Vetis (Kütüphane E-Kaynaklarına Kampüs Dışı Erişim) Programı Erişime Açıldı.
14.1.2022

 

VETİS Nedir?

Üniversite ve araştırma merkezlerinde kullanılan ulusal veya uluslararası elektronik veri tabanlarına, kampüs dışından masaüstü, laptop ve mobil cihazlarla Proxy / Vpn ayarı yapmadan hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde erişim sağlamaya yarayan bir araçtır. VETİS (Kampüs Dışı Erişim) Programına giriş için tıklayınız…

Nasıl Kullanırım?

Kullanıcılarımız, Kütüphane web sayfamızda bulunan Vetis (Kütüphane E-Kaynaklarına Kampüs Dışı Erişim) Programı başlığını kullanarak sisteme erişebildikleri gibi Kütüphane Katalog Tarama ekranında sağ üstte yer alan Vetis modülü üzerinden üyelik bilgileri (kullanıcı adı, şifre) ile oturum açtıktan sonra sisteme giriş yapabilirler. Yordam Kütüphane Otomasyon programına kayıtlı kullanıcılar, kullanıcı adı ve şifreleri ile “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak giriş işlemi yapılır.

Kütüphane Otomasyon programında kaydı olmayanlar, “Kayıt Ol” butonuna basarak ve gerekli bilgileri doldurup sisteme kaydolabilirler. Bu işlemden sonra kurumsal e-posta adresine ("ahievran.edu.tr") uzantılı mail adresinize gelecek aktivasyon linkini tıklayarak hesabı aktif hale getirip giriş işlemini yapabilirler. Oturum açma işleminden sonra veri tabanlarını kullanabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler; 

• VETİS’in araştırmacılar tarafından kullanılabilmesi için YORDAM Kütüphane Otomasyonu içerisinde yer alan üye modülünde kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir.  

• YORDAM Kütüphane Otomasyonu üye modülünde kayıtlı olmayan kullanıcılar VETİS’in giriş sayfasındaki "Kayıt Ol " sekmesinden gerekli bilgileri doldurarak kayıt işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sistem tarafından kurumsal mail adresinize kullanıcı adı ve şifreniz otomatik olarak gönderilmektedir. Aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sisteme kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıp kullanıma başlayabilirsiniz. 

• Kullanıcı adınız; öğrencilerimiz için Okul Numarası, akademisyen ve idari personelimiz için Sicil Numarası,  

• Şifreniz; Yordam otomasyon sisteminde kullanılan şifredir. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız, “Şifremi Unuttum” butonu ile şifre gönderimi yapabilirsiniz (kayıtlı e-posta adresinize şifre gönderimi yapılacaktır). 

• Tarayıcı olarak Chrome ya da Firefox kullanılmalıdır.  

• Üstte belirtilen işlemlerin ardından Veri tabanı erişim linklerine tıklayarak veya Keşif Aracı’nı kullanarak ilgili veri tabanında arama yapabilirsiniz. 

• Ayrıntı bilgi için Vetis - Kullanım Kılavuzunu inceleyebilirsiniz. 

• Yardım için kutuphane@ahievran.edu.tr adresine e-posta gönderebilir veya 0386 280 4031 numaralı iletişim numarasını arayabilirsiniz.

Kimler Yararlanabilir?

VETİS’i Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi mensubu olup, Yordam Kütüphane Otomasyon sisteminde üye kaydı aktif olan kullanıcılar (öğrenci, öğretim elemanı, personel vb.) ile kurumsal e-postaya sahip olup kayıt yaptıran ve aktivasyonunu tamamlayan herkes kullanabilir.

Telif Hakkı

Üniversitemiz mensuplarına verilen ve kampüs dışı erişimde kullanılacak olan "kullanıcı adı" ve "şifre"nin bir başka kişi, kişiler veya kurumlarla paylaşılması lisans anlaşmalarına aykırıdır. Aksi durumda, lisans anlaşmalarında yer alan yasal mevzuatlardan doğacak sorumluluklar kişilerin kendilerine ait olacaktır.

 

NOT: Daha önce kullanılan mevcut Proxy Hizmeti de aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. Erişimle ilgili bilgiler ve dokümanlar aşağıda yer almaktadır.

KURUMSAL E-POSTA HESABINIZ YOK İSE; E-POSTA HESABI OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYINIZ.