Koronavirüs Kapsamında Erişime Açılan Bilgi Kaynakları
14.1.2022

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle eğitim ve araştırma çalışmalarına destek olmak isteyen yayıncı ve aracı firmalar tarafından erişime açılan elektronik kaynaklar aşağıda listelenmektedir. Yayınlara ulaşmak için mavi renkli başlıklara tıklayınız.

 

---UpToDate Covid-19   COVID-19 Kaynakları:  Wolters Kluwer Health portföyünde yer alan çeşitli COVID -19 bilgileri Health Clarity website’sinden erişime sunulmuştur. Bu site, UpToDate COVID-19 konuları, hasta eğitim bilgileri ve sağlık profesyonelleri tarafından talep edilen diğer ilişkin konuları içerir.  Yeni kaynaklar sunuldukça COVID – 19 sayfası güncellenecektir.

Yandaki linkten kayıt işlemi yaparak UpToDate içeriğine erişelebilecektir. Kayıt linki: https://www.uptodate.com/register?code=COVID19_31820  Kayıt olduktan sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi içeren bir e-posta iletilecektir. Bu bilgiler ile Erişim adresi: http://www.uptodate.com/login  adresinden kaynaklara erişim sağlanabilir.

---IEEE Xplore Digital Library  IEEE, IEEE Xplore Dijital Kütüphanesi’nden araştırmacıların COVID-19 salgınının farklı yönlerini ve bunlarla mücadele etmek için kullanılabilecek teknolojileri anlamalarını ve yönetmelerini sağlayan makaleler ve standartlar belirlemiştir. Covid-19’a karşı küresel mücadelede, araştırmacıların pandemiyi anlamalarına ve kullanılabilecek teknolojileri yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla IEEE tarafından belirlenen makale koleksiyonu ve standartlara bu kriz süreci boyunca ücretsiz olarak erişilebilecektir.

---Proquest-Coronavirus Research Database  ProQuest ekibi tarafından (COVID-19) ile ilgili yetkin içeriğin hızla artan ihtiyacına yanıt verebilmesi için Coronavirus Research Database  oluşturulmuştur. Yeni disiplinler arası kaynak, araştırmacıların önemli yayıncılardan sağlanan tam metin makaleleri, tezleri ve diğer içerikleri tek bir yerden aramasını ve keşfetmesini sağlar.

---ASTM International COVID-19  Küresel araştırma ve çalışmalara destek olmak amacı ile COVID-19 için kullanılabilecek tüm standartlara aşağıdaki linkten ÜCRETSİZ erişim sağlayabilirsiniz. 

***Yeni kullanıcıysanız öncelikli olarak register (kayıt) olmanız gerekmektedir (aktivasyon maili ile hesabınızı aktif etmeyi unutmayınız)

***Daha sonra Access Standards butonuna tıklayın ve standartlara erişim sağlayın

---Elsevier COVID-19 Resource Center 

---AIP Publishing, COVID-19 (KoronaVirüs) salgınında Küresel Araştırmalara destek olmak amacıyla Bulaşıcı Hastalıklar, Salgın Hastalıklar, Epidemiyoloji ve Pandemi hakkında Küresel Araştırma Topluluğu’na ÜCRETSİZ bir koleksiyon hazırlamıştır.

Kayıt için;

Öncelikli olarak https://www.scitation.org/ linkinden kayıt oluşturunuz.

Makalelerin Liste ve İçeriğine erişmek için;

https://publishing.aip.org/publications/journals/covid-19/   Listede yer alan makale başlığına tek bir tıkla ilgili makalelere erişim sağlayabilirsiniz.

---Global Health CAB Direct üzerinden erişilebilen; genişletilmiş içeriğe ve yeni özelliklere sahip yeni arayüzü ile halk sağlığı araştırma ve uygulamalarına erişim sağlar. Diğer veritabanlarından farklı olarak temel literatürü ele alan uluslararası tıp ve sağlık araştırmalarında halk sağlığına adanmış tek uzman bibliyografik abstrakt ve indeks veritabanıdır. Global Health; dergi, rapor, kitap ve konferansı içeren 3.3 milyondan fazla bilimsel kaydı kapsamakta olup, halk sağlığına adanmış sayısı giderek artan 100.000’den fazla tam metin makaleyi de barındırmaktadır.

Kod: CV4Y85D5JG9

*** Yeşil kutucuğa “Access free content” tıklayın.

*** ”Register” sekmesini seçip, kayıt olunuz.

*** Oluşturmuş olduğunuz kaydınızla oturum açın ve gelen yönlendirme kutucuğuna kodu giriniz.

---Gale-Cengage Learning - The Gale eBooks Coronavirus & Global Pandemics Collection  Araştırmacıların küresel virüsleri, salgın hastalıkları, ve birçok sağlık konusunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Kullanıcı Videosu  : https://support.gale.com/training/videos/gvrl

---Gale-Cengage Learning - Gale In Context: Science  Günümüzün en önemli yüzlerce bilim konusu hakkında bağlamsal bilgi sağlar ve sanal bilim öğretimini destekler. Kullanıcı Videosu: http://support.gale.com/doc/suic-video1

