank E- Library veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

World Bank e-Library veri tabanı: Dünya Bankası’nın yayınladığı 10.100 ‘ün üzerinde tam metin kitap, rapor ve diğer dokümanları içeren World Bank E- Library veritabanı COVİD-19 sürecinde, araştırmacıları desteklemek amacıyla ücretsiz erişime sunulmuştur.

e-Library’nin içerdiği konular :

•  Tarım ve Kırsal Gelişim •  Topluluklar ve İnsan Yerleşkeleri •  Bankacılık, Finans ve Yatırım  •  Hukuk ve Gelişim •  Makro Ekonomi ve Ekonomik Büyüme •  Eğitim  •  Enerji ve Endüstri •  Çevre ve Çevre Kirliliğini Önleme •  Sağlık,Beslenme ve Nüfus  •  Altyapı ve Ulaştırma  •  Yoksulluğun Azaltılması •  Özel Sektör Gelişimi •  Kamu Sektörü Gelişimi •  Sosyal Gelişim      •  Teknoloji ve Telekominikasyon •  Su Kaynakları ve Sterilizasyon •  Dünya bankası  •  Finans ve Finansal Gelişim •  Yönetim •  Altyapı Ekonomileri ve Finans •  Uluslararası Ekonomi ve Ticaret •  Bilim ve Teknoloji Gelişimi

World Bank e-Library veri tabanı kullanım kılavuzu için Tıklayınız.

 
     

The MIT Press Launches MIT Press Direct on the Silverchair ...

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Nisan 2020 - 31 Mayıs 2020

MIT Press Direct e-kitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

MIT Press Direct e-kitap veri tabanı: 2500'ü aşkın elektronik kitaptan oluşan ve her yıl yaklaşık olarak 200 yeni kitabın eklendiği koleksiyonunu, pek çok ülkenin COVID-19 salgını nedeniyle vatandaşlarını evden çıkmamaya davet ettiği bugünlerde, araştırmacılara destek olabilmek için ücretsiz olarak erişime açılmıştır. Richard Feynman · Rosalind Krauss · Umberto Eco · Daniel Dennett · Noam Chomsky · Paul Krugman · Marvin Minsky · Sherry Turkle · Slavoj Žižek vd. gibi isimlerin eserleri yer almaktadır.  
     

Turcademy - Community | Facebook

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

03 Nisan 2020 - 31 Mayıs 2020

Turcademy e-kitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Turcademy veri tabanı: Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.

 

 
     

dMags Dijital Yayıncılık

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

15 Nisan 2020 - 31 Mayıs 2020

dMags dergi veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

dMags dergi veri tabanı: 2003 yılında dijital yayıncılık hayatına başlayan dMags, 2009 yılında ilk mobil dergi uygulamalarını geliştirerek, dijital magazin kullanımını yaygınlaştırmak hedefiyle “digital magazines”in kısaltması olarak dMags isminin tescili yapılmıştır. dMags, Türkiye’nin en eski ve en tecrübeli dijital yayıncılık firmasıdır. 

350 adetten fazla derginin 11000’i aşkın sayısına web sitesinden ya da iOS, Android platformlarından indireceğiniz dMags uygulaması üzerinden arşiv sayıları dahil tüm yayınlara erişim imkanı sunmaktadır.

Dergi ve erişilebilen arşiv sayısı dönemsel olarak artmaktadır.

Kullanıcılarınız dMags ile National Geographic, Popular Science, Chip, Fortune, Forbes, Capital, Atlas gibi bir çok dergiyi internet tarayıcıları üzerinden okuyabilmediktedirler.

dMags ile kullanıcılarınız dergilerin güncel ve arşiv sayılarına herhangi bir erişim kısıtlamasına maruz kalmadan, mekan ve zamandan bağımsız bir şekilde faydalanabilmektedir.

İndirme seçenekleri ile birlikte kullanıcılar, indirdikleri dergileri çevrim dışı olarak okuyabilmektedirler.

 
     

Akademik TV

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 31 Mayıs 2020

Akademik TV veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Akademik TV: Video tabanlı bir eğitim alt yapı platformudur. Kullanıcıların tüm yaşamları boyunca ihtiyaç duydukları eğitimleri alabilecekleri bir alt yapı sunmaktadır. Bu sistem de amaç, herhangi bir konuda eğitim vermeye yetkin olan eğitmenlerin hazırlayacakları video tabanlı dersleri, eğitime ihtiyaç duyan kursiyerlerle buluşturmaktır. İçerisinde yer alan 5000 eğitim videosu yer almaktadır.

Akademik TV’de Neler Yapılır?

* Herhangi bir eğitim başlığında çektiğiniz videoyu ücretsiz paylaşabilirsiniz.
* Üniversite düzeyinde Lisans-Yüksek Lisans ve Doktora derslerinin çekimlerini paylaşabilirsiniz.
* Alanınız ile alakalı tüm derslerin çekimini yaparak bir kurs programı şeklinde sunabilir ve bu kurstan ücret kazanabilirsiniz.
* Birden fazla eğitmen bir araya gelerek bütüncül bir kurs programı sunabilir ve bu kurslarınızı ihtiyaç duyan şahıslara ulaştırarak ücret kazanabilirsiniz

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

30 Mart 2020 - 30 Mayıs 2020

Harvard Business Review E-kitap Koleksiyonu veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Harvard Business Review E-kitap Koleksiyonu veri tabanı: Harvard Business Review Press tarafından yayımlanan e-kitaplarının tamamını içermektedir ve 400'den fazla monograf, yeni yayımlanmış e-kitaplar, çalışmalar ve HBR Classics serisinde bulunan 150'den fazla makale derlemesini içeren 600'den fazla e-kitaba* erişim sunmaktadır. Harvard Business Review Press, dünyanın önde gelen küresel yayıncılarındandır ve liderlik, strateji, inovasyon, teknoloji ve yönetim alanlarında yayınlar sunan kendi alanda otorite yayınevidir. 

Öne çıkan konular: • Ekonomi,  • Finans, • Girişimcilik, • İnsan Kaynakları Yönetimi, • Karar Alma ve Problem Çözme, • Kariyer Gelişimi, • Kişisel Başarı, • Kurumsal Davranış, • Kurumsal İletişim, • Liderlik, • Pazarlama, • Stratejik Planlama, • Yönetim

 
     

May | 2015 | Bilkent University Library Blog

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 29 Mayıs 2020

Access Science veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Access Science veri tabanı: McGraw Hill Yayınevi’nin öğrenci eğitimine yenilikler getirmek üzere dünyaca ünlü bilim insanları tarafından hazırlanan kaynaklara erişim imkanı veren online STEM eğitim kaynağı Access Science deneme erişimine açılmıştır.

Sınıf içi ve sınıf dışında yapılacak tüm STEM çalışma, araştırma ve keşifler için AccessScience® :

⊲ 40'dan fazla Nobel Ödülü sahibi de dahil olmak üzere binlerce uzman bilim adamı ve mühendisin katkılarıyla oluşturulan içerikler,
⊲ McGraw-Hill Encyclopedia of Science & Technology ve tüm bilim dallarını kapsayan 8,700'den fazla makale ve and özetler,
⊲ Dünya çapında tanınan 3,000 bilim insanına ait biyografiler,
⊲ Son keşifler, fenomen haline gelen olaylar ve bilimsel buluşlarla ilgili en güncel içerikler,
⊲ Mobil erişim ile içeriklere kampüs içinde veya dışında kolayca ulaşma imkanı,
⊲ Hazır müfredat programları ile öğretmenlerin ders anlatımına destek sağlamaktadır.

 
     

AccessMedicine – Internal Medicine Clinical Resource

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 29 Mayıs 2020

Access Medicine veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Access Medicine veri tabanı: McGraw Hill Yayınevi’nin Genel, Klinik ve Uygulamalı Tıp alanında en güçlü veri tabanı Access Medicine, IP tabanlı olarak üniversitemiz erişimine açılmıştır. Access Medicine:

* Klinik tıp ve genel tıp alanında öncü bir kaynaktır. İçeriği, düzenli olarak güncellenmekte ve sıklıkla yeni kaynaklar eklenmektedir. McGraw-Hill tarafından geliştirilmiştir.
* 110’dan fazla tıp kitabı, güncellenmiş içerik (185 Güncal Kaynak), binlerce videao fotoğraf ve açıklamaları (1140’dan fazla), etkileşimli özdeğerlendirme, kayıt dosyaları kullanıcıya sunulmaktadır.
* Tıp öğrencileri, uzman hekim adayları, klinisyenler, araştırmacılar ve tüm sağlık çalışanları için hazırlanmıştır.
* Tanı araçları da sağlayan yenilikçi bir çevrimiçi kaynak olmakla beraber kapsamlı bir arama platformu ve mobil cihazlara içerik yükleme yeteneğine sahiptir.

 

Sakarya Üniversitesi | Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi ...

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

29 Nisan 2020 - 29 Mayıs 2020

Access Engineering veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Access Engineering veri tabanı: McGraw Hill Yayınevi’nin pek çok mühendislik alanındaki ders kitaplarını (textbook) bir araya getiren koleksiyonu Access Engineering veri tabanı deneme erişimine açılmıştır. 

• Access Engineering veri tabanı içeriğinde aşağıdaki konu başlıkları yer almaktadır:

1. Biyomedikal Mühendisliği 2. Kimya Mühendisliği 3. İnşaat Mühendisliği 4. İletişim Mühendisliği 5. Elektrik Elektronik Mühendisliği 6. Enerji / Petrol Mühendisliği 7. Çevre Mühendisliği 8. Malzeme Mühendisliği 9. Makine Mühendisliği 10. Endüstri Mühendisliği 11. Yazılım Mühendisliği 12. Operasyonel Yöneticilik 13. Schaum Serileri

Platform içeriği aylık olarak zenginleştirilmekte ve sürekli güncellenmektedir.
- Kendi alanlarında otorite kabul edilen ders kitapları (650+ kitap) - akademisyenlerinde kendi derslerini hazırlamak üzere kullabilecekleri hazır müfredat planları - videolar (930+ adet)     - 50,000’den fazla indirilebilir tablo - mühendislik konu alanı ile ilgili en güncel haberler - iş akış sürecini doğrudan hızlandırmak amacıyla oluşturulan hesap makineleri (hazır şablonlar)   - 6,850+ adet etkileşimli grafik

Access Engineering, mühendislik öğrencilerinin materyal içeriklerini çok daha iyi anlayıp öğrenmelerine yardımcı olacak bir web tabanlı hizmet geliştirmiştir. DataVis, 200 materyal ve 65 içeriğe ait noktasal grafikler ve dağılım grafikleri ile öğrencilerin üzerinde çalıştıkları materyalleri hızlı ve etkili bir şekilde analiz edebilmesine imkan vermektedir.

Veri tabanı kullanım kılavuzu için Tıklayınız.

 
     

SAYISAL KITAP

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Mayıs 2020 - 15 Mayıs 2020

 Sayısal Kitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Sayısal Kitap veri tabanı: Sayısal Kitap ile Kafekültür Yayıncılık ve Öteki Yayınevi işbirliği ile e-kitaplar ücretsiz erişime açılmıştır. Web sitesinde Türk ve dünya edebiyatından, felsefe, sosyal bilimler vb. alanlardan 500'den fazla e-kitap ve e-dergi açık erişim kapsamında yer almaktadır.  Sitedeki e-kitaplara erişim bilgisi için lütfen görselleri tıklayın.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Şubat 2020 - 10 Mayıs 2020

 Legal Yayıncılık Online Kütüphane veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Legal Yayıncılık Online Kütüphane veri tabanı: 2001 yılında avukatlar tarafından kurulmuş olup hukukçuların ihtiyaçlarını ve bunlara ilişkin çözümlerin neler olduğunu yakından bilen ve takip eden bir yayınevidir. Legal Yayıncılık yalnızca hukuk alanında faaliyet göstermekte olup kuruluş amacını hukuka katkı olarak belirlemiştir.

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır.

İçeriğinde; 22.000’den fazla makale, 650’den fazla dergi ve 450’den fazla kitap yer almaktadır.

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

20 Şubat 2020 - 10 Mayıs 2020

 LegalBank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Legalbank Elektronik Hukuk Bankası veri tabanı: Veri tabanı içerisinde içtihata (1.900.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.), mevzuata (43.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb), akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (23.000 +), dilekçe ve belgelere (2.500 +), gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

İçeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere, 71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe yer vermektedir.