---Gale-Cengage Learning - Gale In Context: Global Issues  Küresel farkındalığı destekler ve öğrencilerin modern dünyanın en önemli meselelerini eleştirel olarak analiz etmelerini ve anlamalarını sağlayan küresel bir bakış açısı sunar. Kullanıcı Videosu: http://support.gale.com/doc/suic-video1

---Gale-Cengage Learning - Gale Health and Wellness CoronaVirüs binlerce tam metin süreli yayına, referans çalışmalarına ve multimedya kaynaklarına erişim sunar. Her seviyedeki araştırmacılar için ideal olan bu kapsamlı koleksiyon, mevcut hastalık ve bozukluk bilgisinden alternatif tip uygulamalarına kadar sağlıkla ilgili tüm konularda yetkili bilgiler sunmaktadır. Corona ve diğer tür virüsler hakkında kapsamlı araştıramaları inceleyebileceğiniz, her gün güncellenen bir veritabanıdır.

---BMJ (British Medical Journal)  Dünyanın yaşamış olduğu salgına istinaden BMJ Journals ve BMJ Learning içindeki tüm COVID-19 (KoronaVirüs) içeriklerini ücretsiz erişime açılmıştır. 

---DynaMed  Coronavirüs ile ilgili kanıta dayalı bilgileri içermektedir.

--- JSTOR  Halk sağlığı alanındaki 26 dergi serbest erişimli olarak hizmete sunulmuştur.

---Brill yayınevi  halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açmıştır. Konuyla ilgili yeni içerik yayınlanırsa, bu koleksiyona eklenecektir.

   Konulara göre içerik:

    Epidemics and crisis research past and present (Geçmişte ve günümüzde salgın hastalıklar ve kriz araştırmaları)

    Strategies for containment ( Sınırlama stratejileri )

    Building solidarity and resilience in times of crisis (Kriz zamanlarında dayanışma ve dayanıklılık oluşturmak)

    Home-schooling and distance learning (Evde eğitim ve uzaktan eğitim)

---Wolters Kluwer Health  ekibinin sunduğu açık erişim kaynaklar ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

---Taylor&Francis   Koronavirüs salgını sürecinde katkı sağlamak amacıyla bu konudaki tüm dergi makalelerini ve kitap bölümlerini açık erişim hale getirmiştir.

---IOP Publishing  Coronavirus (COVID-19) acil durumuyla başa çıkmak için çalışan araştırmacılara, tıp uzmanlarına, politika yapıcılara vediğerlerine yardımcı olmak için aşağıdaki linkte yer alan dergilerindeki ilgili tüm yayınlanmış ve yayınlanacak makaleler, kriz süresi boyunca açık erişimde olacaktır.

---American Association for the Advancement of Science  Covid-19 ile ilgili en yeni haber ve araştırmalar

---American Academy of Pediatrics  Pediatristlere yönelik güncel bilgi ve kaynaklar

---American College of Physicians  Koronavirüs ile ilgili Annals of Internal Medicine makaleleri

---American Medical Association  JAMA Network: COVID-19 ile ilgili bilgiler

---American Psychiatric Association Publishing  Psikiyatristlere yönelik kaynaklar ve salgınla başa çıkma yöntemleri

---American Society of Civil Engineers  Evden çalışma ile ilgili kaynaklar

---American Society of Clinical Oncology Genel bilgi ve kaynaklar

---American Society of Nephrology  Ayakta tedavi hizmeti veren Diyaliz Merkezleri için kaynaklar

---American Society for Microbiology  COVID-19 ile ilgili makalelere ve araçlara ücretsiz erişim

---BioOne  2020 itibariyle açık erişimli hale gelen, koronavirüs ile ilgili makaleler

---DUKE University Press  Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleme yöntemleri hakkında bilgiler. Listede yer alan kitaplar 1 Haziran 2020, dergi makaleleri ise 1 Ekim 2020'ye kadar ücretsiz olarak okunabilir.

---Microbiology Society Microbiology Society portföyünden derlenen ücretsiz makaleler

---The MIT Press  Pandemi ve Epidemiyolojiyi anlamaya yönelik makaleler

---New England Journal of Medicine  Koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili makale ve diğer kaynaklar

---Proceedings of the National Academy of Sciences  Yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile ilgili araştırma verileri ve bulgular

---The Royal Society  Yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili araştırma verileri ve bulgular

---Royal Society of Chemistry  Koronavirüs ile ilgili ücretsiz makaleler

---Elsevier ''ClinicalKey'' Mobil - Evden Erişimi + Covid 19 ile ilgili Elsevier Açık Erişim Kaynakları

---Annual Reviews (AR)

---UpToDate, 

Coronavirus topic

Patient education topic

Society guidelines

Akut solunum yetersizliği:

Acute respiratory distress syndrome: Clinical features, diagnosis, and complications in adults

Acute respiratory distress syndrome: Supportive care and oxygenation in adults

Acute respiratory distress syndrome: Epidemiology, pathophysiology, pathology, and etiology in adults

Ventilasyon:

Ventilator management strategies for adults with acute respiratory distress syndrome

Prone ventilation for adult patients with acute respiratory distress syndrome

---Wolters Kluwer Health Solutions  Wolters Kluwer Koronavirüs Kaynakları

---Elsevier Yayınları

Araştırmacılar için
Research sekmesi altında The LancetCell Press ve 19.800+ tam metin makaleye erişim için BURAYA tıklayınız.