 
     

3D4Medical Complete Anatomy - Leading Platform for Clinical ...

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

07 Nisan 2020 - 07 Mayıs 2020

3D4Medical's Complete Anatomy veri tabanını kullanmak için yandaki erişim açıklamalarında belirtilen adımlarını uygulayınız.

 

Tanıtım videosu için buraya tıklayınız.

Kullanım ile igili videolar için buraya tıklayınız

3D4Medical’s Complete Anatomy veri tabanı: Elsevier firması tarafından sunulan gelişmiş 3D anatomi platformu sayesinde, öğrencilere, eğitimcilere ve sağlık profesyonellerine anatomi eğitimi ile ilgili devrim niteliğinde çözümler sunmaktadır. Complete Anatomy, dünyada 300’ün üzerinde üniversitede kullanılarak 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştır. 17.000’den fazla farklı yapı içeriği, 1500’den fazla video ve 100’ün üzerinde ders ile Complete Anatomy oldukça kapsamlı anatomi içeriğine sahiptir.

Aşağıda detay bilgileri verilen bu anatomi platformuna kullanıcıların 30 gün süre ile erişebilmesi için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır.

ERİŞİM :

 1. Adım: Bilgisayarııza / Tabletinize / Akıllı Telefonunuza aplikasyon indirin.

iPhone: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019-mobile/id1309253074

iPad: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1054948424

MAC bilgisayar: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1141323850?mt=12

Windows bilgisayar : https://www.microsoft.com/tr-tr/p/complete-anatomy-platform-2020/9nblggh40f2t?activetab=pivot:overviewtab

Android cihazlar : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a3d4medical.completeanatomy

       2. Adım: Bir hesap oluşturun.

Sağ-üst köşede Get Started’e tıklayıp kaydınızı oluşturun.

       3. Adım: Erşim kodunu aktif edin (Redeem Code).

Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip erişim kodunuzu (35LZO0CBLW84) girin Redeem butonunu tıklayın  ve Complete Anatomy’i kullanmaya başlayın.  Aktivasyon yardım videosu için tıklayınız.

ERİŞİM SÜRESİ: Kodu aktif ettikten sonraki 30 gün erişiminiz olacaktır. (Yukarıda verilen kodu 30 Nisan’a kadar kullanmalısınız)

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

24 Mart 2020 - 30 Nisan 2020

Annual Reviews veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Annual Reviews (AR) veri tabanı: COVİD-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışan ve okuyan öğrenciler ile araştırmacılara yardımcı olmak adına dergilerini ücretsiz erişime açmıştır.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge Journals Online e-dergi veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Cambridge Journals Online e-dergi veri tabanı: Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bilim, Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında 384 adet tam metin dergi içeren veri tabanıdır.   
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge University Press e-kitap veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Cambridge University Press e-kitap veri tabanı: Cambridge University Press yayınevi tarafından yayınlanan e-kitapları içermektedir.  
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge Companion veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Cambridge Companions veri tabanı: Cambridge University Press’in özel seçkisi olan bu Koleksiyon içerisinde dünyaca ünlü felsefe akımlarından, edebiyat eserlerine, tartışma konusu olan konulardan bilimin temellerine bir çok farklı alandaki başlığın giriş seviyesinden başlayarak anlatılıp, uzmanlaştırarak bitirdiği bütünleşik eserlerdir. Her biri kendi alanında uzman olan kişilerce yazılmış olup, Cambridge Companion editöryal ekibinin emeğiyle aynı standartı yakalayacak biçimde zengin bir anlatı düzeyine çekilmiştir.

Bilimin temel yapı taşı olan kişilerden, en çok merak edilen konulara bir çok alanda anlaşılabilir ve okunabilir bir İngilizce ile hazırlanmış bu ansiklopedik yayınlar, araştırmasına yeni başlayan ya da edindiği bilgileri en günceliyle tazelemek isteyen tüm okuyucuların ilgiyle faydalanabileceği yayınlardır.

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

02 Mart 2020 - 26 Nisan 2020

Cambridge Histories veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

Cambridge Histories veri tabanı: Cambridge University Press’in Tarih alanında araştırma yapmak isteyen tüm araştırmacılara farklı bir çok disiplinde derlenmiş biçimde sunduğu bu temel danışma kaynağı tarihin karanlık yüzüne ışık tutmakta. Koleksiyonun ilk kitabı 1902 yılında yayımlanmış olup, hali hazırda 15’ten fazla konu alanında 400’ten fazla cilt yayınıyla kapsamlı bir biçimde Dünya Tarihini araştırmacıların önüne sunmaktadır.

Başlıca Konu Kapsamı; - Antik Dünya Tarihi - Avrupa Tarihi (1000 yılından günümüze) - Ekonomi Tarihi - Tarih (Genel) 1500’den önce ve sonra olmak üzere - Fikirler Tarihi - Orta Doğu Tarihi - Orta Çağ Edebiyatı - 20’nci Yüzyıl Felsefesi - Bilim ve Teknolojinin Tarihi

 
     

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 11 Mart 2020

China Academic Journals Full-text Database (Çince Akademik Dergi veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

China Academic Journals Full-text Database (Çince Akademik Dergi veritabanı): Çin’de yayımlanan Çince akademik makaleleri İngilizce abstract ile literatür değerlendirmesinde katkıda bulunan, tam metin erişimde makaleleri Çince olarak kullanıcılarına sunan veritabanıdır.  

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 11 Mart 2020

Çin-CNKI AcademicReference - Genel Akademik veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Çin-CNKI AcademicReference - Genel akademik veri tabanı: İçerisinde İngilizce 13 Milyon’dan fazla abstract ve 2 milyon’dan fazla  full-text makale bulunmaktadır.
Bunun yanı sıra, İngilizce ve Çince Master ve Doktora tezleri, Konferans bildirileri gibi farklı tür kaynaklara da erişim sağlanmaktadır.

Veri tabanında yer alan İngilizce tüm kaynaklar Full-text erişimdir. Çince kaynakları ise online okuyabilir ve Abstract indirilebilirler.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 11 Mart 2020

Çin-İngilizce AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database (CEJD) veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Çin-İngilizce AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database (CEJD) veri tabanı: Çin’de İngilizce dilinde yayımlanan 278 tam metin akademik e-dergi ve 2617 konferans bildiri e-kitaplarını içermektedir.

Askeri bilimler, Bilgi Bilim, Edebiyat Eğitim, Ekonomi , Felsefe, Hukuk, Temel Bilimler, Mimarlık, Mühendislik ve Teknoloji, Tıp, Sağlık Bilimleri, Sanat, Siyaset Bilimi, Sosyal Bilimler ve Ziraat alanlarında e-dergiler SCI ve EI’nin indekslediği dergiler.

Konu, yazar, kurum, makale başlığı, makale özeti, anahtar sözcük veya tam metin içinde arama yapabilir, PDF formatında tam metin makaleleri indirebilirsiniz.

Çin’de Çince yayımlanan akademik dergi ve makalelerin İngilizce tercümesini orijinali ile birlikte içermektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

10 Şubat 2020 - 10 Mart 2020

Jaypee Digital Akademik Tıp ve Sağlık Bilimleri veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Jaypee Digital Akademik Tıp ve Sağlık Bilimleri veri tabanı: Anadili İngilizce olmayanlar için anlaşılabilir akademik İngilizce ile yazılmış, 700’den fazla ders e-kitabı (textbook), 4500’den fazla akademik e-kitap olmak üzere toplam 5115 e-kitap bulunan, 4000’den fazla ameliyatları gösteren ve sesli anlatımlı video, MCQ, SBA, SCE soru ve cevap bankaları, USMLE, MRCP, FRCS, FRCR sınavları için hazırlık kitapları, Eski sayıları ve en son sayılarına erişilebilen 63 e-dergi içermektedir. Bu 63 e-derginin 12 tanesi doğrudan diş hekimliği ile ilgilidir. Kullanıcılar tüm kitap chapterlarını ve makaleleri bilgisayarlarına indirebilirler. 5115 e-kitap, 4347 video ve 48 e-dergi Jaypee Digital’ın kendi özel yayınlarıdır. 