Klinisyenler için
Clinical information sekmesi altında, CDC tarafından acil olarak hazırlanan web seminerlerinin yanı sıra tedavi, güvenlik ve hasta eğitimi için kanıta dayalı kılavuzları ve bakım planlarını bulacaksınız.

Hastalar için
Patient resources bölümünde, 3D4Medical koronavirüs videomuzu, CDC ve WHO kaynaklarını ve Elsevier'in Araştırma için Hasta Erişim Programı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

---International Coalition of Library Consortia (ICOLC)

---Jove Coronavirus Free Access Resource Center 

---ProQuest  https://www.proquest.com/products-services/related/Coronavirus-Outbreak-Authoritative-Resources.html

--IGI Global Yayınevi CORONAVIRUS ile ilgili aşağıdaki akademik makale ve kitap bölümlerini ücretsiz erişime açmıştır. Erişime açılan yayınların içeriklere linklerden ulaşabilirsiniz.

MEDICINE-HEALTH CARE-INFECTIOUS DISEASES

·        “Stakeholder Involvement in Outbreak Management: To Fear or Not to Fear?” 
Prof. Magdalena M. Kraaij-Dirkzwager (National Institute for Public Health and the Environment (RIVM), Bilthoven, Netherlands), et al. 
Copyright: © 2019 |Pages: 22 

·        “Aligning Community Hospitals With Local Public Health Departments: Collaborative Emergency Management” 
Prof. Anne M. Hewitt (Seton Hall University, USA), et al.
Copyright: © 2019 |Pages: 23 

·        “Detecting Human Diseases Relatedness: A Spreading Activation Approach Over Ontologies” 
Prof. Said Fathalla (Bonn University, Bonn, Germany & Alexandria University, Alexandria, Egypt)
Copyright: © 2018 |Pages: 14 

·        “Vaccine Nanocarriers: The Future Ahead ” 
Prof. Shilpa Ray (KIIT University, India) and Prof. Mrutyunjay Suar (KIIT University, India)
Copyright: © 2018 |Pages: 49 

·        “Global Environmental Change and Emerging Infectious Diseases: Macrolevel Drivers and Policy Responses” 
Prof. Catherine Machalaba (EcoHealth Alliance and Future Earth oneHEALTH, USA), et al. 
Copyright: © 2017 |Pages: 44 

·        “History of Infectious Diseases” 
Prof. Maria Ines Zanoli Sato (CETESB, São Paulo, Brazil)
Copyright: © 2017 |Pages: 23 

·        “Identification of Associations between Clinical Signs and Hosts to Monitor the Web for Detection of Animal Disease Outbreaks” 
Prof. Elena Arsevska (French Agricultural Research and International Cooperation Organization (CIRAD), France), et al.
Copyright: © 2017 |Pages: 22

ECONOMIC IMPACT

·        “Financial Crisis and Tourism Activity: Evidence from the UK
Prof. Nikalaos Pappas (The University of West London, UK) and Prof. Alexandros Apostolakis (Technological Educational Institute (TEI) of Crete & Greek Open University, Greece) 
Copyright: 2020 |Pages: 18 

·        “Impacts of the Tourist Activity and Citizens’ Evaluation About the Necessity for Resting Periods
Prof. Jose Maria Martin (Universidad Internacional de La Rioja, Spain)
Copyright: 2019 |Pages: 32

·        “The Use of Differential Pricing in Tourism and Hospitality
Prof. Barbara Blummer (Center for Computing Sciences, USA) and Prof. Jeffrey M. Kenton (Towson University, USA)
Copyright: © 2019 |Pages: 32

·        “An Overview of Disaster and Emergency Management Systems Models
Prof. Dilshad Sarwar (University of Northampton, Northampton, UK)
Copyright: © 2018 | Pages: 27

INTERNET CRIMES RELATED TO OUTBREAKS

·        “Online Phishing and Solutions
Prof. Ping Wang (Robert Morris University, USA) and Prof. Anteneh T. Girma (University of District of Columbia, USA)
Copyright: © 2020 |Pages: 14

·        “Crime Hidden in Email Spam
Prof. Szde Yu (Wichita State University, USA)
Copyright: © 2020 |Pages: 13

·        “Privacy and Security Challenges in the Internet of Things
Prof. Fernando Almeida (Polytechnic Institute of Gaya, Portugal) and Prof. Justino Lourenço (Polytechnic Institute of Gaya, Portugal)
Copyright: © 2020 |Pages: 14

·        “Planning for a Disaster: Effective Emergency Management in the 21st Century
Prof. Carmen Cowick (Amigos Library Services, USA) and Jeff Cowick (CUNY Queens College, USA) 
Copyright: 2019 | Pages: 22