Deneme erişimi sürecinde JaypeeDigital veritabanı içerisindeki kitaplar sadece ekranda görüntülenebilmekte olup, indirilememektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

09 Aralık 2019 - 29 Şubat 2020

Taylor & Francis eBooks veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Taylor & Francis eBooks veri tabanı: Taylor & Francis yayınevi’nin dünyaca ünlü 130,000’den fazla elektronik kitabının yer aldığı platform üzerinden tüm içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

23 Ocak 2020 - 29 Şubat 2020

 ARTSTOR DIGITAL LIBRARY veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Artstor Digital Library veri tabanı: Artstor Digital Library veri tabanı içeriğinde mevcut olan yaklaşık 300 koleksiyondaki yaklaşık 2,5 milyon görsele tamamen ücretsiz şekilde erişilebilmektedir.
 
“Görseller, aralarında Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) ve Louvre gibi önemli müzelerin ve Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi, Harvard  Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ve Magnum Fotoğraf Ajansı gibi özel konulara odaklanmış kurumların da bulunduğu çok çeşitli yerlerden, müzelerden, fotoğraf arşivlerinden, akademisyenlerden ve sanatçılardan derlenmiştir. Tarih öncesinden günümüze kadar sanatsal üretimi her yönüyle kapsamasına ek olarak, Dijital Kütüphane, antropoloji, arkeoloji, mimarlık, klasikler, moda, tarih, fotoğrafçılık ve dini araştırmalar gibi konularda eğitim ve öğretim için zengin bir içerik sunmaktadır.”
 

Lives of Literature

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

23 Ocak 2020 - 29 Şubat 2020

 Lives of Literature veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

Lives of Literature koleksiyonu: içerisinde mevcut olan 69 dergideki tüm makaleler tamamen ücretsiz şekilde taranabilir, okunabilir ve indirilebilir.
Lives of Literature temel edebi akımlarla ilişkili yazarların ve metinlerin derinlemesine incelendiği akademik dergilerden oluşan JSTOR’un yepyeni bir koleksiyonudur. İçeriğindeki önemli konu başlıkları şunlardır:

 • Orta Çağ Yazarları & Metinleri

 • Yenilikçi Yazarlar

 • Victoria, Edward Dönemi Yazarları & Gotik Yazarlar

 • Edebiyat Kuramcıları

 

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

04 Aralık 2019 - 03 Ocak 2020

ProQuest Central veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

ProQuest Central veri tabanı: multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 160’ın üzerinde konunun kapsandığı ProQuest’in en çok kullanılan 39 veri tabanını içermektedir. ProQuest Central Software & Information Industry Association (SIIA) tarafından En İyi Online Referans Hizmeti dalında 2010 CODIIE ödülünü kazanmıştır.

İşletme, Psikoloji, Fizik, Sağlık ve Eğitim daha birçok alanda 100.000'den fazla tam metin belgesine erişim, • NBER ve OECD gibi sağlayıcılardan 450.000’nin üzerinde working papers erişimi, • Milyonlarca güncel endüstri ve Pazar raporu ve ülke profilleri, • Lancet, Nature, Science, New England Journals of Medicine, and Journal of International Business Studies gibi birçok popüler derginin son sayılarına tam metin erişimi sağlamaktadır. • Cambridge University Press, Springer, and Emerald gibi dünyaca ünlü yayıncıların yayınlarına erişimi sağlamaktadır

ProQuest Central’ın içerdiği ana konu başlıkları şunlardır; İşletme, Bilim&Teknoloji, Sağlık&Tıp, Sosyal Bilimler, Sanat&Beşeri Bilimler

Gazeteler: ProQuest Central 1.000’nin üzerinde uluslararası gazeteye erişim sağlamaktadır. Wall Street Journal*, The Guardian, El Mundo, Financial Times, The Times of India, The New York Times, Die Welt, and Le Monde, Los Angeles Times, ve Al Bawaba ve daha birçok global haber kuruluşundan güncel tam metin içeriğine erişime imkan tanır. İçerik günlük olarak güncellenmektedir.

 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

28 Kasım 2019 - 30 Aralık 2019

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 300+ üzerinde tıp kitabı içeren İdealonline Tıp Kitapları Veritabanı deneme erişimli olarak açılmıştır. Deneme erişimine açılan veri tabanına  http://www.idealonline.com.tr/ adresinde yer alan veri tabanları başlığı altından erişim sağlanabilir.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 1000+ üzerinde tıp kitabı içeren İdealonline Din Bilimleri Veritabanı deneme erişimli olarak açılmıştır. Deneme erişimine açılan veri tabanına  http://www.idealonline.com.tr/ adresinde yer alan veri tabanları başlığı altından erişim sağlanabilir.

 

BMJ Best Practice

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 31 Aralık 2019

BMJ Best Practice veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

BMJ Best Practice veri tabanı: bağımsız çalışmalar tarafından 1 numaralı tanı karar destek aracı* ve dünya çapında en iyi klinik karar destek araçlarından** biri olarak seçilmiştir. BMJ Best Practice, klinik iş akışı etrafında benzersiz bir şekilde yapılandırılmıştır. Günlük olarak güncellenir ve tanı, prognoz, tedavi ve önleme konusunda adım adım rehberlik etmek için kanıta dayalı en son araştırmaları, kılavuzları ve uzman görüşlerini kullanır.

BMJ Best Practice veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

BMJ Journals

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 31 Aralık 2019

BMJ Journals Premier Collection veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

BMJ Journals Premier Collection veri tabanı: BMJ’nin uzmanlık dergilerinden, dünyanın önde gelen tıbbi ve yardımcı sağlık araştırmalarını, incelemelerini, haberlerini ve multimedya içeriğini keşfedin. Kurumumuz klinik, kanıta dayalı ve halk sağlığı dergileri de dahil olmak üzere bir dizi uzmanlık alanında 40 ana başlığın tam erişime sahiptir.

BMJ Journals Premier Collection veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

the bmj ile ilgili görsel sonucu

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

21 Ekim 2019 - 31 Aralık 2019

The BMJ dergisine giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

The BMJ dergisi: dünyadaki en etkili ve saygın tıp dergilerinden biridir. Akademik ve klinik araştırmacılar, tıbbi eğitimciler, klinisyenler ve politika yapıcılar için en çok alıntı yapılan tıbbi araştırmalardan bazılarını yayınlamaktadır. Ayrıca tıbbi haberler ve görüşleri de yayınlamaktadır.  

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

16 Nisan 2019 - 31 Aralık 2019

İntihal.Net veri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız

İntihal.Net veri tabanı: Akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için Türkiye'de üretilmiş olan birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. Üye girişi için http://app.intihal.net adresini kullanabilir ya da intihal.net adresinde sağ üstte yer alan "Bireysel Kayıt" başlığına tıklayarak açılan sayfadan yeni üyelik hesabı oluşturabilirsiniz. Yeni oluşturulan üyelikler sadece kütüphane yöneticinizin onayı ile aktifleşecektir. İntihal.Net veri tabanı kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.
 

Başlangıç ve Bitiş Tarihi

04 Kasım 2019 - 25 Aralık 2019

Lebib Yalkın MevBank mevzuat ve içtihatveri tabanına giriş yapmak için üstte bulunan logoya tıklayınız.

MEVBANK veri tabanı: Lebib Yalkın MevBank mevzuat ve içtihat veritabanı, Hukuki araştırmalarınızı en kısa zamanda sonuçlandırır, Tek kaynaktan en kapsamlı bilgiye ulaştırır, Öncelik ve tercihlerinize göre kişiselleştirebilir, Türkiye'nin önde gelen hukuk büroları ile beraber geliştirilmiştir. Üniversitelerimizin Hukuk, Vergi, Ticaret ve Finans, İş ve Sosyal Güvenlik, Gıda, Çevre, Turizm, Dış Ticaret bölümlerinin derslerinde kaynak olarak yararlanılmaktadır.

İçerik : Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi, Dış Ticaret ve Gümrük Mevzuatı, Hukuk İçtihat ve T.C. Külliyatı, Vergi Mevzuatı, Yönetim Sistemleri Mevzuatı, Sektörel Mevzuat, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, Ticaret ve Finans Mevzuatı.